• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Možda i Srbija lansira satelit!

Started by Predrag, March 11, 2012, 10:43:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

Da video sam i raduje me inicijativa.

Kulevb je iz Vrnjacke Banje, mozda ima neke dodatne informacije?

Toma B

Iz Blica:
Quote- Period njihove rotacije je 10 do 15 minuta, za toliko obiđe Zemlju.


Samo kako je ovo moguće??? Trebalo bi da ide preko 45 km u sekundi da bi obilazio Zemlju za 15minuta, a to je malo nemoguće zbog nekih tričavih zakona fizike...  :o

stevansan

Quote from: Toma B on March 12, 2012, 09:35:25 am
Iz Blica:
Quote- Period njihove rotacije je 10 do 15 minuta, za toliko obiđe Zemlju.


Samo kako je ovo moguće??? Trebalo bi da ide preko 45 km u sekundi da bi obilazio Zemlju za 15minuta, a to je malo nemoguće zbog nekih tričavih zakona fizike...  :o


U Blicu je sve moguce! :D

Predrag

Quote from: Toma B on March 12, 2012, 09:35:25 am
Samo kako je ovo moguće???


Da, to baš bode oči, ali manje je bitno ovde novinarsko "znanje". Bitna je vest i to da je neko barem pokušao (ako mu ne upali).
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

Ma nikog ovde ne interesuje satelit.

Yagodinac

Hajde da sačekamo. Novac koji je potreban i nije neki, možda se neko i pređe pa odobri  :P

5ja

Quote from: Sasa on March 13, 2012, 01:00:17 am
Ma nikog ovde ne interesuje satelit.


Pa da, sve je to predizborna kampanja u neku ruku...
Koja stranka ce da podrzi mladog talenta? Koja stranka ce mu dati budzet?
Gistro. ;p
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sasa

Vidite, političari dobro osećaju šta narod voli. Krajnje pojednostavljleno: narod voli Đokovića (kad pobedi) i zato će njega dočekati visoka politička delegacija sa crvenim tepihom ispred skupštine i dati mu nacionalnu penziju. Narod ne voli naučnike i zato naučnika ne dočekuju ni na železničkoj stanici, bez obzira što je taj naučnik otkrio novu subatomsku česticu.

Da se skupi 10 hiljada ljudi koji žele satelit našao bi se i političar koji bi otkrio kako su sateliti jako važni za zemlju.


r2d2

March 14, 2012, 05:39:41 am #9 Last Edit: March 14, 2012, 06:23:39 am by r2d2
Drugim recima, treba "prinuditi" politicare kao sto su recimo pametni pojedinci u Sloveniji svojom istrajnoscu prinudili politicare da obrate paznju na  smanjenje svetlosnog zagadjenja. Prva i druga kosmicka brzina i nisu problem, a treca nas ne intresuje jos uvek. Pa cini mi se da imamo aktiviste  koji mozda mogu da objasne mehanizme funkcionisanja tog pritiska od samo 10 kp. Sudeci po potrebnoj kolicini novca da se projekat finansira to moze da odradi i neki predsednik opstine, da ne kazem mesne zajednice pa oci ne treba da budu uprte u Tadica ili Nikolica ili Seselja ili Dacica, Vuka, Kostunice i osatlih  ....  ...Pardon Seselja izostavite zbog tehnicko-pravnih poteskoca u eventoalnoj komunikaciji . Ipak covek mozda cita mejlove....   ....E njemu bi ova`ko pis`o :

"Dragi Seki kako si, jel je ladno nocu, a dal` imas dovoljno cebici.....evo mi skoro zavrslili neku naucnjiacku spravu  koju mozemo da lansiramo u svemir. Jel` bi ti mogao sa onim tvojima da vidis da nam udele neku crkavicu bre, a ta stvar ima da naraste ko kvasac i da bude od medjunarodnog znacaja, jer kako ce nas vojno gledati braca Rusi? A i na izbori ce narod da se okrene od ovih jerbo treba udariti na sva zvona o satelitu koji je sama SRBIJA napravila bez pomoci sa strane, i kako to moze biti lose pitamse? Pa ima svi da gi glasaju za tebe! A publicitetet ej bre,,,, na sva zvona!!  "

Ako bi se neko nasao uvredjenim na ovako pismo umesto Sekia staviti Tadic i zameniti ono sa cebicima s prasici. Ili mozda Toma ali dodati nesto tipa nije stiropor nego stirodur i noviji izolacioni materijali. Odmah se setim Palme i Zirafe! Kako moze jedna zirafa da bude medijski spin?  Da li moze i jedan malecki satelit? Satelitom protiv bele kuge??  Srbija! (i slicne parole)  itd itd itd. Sama realizacija moze da izadje iz okvira preizbornih obecanja (ludom radovanja), jel su finasijske potrebe toliko mizerne da mogu da se realizuju ODMAH i pre izbora...

Ko prvi uvidi koristi i potencijal publiciteta od ovakvog projekta njemu i djevojka....  

S druge strane svaki projekat vredan paznje ponekad moze da se finasira iz raznih Evropskih fondova (kao sto su uradili Slovenci sa svojim problemom svetlosnog zagadjenja) i to takodje ne bi trebao da bude problem -  samo poslati idejno resenje. Odluku o tome ciji projekat prolazi a ciji ne, donose na veliku zalost nasi ljudi odavde, sto moze biti problem ali i ne mora, jer se (koliko cujem) prilicno gleda da li je bilo koji projekat samo na papiru ili je pri samom kraju, pa trebaju manja sredstva.
...
Izvinjavam se sto sam ovde pominjao politicare imenom, cilj mi je da ukazem i skrenem paznju a ne da kritikujem ili se bavim politikom....

r2d2

March 14, 2012, 08:21:55 am #10 Last Edit: March 14, 2012, 08:45:00 am by r2d2
Hm, pominjnje naseg piko satelita kojeg su napravili pojedinci sa ovoga foruma i za koji treba jos samo par hiljada evra da se zavrsi je izgleda uklonjeno!

http://blog.b92.net/text/3435/Prvi%20srpski%20satelit/

Predrag

Kao što sam i rekao:

Quote from: Predrag on March 11, 2012, 10:43:22 pm
ali pošto opet sve zavisi od političara teško je biti optimista:
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

S' obzirom na aferu sa Izraelskim satelitom za Srbiju, svaki političar će da se naježi pri pominjanju reči satelit te će da otkači svaku priču o tim satelimatlatilitima u svom prisustvu.

Ne, njima se ne treba obraćati za ovakve stvari. Kome treba, ne znam, ali njima se obraćati (za bilo šta) je mlaćenje prazne slame.


Sasa

Neverovatno. Ali, aj videćemo šta je tačno od toga