• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Modifikovanje DSLR-a Baader UV/IR filterom

Started by goksi, March 07, 2012, 03:14:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goksi

Na sajtu http://ghonis2.ho8.com/rebelmod11.html sam primetio da je slika crvene boje kada se skine originalni IR filter i zameni Baaderom. Da li to onda znaci da je nevidljivi deo spektra transliran u vidljivi i da je potrebno primeniti dodatna dva filtera H-Alpha i RGB kao sto se kod mono CCD kamera koriste 4 filtera pa posle obradom to sve spojiti?

Yagodinac

Letimično sam pogledao sajt, nisam baš sve iščitao ali da probam da odgovorim:
- CMOS senzori lepo vide i deo nevidljivog IR spektra ali se to filterima zaustavlja. Razlog je različit fokus IR i vidljive svetlosti, slike ne bi bile tako oštro fokusirane. Zamenski Baader filter nije izuzetak, ako hoćeš pravu IR fotografiju onda senzor treba ostaviti prazan. Tad su i IR ekspozicije tako kratke da je moguće slikanje iz ruke.
- Halpha je nepotreban kod modifikovanog aparata jer on sasvim lepo vidi tj snima H alpha frekvenciju. RGB (red, green, blue) su osnovne boje koje takođe dslr sasvim lepo snima, znači, nikakvi filteri nisu potrebni. Možeš, doduše uzeti ovakav narrowband (uskog opsega) filter:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p265_Canon-EOS-Clip-Filter---O-III-Narrowband-Filter.html

i onda to preklopiti sa osnovnom slikom, time se dobija naglašenija OIII komponenta na maglinama. Ja i nisam pristalica toga - to su alatke neophodne kod monohromatskih CCD kamera. Na dlsr aparatima je to moguće tu_i_tamo postići obradom.
Suština je da su dslr i kolorne CCD kamere sistemi koji su u startu zamišljeni tako da isporučuju sliku koju nije potrebno preklapati u kanalima. Mono kamere daju vrhunske rezultate ali po cenu dužeg i kompleksnijeg snimanja i procesinga.

E da, najkorisniji filter koji je ikad napravljen za dslr u astrofotografiji:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p270_Canon-EOS-Clip-Filter---CLS-II-Broadband-Filter.html

goksi

Hvala na odgovoru! Mene i dalje buni samo snimanje, jasno je da senzor moze da "vidi" IR ali ako moze to i da snimi da mi vidimo to znaci da je IR spektar snimljen u RGBu?  Takodje da li se astrofotografijom uopste snima nevidljivi IR spektra jer sam nasao da je Halpha u vidljivom delu spektra sto bi znacilo da je Halpha u stvari crvena boja na slici?

Ljubo

IR dio spektra je u ovom slucaju snimljen u R kanalu Bayerove matrice CMOS senzora. Skidanjem IR-block filtera snimanje se vrsi ne samo od strane IR podrucja, vec i dijela R spektra, koji je IR-block (IR-cut) filterom takodje smanjen.

QuoteHalpha je nepotreban kod modifikovanog aparata jer on sasvim lepo vidi tj snima H alpha frekvenciju


Dobro bi bilo kad bi tako lako snimili H-Alpha podrucje u astrofotografiji. H-Alpha je filter kojim se mogu snimati crveni objekti slabog sjaja, za koje su potrebne duze ekspozicije, a takvi su skoro svi HII objekti. U suprotnom, ako se ne koristi ovaj filter, nivo H-Alfa signala je prilicno nizak. Imam neke moje snimke koji to jasno ilustruju, pa kad obradim, postovacu da se vidi razlika.

Yagodinac

@goksi:
Spektralna osetljivost ljudskog oka je oko 400-700nm; alfa raspad vodonika se emituje na jednom uskom području oko 656nm. To onda pada u tamno crvenu boju i to je otprilike ta famozna H alpha. Dslr aparati jednostavno to vide malo slabije jer sam IR filter malo zakači i tu frekvenciju.

@Ljubo:
Naravno da je moguće snimati sa OIII i Ha filterima i dslr aparatima. Dokaz je što se ti filteri proizvode  ;D  Verujem da su rezultati bolji.
Međutim ja mislim da je pitanje opravdanosti takve investicije. Ako neko ima filtere onda treba da prelomi i doda još malo para za CCD mono kameru, pa da onda ništa u tome ne bude usko grlo. Naravno, velika većina nas će (pre ili kasnije) preći na CCD jer je to neosporna budućnost astrofotografije; dslr-i će ostati samo za neka panoramska snimanja.

goksi

QuoteZamenski Baader filter nije izuzetak, ako hoćeš pravu IR fotografiju onda senzor treba ostaviti prazan

Da li ovo ima neke negativne strane jer bi trebalo da ovaj filter ima i svojstvo da stiti senzor?

QuoteU suprotnom, ako se ne koristi ovaj filter, nivo H-Alfa signala je prilicno nizak

Da li ovo znaci da je ovaj filter preporucljiv i koliko bi se dobilo njime na DSLRu?

QuoteNaravno, velika većina nas će (pre ili kasnije) preći na CCD jer je to neosporna budućnost astrofotografije

Upravo mene to zanima, zato i pokusavam da dokucim sta je sve potrebno i da napravim komparaciju.

Naime, tragajuci po internetu dosao do zakljucka da i DSLR u odnosu na mono CCD moze da bude prihvatljivo resenje, pogotovo hladnjeni i modifikovani DSLR. Evo par primera:

http://philhart.com/content/qhy9-vs-astro40d

mono CCD:
QHY 9
http://philhart.com/gallery/Astrophotography/Nebulae/Horsehead_Nebula.jpg.html

STL-11000
http://www.flickr.com/photos/31952750@N08/5812210882/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/31952750@N08/5811645845/lightbox/


DSLR:
Druga slika na http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/2743215/page/3/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1
http://www.centralds.net/bbs/zboard.php?id=images&page=1&sn1=&divpage=1&sn=off&ss=on&sc=on&&select_arrange=headnum&desc=asc&no=204
http://centralds.net/bbs/zboard.php?id=images&page=3&sn1=&divpage=1&sn=off&ss=on&sc=on&&select_arrange=hit&desc=asc&no=110


Ovo je samo komparacija slika, mozda bi neko mogao da prokomentarise da li su i ostale stavke uporedive kao sto su teleskopi, lokacija snimanja, ostala oprema, ulozeni trud......


Da li je neko radio modifikovanje kod nas, kolika je uspesnost modifikovanja DSLR-a u kucnoj radinosti, i da li izvoditi hladjenje kao na http://glogg.jupiter-io.net/300D/ ili samo ubaciti u izolovanu kutiju kao na http://ghonis2.ho8.com/rebelmod450d16d.html . Koji su potencijalni problemi, da li se stvara kondez na senzoru i slicno.....

Koja je to minimalna konfiguracija za mono CCD da bi se dobilo znacajno poboljsanje u odnosu na DSLR?

Yagodinac

Hlađene CCD astrokamere su daleko ispred dslr aparata, na primerima koje si okačio ta razlika je veoma malo uočljiva pre svega zbog izbora objekta. Sem toga, ako pogledaš najnovije generacije astronomskih kamera specifikacije su takve da bi se svaki proizvođač DSLR-a smrzao od straha. Međutim, evo kako to lik radi CCD kamerom:

http://astroanarchy.blogspot.com/2009/10/bubble-nebula-finalized.html

Ako skineš AA filter onda nemaš samočišćenje senzora, imaš nešto oštrije fotke (ali i veću pojavu moire-a) i poprilične šanse da svako zrnce prašine usvinji senzor. Zato većina ljudi prilikom modifikacije stavlja Baader zamenski aa filter.
U suštini postoji dosta tehnika čišćenja senzora (pumpice, tračice, čarobne vodice itd) ali nisam siguran kako bi se bilo koja od njih pokazala na golom senzoru. Mi svi zapravo i nismo nešto pažljivi jer znamo da je ispred senzora još jedno staklo  :)
U prevodu: nije džabe to Baader napravio.

U suštini ako su sve komponente best of (montaža, teleskop, korekcija polja, praćenje...) poslednja stvar koja može da poboljša tvoje astrofotkanje je CCD kamera. Džabe meni npr QHY8 ako mi polje nije ravno i teleskop nije useveren - tu se radi sa veoma dugim ekspozicijama. S druge strane, za neobavezno ili na brzaka fotkanje dslr je verovatno najuinverzalnija sprava koja postoji. Prosto je čudo koliko možeš izvući iz kratkih ekspozicija ako se samo malo udubiš u obradu.

goksi

QuoteMeđutim, evo kako to lik radi CCD kamerom:

http://astroanarchy.blogspot.com/2009/10/bubble-nebula-finalized.html


Primetio sam u opisu da koristi Meade LX200 GPS 12" teleskop(http://www.meade.com/lx200) i na slici se vidi da je azimutna montaza u pitanju koja kako sam shvatio ne moze da se koristi za astrofoto jer ne mogu da se urade duge kompozicije vec samo sa EQ montazom. Da li je moguce sa ovom montazom uraditi ovakve slike ili sam ja nesto prevideo?

Primetio sa kod mono CCD kamera veci dinamicki opseg boja, kao na primer na ovoj slici: http://img225.imageshack.us/img225/211/californiaobrada2mala.jpg . Ja ovakvu crvenu nisam primetio na DSLR slikama i retko na ostalim CCD. Da li je u ovom slucaju namerno preforsirana crvena prilikom dodavanje boje za taj kanal, odnosno da je to zelja tog koji je radio, ili se ovde radi o kvalitetu mono CCD koja sama po sebi ima veci dinamicki opseg u odnosu na DSLR?

Yagodinac

Azimutna montaža jeste, ali je nagnuta pod uglom koji zavisi od njegove geografske širine pa onda funkcioniše kao ekvatorijalna. Inače on je postavio stub na krovu zgrade i permanentno useverio montažu.
A kad već govorimo o liku po imenu J.P. Metsavainio (autor bloga) on je karakterističan još po nečemu. Obzirom da snima bukvalno iz centra grada prinuđen je da koristi uglavnom uskopojasne filtere na mono kameri. Samim tim nema ni potrebe za korišćenjem LP filtera, koji bi bili neophodni za dslr aparate u njegovom slučaju.

Dinamički opseg boljih monohromatskih astrokamera je 16 bita, dslr aparati su 12bit a noviji 14bit. Pritom, oni koriste 14-bitnu paletu za sve (RGB) boje a astrokamera za nijanse sive... Nebeska razlika  ;D

goksi

Meni je interesantno da iako je poznat astrofotograf nije koristio najskuplju opremu, teleskop i kamera jesu dobri ali ne i najbolji. Yagodinac, da li mozda znas, da li nebo iznad njega dobro za nimanje, na primer transparentnost , ili je sve plod rada posto se time profesionalno bavi?

Yagodinac

Ne bih se složio da nije koristio najbolju opremu. Rado bih posedovao takvu kombinaciju: samo teleskop na fork montaži je 6 soma eura, plus kamere, zverski teleobjektivi (200 f1.8 i 300 f2.8!), sve sama (preskupa!) egzotika.
Moje mišljenje je da čovek to radi iz hobija, pa ako neko pazari sliku što da ne. Međutim, nebo mu je verovatno kompletna tragedija. Kod nas i sela svetle ko Las Vegas a kako je u Finlandiji mogu samo da predpostavljam...
I još jedna stvar je očigledna: baja se zaista razume u Photoshop.

goksi

Kad kazem najskuplje ja sam mislio na Takahashi-ija od 30k i na kamere od po 5k eura:)

Sekula

Quote from: Ljubo on March 07, 2012, 07:42:26 pm
IR dio spektra je u ovom slucaju snimljen u R kanalu Bayerove matrice CMOS senzora. Skidanjem IR-block filtera snimanje se vrsi ne samo od strane IR podrucja, vec i dijela R spektra, koji je IR-block (IR-cut) filterom takodje smanjen.

QuoteHalpha je nepotreban kod modifikovanog aparata jer on sasvim lepo vidi tj snima H alpha frekvenciju


Dobro bi bilo kad bi tako lako snimili H-Alpha podrucje u astrofotografiji. H-Alpha je filter kojim se mogu snimati crveni objekti slabog sjaja, za koje su potrebne duze ekspozicije, a takvi su skoro svi HII objekti. U suprotnom, ako se ne koristi ovaj filter, nivo H-Alfa signala je prilicno nizak. Imam neke moje snimke koji to jasno ilustruju, pa kad obradim, postovacu da se vidi razlika.


Ovo je jako interesantna tema koja nije aktivna već više od dva meseca. Ljubo, da li su gotovi snimci da bi ih svi videli?

U svakom slučaju mislim da zamenski Baader filter itekako ima smisla da bude stavljen jer dslr apart neće izgubiti na funkcionalnostima kao što su sensor clean, autofokus. Svakako, sa njim će bez problema moći da se odradi i i obična snimanja u manual modu kada se promeni day white balans. Osim toga sa ovim filterom će biti takodje pojačaniji H-alfa deo spektra nego li što je to slučaj sa ostavljanjem golog senzora.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |