• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dvogled za pocetnika

Started by petar, April 02, 2012, 05:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

petar

Prvo bih hteo sve da vas pozdravim,a i da zamolim za pomoc oko nekog dvogleda za pocetak,nemam nikakvog iskustva osim sto sam malo citao po forumu.Hvala unapred

CyberianIce

Pozdrav! U zavisnosti od toga koliko bi novaca bio spreman da izdvojis za taj dvogled, ima raznih modela koji su dobri. Uglavnom je obavezno da ima sto veci otvor i sto manje uvecanje bak4 prizme, po mogucnosti APO sociva. Sto bolji dvogled uzmes, vise ce ti se svideti sve to a to je kod pocetka veoma bitno. Jer ako uzmes neko smece od dvogleda mozes lako izgubiti volju za tim. I nemoj zaboraviti da su veliki dvogledi jako teski i znaju biti veoma nezgodni za rukovanje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

petar

Negde oko 200 evra,gledao sam preko neta u Tehnomaniji Nikon Sporter ex 10x50,mislim da kosta oko 19000 din.

petar

Nije mi bitna marka,samo da je nov,ne bih polovan kupovao,a 10x50 sam citao da je maksimum sa kojim se posmatra bez postolja.

Laci

April 02, 2012, 07:14:24 pm #4 Last Edit: April 02, 2012, 07:23:16 pm by Laci
Pozdrav :)
Verovatno nema ničeg lepšeg nego šaranje po sazvežđima i asterizmima vedrog neba, tako sam i krenuo sa dvogledom 7X50. Ono što je karakteristično za bavljenje posmatranjima u astronomiji a različito je od dnevnog posmatranja jeste orijentacija. Ovo neminovno vodi ka korišćenju raznih pomagala za snalaženje među zvezdama i jednostavno moraš da skreneš pogled sa okulara a samim tim odluta i ruka pa sve na novo kod traženja željenog objekat. Sem toga ruke su u takvom nezgodnom položaju (iznad glave) pa se brzo zamoriš. Usput kreće ples zvezda usled njihanja dvogleda u umornim rukama... Sve u svemu, ne bih ti preporučio da u startu odmeravaš dvogled na osnovu izbegavanja stalka :)

I da se razumemo 10X50 je odličan dvogled ali bi možda više odgovarao 10X60?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

petar

Koristan savet u svakom slucaju,mada ja ne znam ni koji dvogled da kupim za pocetak.Kakav je ovaj navedeni ako neko zna i ima li jos negde preko neta gde bih mogao da pogledam,kao sto sam rekao marka nije bitna ako je dvogled dobar.

CyberianIce

Cuo sam od nekih clanova da ovaj TS 10x50 LE zadovoljava neke osnovne kriterijume za astronomiju a jeftin je. Znaci to bi bio neki minimum, e sad sta se tacno do 200 eura nudi u prodavnicama po Srbiji, u to nisam bas i upucen, ja bih radije gledao kako bi nabavio nesto ovako: TS 15x70 LE.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

petar

Verujem da je odlican bar po dimenzijama bih rekao.Cena?

tomato011

89 eura u nemackoj... http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1420_15x70-Porro-Binoculars---LE-Series---for-low-light-conditions.html
Jos ako ti daju bez poreza, sto je i normalno jer eksportujes, zaista izadje vrlo povoljno - 72 eura, plus postarina i potencijalno spedicija plus carina plus PDV.

Kod nas imas ovo za te neke pare, koje si rekao, o kvalitetu pojma nemam:
http://www.teleskop.rs/teleskop/btc-superior-serija/15x70-superior-binokular-btc za 13.700 dinara

ili

http://www.teleskop.rs/teleskop/btc-superior-serija/20x70-superior-binokular-btc za 15.000 dinara

petar

Ja sam mislio da odem u BG i da kupim neki dvogled do 200 evra,ali ne znam ni gde da trazim.Za pocetak bih voleo 10x50 ako ima neko da mi kaze konkretno koji to bi mi najvise znacilo,da je proveren.

tomato011

Od poznatijih marki, u BG imas Nikon, Olympus, Canon sa stabilizacijom, Practicu koju sada radi uvoznik Hame (kod Hrama im je office i "show room". Imas i Sony, ali to su kamere dvogledi i dosta su skupi.

Imas novu, najbolju foto radnju u BGD trenutno (ali preskupu) u Krusedolskoj: http://www.zoomfoto.rs/9-sportska-optika

Tehnomaniju si video vec i sam.

Canon ima IS dvoglede, dakle sa stabilizacijom slike: http://www.canon.rs/For_Home/Product_Finder/Binoculars/Optical_Image_Stabilisation/index.asp

Ako mene pitas, idi u Usce, tamo imas najveci izbor radnji. Pogledaj u ComTrade, Big Bang, Sony shopu, Tehnomarketu, pa idi u Krusedolsku, kod Hrama, ne mozes da promasis, radnja gleda na Hram... pa pogledaj tamo Nikonov asortiman.
Za razliku od Tehnomanije, oni dosta toga imaju na lageru.

Takodje mozes da pogledas u Vulkan knjizari na pocetku Kneza, kada se krene ka Sremskoj, levo od palate Albanije. Drzali su solidan izbor Olympusa.

Sta god da uzmes od poznatijih imena, neces pogresiti. Samo pre kupovine, proveri dobro cene, jer je Usce nenormalno skupo...

Na kraju, dobra stvar su internet portali za prodaju, na primer:

http://www.odigledolokomotive.rs/proizvodi/dvogledi-i-teleskopi/

Tu su cene dosta korektne, pa mozes da prodjes i bez putovanja u BGD!

Nadam se da sam ti bar malo pomogao...

petar

Jesi,hvala puno,ako mi se svidi neki model pitacu vas kakav je.

tomato011

April 03, 2012, 10:27:47 am #12 Last Edit: April 03, 2012, 10:38:27 am by tomato011
Imas jedan jako dobar nemacki casopis, zove se "Stiftung Warentest"  www.test.de

Tu nema placenih testova, taj casopis izdaje nemacko Udruzenje potrosaca i kada neki uredjaj dobije dobru ocenu kod njih, znaj da je tako.
Ja sam ranije testirao svasta od tehnike za casopise i uglavnom su se moje ocene slagale sa njihovim.

Dvogled se na nemackom kaze - Fernglas

Uradi pretragu i izaci ce ti opcije da procitas neke starije testove besplatno ili da kupis neke novije. Ne mogu ti dati linkove jer se pretraga generise za svaku sesiju posebno, pa link od moje sesije nece raditi na tvojoj. To rade jer zive od prodaje sadrzaja.

Nisu skupi, par eura, ali kao sto rekoh, od toga zive. U casopisu nema reklama.

Zaboravih, malo su im cudne ocene, i jos kad je na nemackom....

Sehr gut - vrlo dobro
Gut - dobro
Befriedigend - zadovoljavajuci
Ausreichend  - dovoljan
Mangelhaft - manjkav, defektan

Ocene su od 1 do 5, ali je 1 najbolja ocena a 5 najgora!

sasmir

 Imam nekoliko dvogleda od 10x25 preko 8x56 i 12x50 do 20x80 koji je ipak neka druga prica. Jedini dvogled koji sam probao  i koji zelim da imam pored ovih navedenih je 10x50 koji je mogao ranije da se nabavi preko gospodina Mravika. Spadej ima takav dvogled i neka kaze svoje impresije.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Laci

Ne znam što si tako zapeo za taj dvogled 10X50. Trebalo bi da obratiš pažnju na astronomske aspekte korišćenja dvogleda. Ukoliko se odlučiš za 50mm objektiv, bolje bi ti bilo da nabaviš 7X50 a ne 10X50. A ako se odlučiš za uvećanje 10X, bolje da uzmeš 10X60. Razlog je u izlaznoj pupili koja je naj povoljnija kod 7X50 i 10X60. Podrazumevaju se anti refleksioni premazi svih optički površina, sa njim treba da posmatraš noću.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70