• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Trazilac za sunce

Started by hori58, March 10, 2012, 12:58:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hori58



hori58

March 10, 2012, 01:01:33 pm #2 Last Edit: March 10, 2012, 01:16:17 pm by hori58
Nakon kolimacije se zalepi meta-malo nakrivo ali je projekcija u centru.Alu profil par srafova guma iz jakne sa tavana.
Spasava oci od direktnog gledanja u sunce prilikom trazenja objekta.

Laci

Koliko je rastojanje između mete i otvora?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

hori58

rastojanje je oko 12-15cm nisam merio.Poenta je L profil- tako da ce trazilac uvek biti paralelan sa OTA.

Yagodinac

Korisno. Mada može i malim parčetom astrosolar folije da se prekrije tražilac. Mada meni tražilac na 150/750 uopšte ne treba; zaista ne znam kad sam ga zadnji put montirao i pogledao kroz isti.

Sekula

Meni je na teleskopu kao tražioc za sunce nekako uvek bila dovoljna senka koja je najkraća prilikom traženja istog. Mada, ni ovo nije loše svakako.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on March 10, 2012, 10:20:13 pm
Mada meni tražilac na 150/750 uopšte ne treba;


Nisam se nikada bavio posmatranjem Sunca ali sam se ipak zapitao zasto nekome uopste treba trazilac za to. Za fotografisanje eventualno, mada mislim da sama senka teleskopa moze dovoljno da uradi posao?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

hori58

Treba probati - stavis barlow 2.5 sa produzetkom,scopium kameru ili philips 900nc na teleskop i onda nadji sunce, vrlo tesko ,uvek ces pokusati da pogledas prema suncu sto je vrlo opasno za oci.

cola

Ja sam pre par godina napravio isto to na refraktoru, sa senkom mi ide dobro tako da mi je nepotrebna. Verujem da je u tvom slucaju korisnija. :)
Je l' radis posle nesto sa tim slikama Sunca ili samo fotkas?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Pa nisam probao ali ipak sumnjam da je na mom teleskopu to neophodno...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: hori58 on March 11, 2012, 01:16:40 pm
Treba probati - stavis barlow 2.5 sa produzetkom,scopium kameru ili philips 900nc na teleskop i onda nadji sunce, vrlo tesko ,uvek ces pokusati da pogledas prema suncu sto je vrlo opasno za oci.


Zašto bi iko gledao? Staro pravilo astronoma posmatrača za posmatranje Sunca glasi, nadji njegovu senku i bez okulara nadji njegovu projekciju na beli papir. Kada se to uradi onda se lepo naredja sve ovo ostalo što ide u fokuser pa se onda dodatno centrira, ali ovog puta uz odgovarajući filter.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Razumem da je projekciju nemoguce izvesti ako je na mesto okulara namonirana kamera ali mislim da je u tom slucaju senka sasvim dovoljna. Odnosno drugim recima, mislim da je sasvim suvisno otezavati cev dodatno sa tim traziocem jer i nije neka pomoc a ima masu. Parce folije preko trazioca je daleko jednostavnije.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: CyberianIce on March 11, 2012, 09:08:03 pm
Razumem da je projekciju nemoguce izvesti ako je na mesto okulara namonirana kamera ali mislim da je u tom slucaju senka sasvim dovoljna. Odnosno drugim recima, mislim da je sasvim suvisno otezavati cev dodatno sa tim traziocem jer i nije neka pomoc a ima masu. Parce folije preko trazioca je daleko jednostavnije.


Ja sam jasno napisao sledeće, ali hajde opet:

1. tubusom se lagano traži Sunce sve dok se ne nadje najkraća senka.
2. kada se nadje najkraća senka onda se bez okulara na belom papiru hvata iza fokusera projekcija sunčevog diska.
3. kada se to uradi onda se na tom položaju kači okular sa filterom ispred tj na tubusu i dovodi se baš u centar vidnog polja
4. nakon toga, kači se oprema i vrši dodatno fokusiranje

Inače, tražioc je ok ali nikad ne bih nešto ulagao u takav deo opreme niti trošio vreme za napraviti. I nije neki problem za balansiranje teleskopa ako se pravi od laganih materijala.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |