• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stvarni domet radio veze i komunikacija sa "braćom po razumu"

Started by Accuphase, March 14, 2012, 03:06:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Pokrivaju se veća područja slanjem usmerenih radio talasa već decenijama u različitim pravcima u kojima se očekuje da će biti odziva i to jedino za sada ima smisla ;) Na ovaj način u igru ulaze razdaljine na stotine svetlosnih godina
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Accuphase

Quote from: Laci on March 15, 2012, 12:37:45 am
Pokrivaju se veća područja slanjem usmerenih radio talasa već decenijama u različitim pravcima u kojima se očekuje da će biti odziva i to jedino za sada ima smisla ;) Na ovaj način u igru ulaze razdaljine na stotine svetlosnih godina


Naravno, ali...

Mogu li radio-teleskopi čak i kontinetalne intreferometarske mreže nalik našim, da detektuju signale na svetovima dalekim 100-ne sv.god. ?
Ne zaboravite da usmeravanje radio-snopova na distance od nekoliko 100-na čak i "samo" 10-na sv-god. ima jednu veliku "manu", zaboravlja se na to da se zvezde sem što rotiraju oko galaktičkog centra, još i kreću u trodimenzionalnom prostoru u odnosu na nas, te igranje Viljema Tella u zvezdanim razmerama biva prilično jalov posao...

r2d2

Eto sta mi zemljani smesno-uobrazeno zamisljamo:

1) Da ostale civilizacije (ako postoje) koriste obavezno  em zracenje koji i mi koristimo u komunikaciji.

2) Brzina  prostiranja em talasa je dovoljna za komuniciranje. (limitiranost krajnjom neefikasnoscu na rastojanju od samo par svetlosnih godina je ocigledna a bogami i skupa)

3) Nasa otkrica u fizici su bogom dana i krajnja tj. ne postoji ikakva evolucija u novim otkricima, a bilo koja civilizacija je stalno na istom stepenu razvica kao i nasa te koristi istu logiku i logistiku  u komunikaciji.

4) Nasa psiha je nepromenjiva kroz vreme i ono sto je nama vazno to je vazno i ostalima.


Da objasnim na primeru na kojem mozemo cvrsto da stojimo bez izleta u mastu:

Pre neki mesec sam na svom profilu fb-u postavio pitanje: Kako bi nekom coveku rodjenom u vreme stare grcke (na primer) objasnili koncept fejs buka kao nacina komunikacije?

Da li bi tamo neki anticki savremenik koji iskreno voli Logos to  shvatio kao telepatiju uz pomoc nekih mehanickih sprava ili kao dejstvo bozanskih emanacija koje su se izlile na covecanstvo u zadnjim vekovima?

Morali bi uz tesku muku da objasnjavamo koncept atoma pa  kretanja elektrona i neodredjenost, pa pojam polja, pa gomilu stvarcica vezanih za  relativnost u elektromagnetnom polju, pa stvaranja raznih masina, koje koriste to, sa manjim ili vecim uspehom. Internet kao globalnu mrezu bi jaaako tesko objasnili i na kraju  sam fejs buk ne bi nikako mogli da objasnimo koliko god se trudili. Tehnicki nasa psiha se drasticno promenila usled kvalitativne promene uslova zivota  i tu je neka vrsta barijere za koju ne hajemo puno...



Odlika univerzalnosti zakona Kvantnih polja nije zanimljiva kao nacin komunikacije ali verujem da cemo taj nacin komunikacije tek otkriti. \ili ko zna koji novi za koji i ne prepostavljamo da je moguc. Mi smo jos uvek u pelenama, kada je nauka ali i istrazivanje kosmosa u pitanju.

--------------------------------
Rezime:

Cak i da ne postoje druge civilizacije ovaj nacin komuniciranja koji podrazumevamo nije ni minimalno zadovljavajuci cak ni za samu ljudsku rasu ako bi jednom krenula da naseljava bliske zvezdane sisteme. Nasa tvrdnja da : nema kamenih stecaka i ploca sa ugraviranim simbolima, ne mora da znaci da je pismenost nestala, vec da je samo evoluirala...

Laci

Quote from: Accuphase on March 15, 2012, 02:19:21 am

Naravno, ali...

Mogu li radio-teleskopi čak i kontinetalne intreferometarske mreže nalik našim, da detektuju signale na svetovima dalekim 100-ne sv.god. ?
Ne zaboravite da usmeravanje radio-snopova na distance od nekoliko 100-na čak i "samo" 10-na sv-god. ima jednu veliku "manu", zaboravlja se na to da se zvezde sem što rotiraju oko galaktičkog centra, još i kreću u trodimenzionalnom prostoru u odnosu na nas, te igranje Viljema Tella u zvezdanim razmerama biva prilično jalov posao...


Šta se to zaboravlja ??? Imaš li ti uopšte predstavu kolika su sopstvena kretanja zvezda (astronomija) i o radio teleskopima uopšte? Koliko vidim iz predhodnih postova, valjalo bi da proučiš ove oblasti pre nego što tako nešto kreneš da tvrdiš.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sekula

Quote from: Laci on March 15, 2012, 03:20:03 am
Quote from: Accuphase on March 15, 2012, 02:19:21 am

Naravno, ali...

Mogu li radio-teleskopi čak i kontinetalne intreferometarske mreže nalik našim, da detektuju signale na svetovima dalekim 100-ne sv.god. ?
Ne zaboravite da usmeravanje radio-snopova na distance od nekoliko 100-na čak i "samo" 10-na sv-god. ima jednu veliku "manu", zaboravlja se na to da se zvezde sem što rotiraju oko galaktičkog centra, još i kreću u trodimenzionalnom prostoru u odnosu na nas, te igranje Viljema Tella u zvezdanim razmerama biva prilično jalov posao...


Šta se to zaboravlja ??? Imaš li ti uopšte predstavu kolika su sopstvena kretanja zvezda (astronomija) i o radio teleskopima uopšte? Koliko vidim iz predhodnih postova, valjalo bi da proučiš ove oblasti pre nego što tako nešto kreneš da tvrdiš.


OK, dozvolimo korisniku Accuphase da na ovu temu i prozivku odgovori poznavanjem struke i prezentovanjem onoga što poznaje iz ove oblasti. Otvoren je prostor za ostavljanje činjenica ali samo pravih činjenica i ničega drugog. Sve ostalo van njih vodi u diskreditaciju. Ne bi valjalo da se rasprava tj odgovor povede u pravcu sujete na kojoj se lako otkliže u neželjenom smeru po pitanju dalje diskusije na forumu.

Ovo je ujedno i preporuka za dalju priču na ovu kao i na ostale teme.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Ne znam što se ovde odmah počinje rasparava i spominje sujeta?!?

I ja ne mogu da dođem do jasnog odgovora tj. do činjenica. A zaista sam se trudio da nađem takve podatke. Dakle, na kolikoj udaljenosti bi naši najbolji radio teleskopi mogli da detektuju signale slične našima?

Da, znamo da se usmereno emitovanje može detektovati mnogo dalje, ali tada taj koji emituje mora tačno znati gde da emituje. A onaj koji sluša mora znati odakle da sluša. I mora znati kada da sluša jer mi bar, te usmerene ne emitujemo svakodnevno, non stop. Non stop emitujemo ovu običnu radio i TV difuziju (iako je sada tendencija da se i to redukuje) a za nju znamo da jako brzo slabi.

Što se tiče drugih vidova komunikacije koji vanzemaljci možda koriste, pa niko ne beži od toga da je i to moguće ali za nas nema koristi da nagađamo o tome dok i sami ne otkrijemo takve tehnologije.

Sekula

Quote from: NShappy on March 15, 2012, 08:50:05 pm
Ne znam što se ovde odmah počinje rasparava i spominje sujeta?!?




Jedini razlog što se pominje sujeta sa moje strane je što ja kao moderator dobijam i privatne poruke i mailove u kojima se ljudi povremeno žale...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Citat sa Wikipedie:
Radio-astronomija Из Википедије, слободне енциклопедијеСкочи на: навигација, претрага Radio-astronomija je grana astronomije koja proučava pojave na nebu kroz merenje osobina radio talasa koje posmatrane pojave zrače. Radio talasi (talasna dužina 30 cm do 1 mm) mnogo su duži nego svetlosni talasi, pa je za njihov prijem neophodno izgraditi i održavati velike antene i složenu prijemnu opremu.

[уреди] IstorijaNikola Tesla je bio prvi naučnik koji je opisao kosmičke zrake, ali njegovi savremenici su odbacili Teslinu tezu o vanzemaljskim izvorima radio zračenja. Prva detaljnija istraživanja o vanzemaljskim izvorima radio talasa izveo je Karl Gute Janski tokom 30-tih godina 20. veka dok je radio kao elektro inžinjer u Bel Telefon Laboratoris. Kroz svoja istraživanja Janski je utvrdio da radio zračenja potiču iz Sunca kao i nekih tela u središtu Mlečnog puta. Ova otkrića je potvrdio Grote Reber 1938. godine. Pravi procvat radio astronomija je doživela nakon Drugog svetskog rata, i to kroz napredak tehnologije radio prijemnika, antena i upotrebe računara prilikom obrade podataka prikupljenih merenjem radio zračenja koja potiču sa nebeskih tela
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Laci

Quote from: NShappy on March 15, 2012, 08:50:05 pm

I ja ne mogu da dođem do jasnog odgovora tj. do činjenica. A zaista sam se trudio da nađem takve podatke. Dakle, na kolikoj udaljenosti bi naši najbolji radio teleskopi mogli da detektuju signale slične našima?



Možda tabela 1 na sledećoj stranici može da pomogne:
http://www.faqs.org/faqs/astronomy/faq/part6/section-12.html
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

NShappy

Da, opet dolazimo do toga. Da bi uhvatili neke signale, mi nečije ili neko naše, moramo znati jedni za druge i emitovati usmereo baš ka njima. Inače, mrka kapa od našeg ali i tamo nečijeg Seti-ja.

:(

r2d2

Ali bez obzira na apsolutno sve, licno podrzavam SETI! Pionirski pokusaj osluskivanja na malo ozbiljnijim osnovama. SETI uvek moze (predpostavljam) da se iskoristi i za druge svrhe tako nista nije uzaludno....  ...Slepac svojim stapom dok hoda ispituje okolinu...

spadej

Uopste nije neophodno da mi znamo za "njih" i "oni" za nas, te da nam se antene nalaze u istom pravcu itd. Nekada davno sam bio radio amater. Najomiljenija zabava mi je bila da slusam druge i desifrujem njihove morzeove znakove. Imao sam i sam prilicno ostvarenih veza, sa raznim stanicma, od pola Wata do 1KW.
Nikada se ni sa kim nisam unapred dogovarao, niti sam znao ko je ko.

Jednom prilikom, sa svojim tek zavrsenim projektom, u vidu minijaturne stanice na 3,5MHz, a u nedostatku nekog zanimljivog desavanja, poceo sam da tipkam opsti poziv (CQ). Nisam ocekivao nista posebno,mozda nesto u krugu od par desetina km jer nisam cak ni antenu postavio kako treba. Sokirao sam se kada mi je na poziv odgovorio neko iz Travnika, grada udaljenog vise od 400km.

Svi radio amateri sa kojima sam posle razgovarao o tome cudili su se, i mislili da lazem. Teoretski jeste moguce da kratkotalasni radio signal dobaci toliko daleko ali u praksi je to veoooma retko.Srecom, zabelezio sam sve podatke o sagovorniku pa su mogli da provere. 

Ako ja dobro razumem SETI program, on radi na istim principima. Slusa odredjene talasne duzine, skenira nebo, salje sopstvene signale ka odredjenim zvezdama. Mozda nikad nece nikog cuti, ali ako se to desi makar samo jednom, nas svakodnevni zivot, ovde na Zemlji, bice sasvim drugaciji.

NShappy

Quote from: r2d2 on March 21, 2012, 06:16:41 am
Ali bez obzira na apsolutno sve, licno podrzavam SETI! Pionirski pokusaj osluskivanja na malo ozbiljnijim osnovama. SETI uvek moze (predpostavljam) da se iskoristi i za druge svrhe tako nista nije uzaludno....  ...Slepac svojim stapom dok hoda ispituje okolinu...


Iako sam veliki Seti skeptik, slažem se sa ovim. Bolje i na to trošiti pare nego na vojne radare. Ali treba biti svestan da možemo naći samo ili hipotetički zamišljenu civilizaciju koja (iz ko zna kojih razloga) koristi odašiljače snage veće nego naša celokupna proizvodnje struje, ili neku koja zna za nas pa je usmerila antene ka nama, ili neku koja je jako jako blizu, kod ovih prvih zvezda do nas.

Ne možemo naći one što su jako daleko, one što ne koriste nama nezamislivo jake radio predajnike niti one što ne znaju za nas ili ih ne zanimamo.

:(

Bosi72

Quote from: spadej on March 21, 2012, 08:53:35 am
Jednom prilikom, sa svojim tek zavrsenim projektom, u vidu minijaturne stanice na 3,5MHz, a u nedostatku nekog zanimljivog desavanja, poceo sam da tipkam opsti poziv (CQ). Nisam ocekivao nista posebno,mozda nesto u krugu od par desetina km jer nisam cak ni antenu postavio kako treba. Sokirao sam se kada mi je na poziv odgovorio neko iz Travnika, grada udaljenog vise od 400km.

Svi radio amateri sa kojima sam posle razgovarao o tome cudili su se, i mislili da lazem. Teoretski jeste moguce da kratkotalasni radio signal dobaci toliko daleko ali u praksi je to veoooma retko.Srecom, zabelezio sam sve podatke o sagovorniku pa su mogli da provere. 


Kolega, mozda si mislio na ultra kratke talase (>30MHz). Energija kod kratkih talasa se povecava sa frekvencijom (E=plankova konstanta x frekvencija), sto znaci da signali vece frekvencije po prirodi "probijaju" jonosferu i odlaze u svemir. Domet ovih talasa je uglavnom horizont, tako da se npr. na "FM" radiju uglavnom cuju domace stanice, ili na TV-u vide "domaci" kanali, ili eventualno kanali okolnih zemalja. Naravno postoje i izuzeci, ali nisu za ovu temu.

Sto se tice kratkih talasa (3-30MHz), njihova energija je manja i u zavisnosti od raznih faktora (npr. doba dana, godisnje doba, broj suncevih pega,...) kratki talasi se odbijaju od jonosferu i to odbijanje moze da se desi i vise puta, tako da se mogu uraditi daleke stanice (DX).

U svom radioamaterskom dnevniku imam vise veza sa stanicama udaljenim preko 15 hiljada km (Irska, Amerika), uradjenih sa qrp-snagom do 5watt, tako da veza na 3.5MHz sa Travnikom nije nista neuobicajeno.

Tema jeste osetljiva i dovodi mnogo toga u pitanje, ali koja je alternativa ? Da prestanemo sa slusanjem/gledanjem/trazenjem ? Ne hvala !

A ako kolega koji je postavio pitanje na pocetku nadje odgovor, siguran sam da mu sleduje Nobelova nagrada.

Radioamaterski pozdrav (73) svima

spadej

Ne, bio je KT na 3.5Mhz. Stanica je bila klase QRPP, manje od pola W, ali glavni problem nije bio u snazi vec u anteni. Nisam dobro podesio duzinu zice pa je bila izmedju lambda 1/2 i lamda 1/4, sto je znatno smanjilo i tako premalu izlaznu snagu.
No, to je sad davna proslost, presao sam na neke druge hobije.

Malo sam procesljao starije tekstove iz AM magazina i nasao zanimljiv clanak koji je potpisao Marino Tumpic. Svi znamo ko je Marino tako da nema mesta sumnji u tacnost toga sto je napisano. Clanak je iz 2008-me godine. Ne bih da prepricavam, evo ga link  http://static.astronomija.co.rs/instrumenti/ATA/ATA.htm       

Prema tome, SETI ne istrazuje ceo svemir uzduz i popreko vec pojas do 500LY. Sad je valjda sve mnogo jasnije.