• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko odabira teleskopa

Started by laza88, March 24, 2012, 03:00:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

laza88

Pozdrav svim dobrim ljudima i dobrim astronomima,

Ja sam poprilicno nov  u ovoj oblasti, vec neko vreme posmatram nebo uz pomoc obicnog dvogleda, kupio sam
atlas svemira, koji redovno prelistavam, posetio opservatoriju par puta... i resio da kupim teleskop :)
Procitao sam dosta tekstova tipa "Koji teleskop kupiti?" i stekao neku sliku sta valja sta ne,
sta je dobro za pocetak sta ne itd....

Sveo sam izbor na ova tri modela:
1. 150/750 na EQ3 montaži SW Newton reflektor
(http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/150750-na-eq3-montazi-sw-newton-reflektor)
2. 150/1000 EQ3 Newton SkyWatcher
(http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/1501000-eq3-newton-skywatcher)
3. 150/1200 EQ3 SkyWatcher
(http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/1501200-eq3-skywatcher)

E sada, nisu mi bas najasnije razlike izmedju ova tri modela, ni to zasto je 150/1000 jeftiniji od 150/750?
Koje su razlike/slicnosti ovih modela? Koji je pogodniji za koja posmatranja itd?

Hvala unapred na pomoci.
Pozdrav

kostur

sva tri su dobar izbor, ali najbolji je 150/750. Sva tri teleskopa su istog otvora, razlikuju se samo u ziznoj daljini koja odredjuje f broj. F broj je razlika zizne daljine i otvora. Sto je manji pogodniji je za astrofotografiju. Ja preporucujem da kupis 150/750, ali stize na lager tek u aprilu, ali ne zuri, budi strpljiv kao sto sam ja i docekaces. Ps, ne znam zasto 150/1000 kosta manje.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Ukoliko više želiš da posmatraš galaksije i magline onda uzmi prvi, jer je veće svetlosne moći. Ostala dva su bolja za planete.
Međutim i sa prvim možeš bez većih problema da juriš planete.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Ja sam siguran da ono na slici nije 150/1000, pre će biti da su pobrkali i stavili 150/750. Postoji SW tih specifikacija (crni) i važi za ok izbor za planete/mesec; to je novo u black diamond seriji.
U suštini za deepsky su bolji f5 teleskopi, za planete su bolji druga dva (duža). Mada koga interesuje vizuelno 150mm je dosta mali teleskop, za te pare se ide na dobsone veće aperture. Međutim, poenta 150/750 je da je to odličan početnički instrument za fotografiju, doduše uz bolju montažu i korektor.

laza88

Hvala na brzim odgovorima.

Ja sam pretpostavljao da zizna daljina ima nekakve veze sa maksimalnim korisnim uvecanjem :)


laza88

@Yagodinac
On dolazi sa EQ3 montazom. Da li je ona dovoljna za neke pocetnicke slike?

Sekula

Quote from: kostur on March 24, 2012, 03:15:34 pm
Ps, ne znam zasto 150/1000 kosta manje.


Rekao bih da je fokuser u pitanju koji mu daje manju cenu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Moguće. Nisam video koji fokuser ide uz 150/1000, ako je plastika onda taj teleskop treba zaboraviti za astrofoto pustolovine.

EQ3 (naravno, sa motorima) bi bila dovoljna za početak ako hoćeš piggyback da stavljaš teleobjektive i kroz njih snimaš. U tom slučaju teleskop samo služi kao nosač aparata i objektiva, doduše možeš kroz teleskop i da koriguješ praćenje ali to najčešće nije potrebno.
Što se tiče snimanja kroz teleskop na EQ3 mislim da je to u načelu moguće ali samo kratkim ekspozicijama (15-30sec) jer su njeni motori a i puž dosta neprecizni za astrofoto. U tom slučaju bi morao da odbacuješ dobar deo fotosa a i kad dune bilo kakav vetar - možeš da se pakuješ. Zapravo, negde sam na netu video veoma dobre sličice snimljene koječime na EQ3 sa nekim budženim autoguider portom; ali sve je to, onako...
...kao da kreneš sa bajkerima na putovanje a imaš ovako nešto:

Yagodinac

Da se razumemo, ja pričam o fotkama deep sky objekata (magline, galaksije, jata...) za koja su potrebna precizna praćenja. Ako hoćeš da snimiš pokoju planetu, Mesec ili Sunce (samo sa adekvatnom astrosolar folijom!) onda ta EQ3 zaista dobro može da posluži. Možda čak i bez motora.
Ali iz iskustva znam da ako iole naginješ ka nekim fotografskim intergalaktičkim vodama iskušenje ka keširanju veće količine EU novčanica za neku bolju montažu je pitanje momenta. Ako je to u pitanju onda EQ3 možeš slobodno da preskočiš  :)

kostur

da se samo nadovezem... Nemoj misliti da su u pitanju aparati digitalci maleni do sto evra. U pitanju su veliki digitalci kao sto su Jagodincev canon 20 d, ili 450 d, koji su dosta skuplji. Aparat se sartoji iz tela i objektiva. Samo telo je skupo, a kamoli objektiv. Kada nabavis i telo i objektiv, onda ga kacis na teleskop i fotkas. Postoji nesto sto se zove ekspozicija, pracenje itd, no o tome mozes vise procitati u uvodu u astrofotografiju(poucna knjizica). No prvo ti uzmi teleskop, a onda razmisljaj o fotkanju. Moras nauciti i kako da posmatras, no o tome vise imas na astronomija101.wordpress.com (svega tri teksta, sazete najvaznije stvari kod tele7kopa, a posle opsirnije)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

laza88

@Yagodinac
Hvala na lepom i detaljnom odgovoru.

Trenutno je za mene EQ6 montaza, profi dig. aparat i veci teleskop preveliki zalogaj.
Cak i kada bi nekako dosao do tih para, mislim da je takva oprema za iskusnije astronome.
Veliki pozdrav!

laza88

Pozdrav,

Sta mislite o ovom teleskopu?
    120/600 AZ3(ili EQ3) Refraktor SkyWatcher

Da li je on bolji izbor od 150/750 EQ3 SW Newton reflektora?

mravic

Kakav je to? Imas li neki link.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kostur

Quote from: laza88 on July 23, 2012, 08:07:24 pm
Pozdrav,

Sta mislite o ovom teleskopu?
    120/600 AZ3(ili EQ3) Refraktor SkyWatcher

Da li je on bolji izbor od 150/750 EQ3 SW Newton reflektora?


Kratak i jasan odgovor - ne. Čitao sam razne review-e o tom teleskopu, svi kažu da nije nizašta. Reflektor ti je bolji izbor.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

laza88