• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skupi kineski teleskopi i montaze za astrofotografiju

Started by goksi, March 27, 2012, 02:42:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goksi

Sta mislite o "skupim" kineskim teleskopima i montazama za astrofotografiju, prvenstveno mislim na Skywatcher ED 120 i HEQ5(EQ6)?
Razlog za ovo pitanje je da bas i ne verujem u kvalitet mehanike kineza tj u zavrsni kvalitet obrade pogotovo sto ove naprave nisu uopste jeftine i ne bih zeleo da bacim pare. Znam da ce neko reci, sve se pravi u Kini, ali to nesto prolazi kontrolu kvaliteta. Koji je bolji izbor, traziti u inostranstvu nesto drugo, mozda cak i polovno?

kostur

kinesko??? nije ni vazno. po meni to je odlican izbor.da ja imam te pare definitivno bih ga uzeo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Darchy

Znaš kako, za HEQ5 ne znam, jer je nisam probao, a ED120 zasigurno ne spada u kategoriju "bacanje para".
Naravno, ukoliko možeš sebi da priuštiš Takahashi ili TeleVue na Losmandy montaži, samo napred - imaš punu moralnu
podršku od mene :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

gilecais

Bas tako. Koliko para toliko muzike.Cuda se i desavaju ,a i ne oko nas zavisi kroz kakve naocare gledamo.Svi mi mastamo o savrsenoj optici zivota.Pitanje je dal cemo ziveti dovoljno dugo da nabavimo (docekamo) tu optiku. ;D

goksi

Skapirao sam da se za taj novac dobija dosta, verovatno i najvise, ali pitanje je da li je to bas to???? Na ovom forumu sam procitao da moze da se desi da refraktor dodje raskolimiran sto me podsetilo na kineze, dok sam na drugom forumu procitao da je montaza imala nekih problema jer zavrsna obrada zupcanika nije dobra i da je to normalno za kineze.
Pitanje 2. Da li da trazim neki manji a kvalitetniji teleskop od SW ED120 za iste pare? Na primer ovde u oglasima pre izvesnog vremena da je bio prodavan Pentax 75 SDHF plus dodaci za 1000 eura, sta mislite o ovom izboru, mozda da potrazim nesto slicno na berzama u inostranstvu?

Darchy

Vidi, ja od skora imam posla sa jednim SW Evostar-om i mogu iz skromnog iskustva da ti kažem da je omaleni 80ED sandjama.
Osim što je pravi mali lepotan, sve na njemu izgleda i radi perfektno. Mogu samo da zamislim na šta liči 120ED... Dakle po mom
nubovskom mišljenju za te novce ćeš teško dobiti kvalitetniji teleskop... 120mm je veliki teleskop među refraktorima pa još i low dispersion glass....
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

sta sve nije kinesko..
pa i meni su rekli kad sam celestrona kupovao da je ovo iz kine a ono iz rusije
🌠

goksi

Mo ok je to da je sve iz kine, i iphone je iz kine, ali dati 3000 eura nije bas svejedno. Mene najvise kopka to da li je to pravi izbor, zasto su ostali brand name skuplji, pretpostavljam da postoji razlog, ali nemam ni znanje ni iskustvo da mogu da procenim pa pitam vas.  Ne zanosim se peformansama i karakteristikama na papiru, pitam jel zelim da znam kako radi to u praksi jer ne verujem da kinez moze da napravi nesto bolje od japanca :)
Izmedju ostalog planiram i da uzmem i mono CCD kameru tako da me shvatie ozbiljno  ;D

tomato011

Uporedi Shuan Huan CEO, stari X5 sa farovima Toyote Land Cruiser, iz Kine... naravno da ne moze da se poredi sa originalnom X5-icom, ali da li je i losiji 5 puta, koliko je jeftiniji.
Ja sam se vozio u istom i lepo ide!!!!

Uglavnom, sve je to manje vise "skinuto" sa "zapada" i koristi se prednost jeftinih materijala, proizvodnje a zainteresovani dileri sa zapada rade marketing i prodaju! U svakom slucaju, po meni je 3.000 ili 15.000 eura bez ikakve dileme. Drugo je jednostavno bizarna para za nas u srbiji, pa cak i za neke vrlo bogate ljude!

Dalje, ni kinezi nisu sta su bili. U kini postoje firme koje se i te kako ponose kvalitetom svojih proizvoda. Istina je da zavrsnom obradom nisu kao one na zapadu, ali ni cena im nije takva!

Uglavnom, meni Sky-watcher deluje kao vrlo ozbiljna firma, sto je jos bitnije, sa perspektivom! Gledao sam na netu u HD razne primere rasklapanja mehanizama i dosta je to lepo uradjeno. Zavrsio sam srednju masinsku i masinstvo, pa imam kompetencije da kazem.

Ja cu verovatno izabrati nesto od Sky-watchera za sebe. Mozda bih mogao uzeti i nesto "bolje", ali cene su iracionalne u odnosu na razliku u kvalitetu!

http://en.wikipedia.org/wiki/Sky-Watcher

Sky-Watcher is one of the biggest worldwide producers of amateur telescopes and astronomical equipment like eyepieces and mounts.

Company history

The company was founded in 1988 as Synta Optics, at first producing only eyepieces. In 1992, the head office changed position to Suzhou (Jiangsu) in China. Their first telescopes (4.5" (114 mm) -Newtonians) were distributed by Celestron and Tasco. In 1993, the first refracting telescopes were produced. In 1999, the brand ,,Sky-Watcher" was established to sell Synta optics from then on under an own label. The head office was in Richmond, British Columbia, Canada. From 2000 the first dobsonians were produced, then in 2001 the first Maksutov-Cassegrain, and in 2004 the first ED-APO. In 2005, an American affiliated company of Synta bought the company Celestron. Since 2008 there has been cooperation with Schott AG, a German manufacturer of high-quality industrial glass.

Sky-Watcher's product line-up contains telescopes from 2.4" (60 mm) up to 14" (355 mm) aperture with manual, motor-driven or GoTo mounts. Since 2008, Sky-Watcher has been the only worldwide manufacturer of FlexTube-dobsonians with collapsible tubes, a patent-registered design.

goksi

@tomato011
Ti poredis Shuan Huan CEO i BMW, kineski automobil sa nemackim??? Ja to u zivotu ne bih kupio jer znam da sam bacio pare na djubre. Pre bih uzeo nesto manje sto valja za pare koje imam nego da bacim pare. Zato i pitam za ovaj teleskop da ne bacim pare.
Radio sam za Nemce i znam kako rade, a znam i kako rade kinezi. Kinezi toliko fushare da to nije normalno, imao sam i slucaj da su u IBM serverima zaboravljali srafcigere, srafovi koji su kratkospajali 220V napajanje......  Pogledaj sta sam snimio u Japanu na IXUS Canon aparatu: Made in Japan, da se zna je znaju i japanci ko sta i kako radi ;)

tomato011

Meni su klinci upropastili posao sa jeftinom kineskom rasvetom... moja je nekada (a i sada) kostala djavo i po. Sve made in England.
Danas kupe za cenu jedne moje flash glave ceo kineski studio i rade, dampiraju cene, samo da dodju do nekih sitnih para...

To se proteze od profi opreme, pa sve do delova za termoelektrane, za koje su kinezi kupili licence, pa sada kostaju neuporedivo manje... Da ne pricam sta su radili u kozmetici recimo. Poskidali su skupe americke i izraelske aparate za IPL, pa je sada moguce kupiti vrhunski aparat za lasersku ili IPL epilaciju za 10-15-20% cene "originala".

A sve bolje firme, redom uzimaju nemacke lampe, japanske kondenzatore, pumpe... svi najbitniji delovi su brendirani i vrhunski... I to jako lepo radi... Puna Australija tih aparata. Oni imaju solidan standard, ali ne mogu da placaju sulude americke cene, a blizu su aziji, pa stigne ocas posla kod njih svasta!

Uglavnom, nisu kinezi za potcenjivanje!

Darchy

Mislim da svi ovde znamo šta su Takahashi teleskopi, a znamo im i cenu :) Meni su se u prvi mah svideli teleskopi
nemačke firme Astro-professional*, izgledaju vrhunski, zar ne? Međutim, kopajući po forumima stekao sam utisak da su kineski Skywatcheri znatno kvalitetniji. Kako to, ako znamo da su nemci po defaultu vrh? Sem toga, šta kažeš na ovog kineza - krš**?

* http://www.astro-professional.com/html/ed_102mm-2.html
** http://ca.skywatcher.com/_english/01_products/02_detail.php?sid=398
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

tomato011

MSRP: $7,199 za Esprit 150ED Super APO Triplet... cena nije sala... mada ni zavrsna obrada nije za bacanje... sta vise... Meni deluje odlicno!
Videli su i kinezi da je zapad spreman da plati lepe pare, pa sto da ne uzmu, kad im se moze :)

Nemci jesu vrhi, ali rade po osam sati dnevno i to je to. Posle zive. Kinezi rade po 16 sati a ostalo spavaju... isto vazi i za Koreance, i vazilo je za japance! Zato su tako i napredovali!



goksi

Za SW Esprite teleskope na netu se vodi polemika da li toliko vredi jer cena nije mala i priblizna je ostalim mnogo jacim imenima.
Takodje se i spominje kontrola kvaliteta i da kada je budu dostigli moci ce da stanu na crtu ostalima.
Bio sam u Japanu i radio kod Nemaca i mogu reci da je razlika izmedju njih i Kineza u mentalitetu ogromna i da nema sanse da te prevare odnosno da isfuserisu, jednostavno takvi su.

Yagodinac

Ja optičke naprave delim na teleskope i igračke.

Igračke su Tasco, Optisan, Konus, itd - ima ih zaista dosta da bi ih pamtio. Prave se u Kini i predstavljaju kako kineski seljak zamišlja teleskop.

Teleskopi su nešto što mora da košta stotine (hiljade) eu kovanica i tu je Skywatcher dno. Ništa bolji nisu ni Celestron ni Meade - oni čvrsto drže dno tabele i po ceni i po kvalitetu. ALi su ipak teleskopi, što znači da se njima može posmatrati i snimati nebo.
Međutim, moram da priznam da je Skywatcher ipak pobednik po pitanju odnosa cena/kvalitet, odnosno uloženo/dobijeno, pa sam zato (ne baš nešto ponosni al eto) vlasnik dva SW tubusa.

Quote from: goksi on March 27, 2012, 01:39:57 pm
Da li da trazim neki manji a kvalitetniji teleskop od SW ED120 za iste pare? Na primer ovde u oglasima pre izvesnog vremena da je bio prodavan Pentax 75 SDHF plus dodaci za 1000 eura, sta mislite o ovom izboru, mozda da potrazim nesto slicno na berzama u inostranstvu?


Taj mali Pentax u odnosu na veliki SW 120ED je kao kad porediš ova dva proizvoda: