• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Analogna astrofotografija

Started by kostur, April 09, 2012, 10:46:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Zasto da cekas ? Ako te bas kopka analogna fotografija, ZENIT SLR mozes da nadjes za 20-30Eur. Mozes da napravis Barn Door sa rucnim pracenjem, ili da nadjes bilo kakav motorcic da vrti umesto tebe... Mozes i fotoaparat da nakacis na ledja teleskopu...
Za nesto vece pare ima raznih digitalaca.

Ne treba odmah postaviti visoke ciljeve, treba krenuti od pocetka. Ja sam preskocio pocetak pa zato jos uvek nisam ovde okacio ni jednu astrofotku.

mravic

Čuj 20-30e. Pa ja sam mog pre mesec dana prodao za 500 dinara.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

U bre Janko, pa bolje da si ga poklonio.  Film koji je predlozio tomato011 kosta 450dinara.

mravic

Stajao mi je godinama i na kraju bih ga bacio. Ovo je bila simbolicna cena samo da promeni vlasnika. Pa retko ko jos slika na film, za godinu dve se vise nece moci ni kupiti. Imam dva digitalca pa mi stvarno ne treba a niko mi se nije javio ja bih mu ga poklonio.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

tomato011

Imam i ja zenit, ako treba "kosturu", nek mi se javi... sem kao nije bas dete, onda nek dodje sa nekim, mada, iskreno, bolje kupiti nesto ovako:

http://www.kupujemprodajem.com/Canon-Powershot-A75-1741714-oglas.htm?filter_id=6219509
ili
http://www.kupujemprodajem.com/Nikon-Coolpix-l19-1881790-oglas.htm?filter_id=6219513
ili
http://www.kupujemprodajem.com/Rollei-8mpix-kao-nov-nemacki-aparat-1856897-oglas.htm?filter_id=6219513
ili
http://www.kupujemprodajem.com/Canon-PowerShot-A460-5-0-Mpix-Torbica-1640351-oglas.htm?filter_id=6219524

uglavnom, ima stotine zaista dzab, dzaba digitalaca, neki su kostali i po dve hiljade eura novi... a sada se nude za 3500 dinara... ko nema para, fenomenalna prilika, jer cesto prave bolje slike nego novi od xyz megapiksela...

stevansan

Ti Canon digitalci su dobri zato sto imaju CHDK. Ne znam da li bi radili kad bi im se skinuo objektiv i stavili direktno na teleskop?

spadej

Obicni digitalci ne mogu da rade bez objektiva. U njemu se nalazi nekoliko senzora, motori za fokus i zoom, blenda...  Bilo sta da od ovoga da ne radi, ili da nije povezano, procesor u aparatu ce prijaviti error i aparat nece raditi.
Ovaj Canon A75 je stvarno povoljan a najvise vredi zbog opcije remote shooting. Moze da se poveze na racunar i slika u potpunosti kontrolise preko racunara. A sa CHDK moze da se produzi ekspozicija, ako se ne varam do 100 sekundi. Jedina mana mu je sto nema LiIon bateriju ali zato moze da radi na AC adapter.
Za ovakav aparat treba nabaviti i odgovarajuci nosac za teleskop, ili ga napraviti. Ima ovde na forumu kako.


Yagodinac

Jedino za šta je film uporediv sa digitalijom to su startrails. Trebalo bi to obavezno probati.
Imam i ja Zenita (čuj, to je kao tetejac - svaka kuća u Srbiji ga ima samo treba malo potražiti) ali mi je pokidao zadnja dva filma. To im je inače mana, zupčanici za premotavanje su kao da su ih pravili Kremenko i Kamenko. Rešavam se godinama da ih isturpijam i nikako da stignem.

Ako rešiš da kupuješ polovnog Zenita njegova cena nije visoka, to ne ide preko 1-1500 zajedno sa (za to doba) odličnim heliosom 44m2-4 (uzmi samo noviju verziju, stare su lošije). Ja taj objektiv često volim da koristim i ovako, ne samo za astro. Oštar je već na f2 (bar ovaj moj  ;)) a na f4.0 zvezde razbijaju po oštrini Canonov kit 18-55is na bilo kojoj blendi.

Sekula

Quote from: Yagodinac on April 12, 2012, 10:47:41 am
Jedino za šta je film uporediv sa digitalijom to su startrails. Trebalo bi to obavezno probati.
Imam i ja Zenita (čuj, to je kao tetejac - svaka kuća u Srbiji ga ima samo treba malo potražiti) ali mi je pokidao zadnja dva filma. To im je inače mana, zupčanici za premotavanje su kao da su ih pravili Kremenko i Kamenko. Rešavam se godinama da ih isturpijam i nikako da stignem.



Još jedna mana je što im je lepak za mehaničku zavesu loš i vremenom se tu zavesica odlepi. Posle mora kod majstora. A onda to ispadne skuplje od celog polovnog aparata. Osim toga, Zenit je prlično težak za kačenje na teleskop. Može da posluži za wide field, star trails i meteore. Za to će onda trebati 400 ASA film ako može da se nadje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Eee, mogao bih ja uzeti bilo kakvog digitalca, ali šta će mi to? Imam Canon IXY digital - ne može se podesiti ISO, ekspozicija ni fokus. Najbolje podešavanje mi je menjanje slike na ekranu. Nego mene zanima kako da podesim ekspoziciju, ISO i fokus na beskonačno kod onih analogaca. Kontam kod naprednijih digitalaca se podešava preko displeja. Rešio sam da polako skupljam pare, uzimam ra motor, nekog canon digitalca, skidam mu objektiv, kačim na teleskop direkt T2 adapterom i ćao. Motor, T2 adapter i polarni tražioc su 15 300, prvo skupim pare za to. Onda skupljam 300 evra za digitalca, a onda u budućnosti razmišljam o HEQ-5 montaži. Ovaj plan se menja ako i samo ako neko zna kako se šteluju ekspozicija i tako to na analogcu.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on April 12, 2012, 12:02:10 pm
Eee, mogao bih ja uzeti bilo kakvog digitalca, ali šta će mi to? Imam Canon IXY digital - ne može se podesiti ISO, ekspozicija ni fokus. Najbolje podešavanje mi je menjanje slike na ekranu. Nego mene zanima kako da podesim ekspoziciju, ISO i fokus na beskonačno kod onih analogaca. Kontam kod naprednijih digitalaca se podešava preko displeja. Rešio sam da polako skupljam pare, uzimam ra motor, nekog canon digitalca, skidam mu objektiv, kačim na teleskop direkt T2 adapterom i ćao. Motor, T2 adapter i polarni tražioc su 15 300, prvo skupim pare za to. Onda skupljam 300 evra za digitalca, a onda u budućnosti razmišljam o HEQ-5 montaži. Ovaj plan se menja ako i samo ako neko zna kako se šteluju ekspozicija i tako to na analogcu.


Expoziciju podešavaš tako što staviš na B ali ti onda treba treba žičani okidač sa zavrtnjem na sebi kao kočnicom. ISO ti zavisi samo i isključivo od osetljivosti filmova koji stavljaš u aparat. Ako je film od 400 ASA onda ne možeš da menjaš ti tu ništa osim blende i dužine expozicije. Što se tiče fokusa na objektivima imaš položaj za beskonačno. U svakom slučaju kada uzmeš refleksni analogni aparat iliti SLR onda fokusiranje i dalje na teleskopu vršiš preko fokusera gledajući kroz tražioc aparata.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

prva rečenica mi nije jasna uopšte - imaj u vidu da nemam iskustva sa bilo kakvim aparatima.
Osim toga sve je jasno. Prvo uzimam motor, polarni tražilac i adapter, pa tek onda aparat i to analogni.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

spadej

pa ako vec nemas nikakvo iskustvo sa analognom fotografijom, onda nemoj ni da se petljas sa tim. Kupi bilo kakav digitalac. Ako hoces da pristupis problemu sa "naucnim pogledom", uclani se na forum  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/. Tamo ces naci sve sto ti treba, od saveta za kupovinu do finesa u obradi fotke.

kostur

Eh, pa nemam ni sa digitalnom fotografijom iskustva. Samo znam da je lakša, ali... Nekako bih voleo da načinim fotku sa analognim aparatom, jednu - jednu, ali opet drugačije je kad u ovoj eri digitalnog kažeš da si načinio fotku nečim analognim. Naravno, ja ću kasnije uzeti digitalca, ali do tada... bar jednu fotku sa analognim :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/