• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Al' sam ga opravio, svaka mi cast

Started by kostur, March 04, 2012, 10:40:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Posto sam utvrdio da od exakte nema nista, odlucio sam da ne bacim fotostalak, vec da ga iskoristim. Posto mi je optisan stajao na tronozcu visine 30ak cm, hteo sam malo vise da ga podignem. Ocekujem teleskop svakog meseca tako i da sam zabrljao ne bih se potresao.
No ono sto sam koristio od alata:

krstasti srafciger,
set busilicu sa baterijom (mini akumulatorom)
bonsek

Pravio sam montazu za Optisan star 36050N od fotostalka sva unomat 2000

Prvo sam skinuo onu bedu od tronozca i odmah je bacio, medjutim srafove koji su drzali tubus za montazu sam sacuvao jer ce mi trebati. Primetio sam da ima dve rupe na optisanu i da bih trebao paziti da tacno izbusim na glavi fotostalka. Medjutim, smetala mi je izbocina na glavi pa sam se citavih pola sata mucio da je odsecem bonsekom. Posle toga sam je ismirglao i spremio za busenje. Izbusio sam dve rupe na glavi, medjutim lose tako da sam morao da busim nove na optisanu. Izbusio sam i na njemu dve nove. Kada sam zasrafio proverio sam da li je sve stabilno i voala, eto meni zezanja dok ne stigne zver. U tom poslu sam uzivao tako da mi nije tesko palo tih sat vremena utrosenih na glupost. Poenta je u tome da ne treba bacati stvari vec nesto pokusati i napraviti od njih.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Darchy

Daj sliku da vidimo shta si to sklepao :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/