• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

PHD-gde grešim?

Started by Djole, April 13, 2012, 09:07:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djole

evo novog problemčića... ???
sinoc sam prvi put probao vodjenje teleskopa preko QHY5 i PHD programa i nisam se baš proslavio.Autoguiding nije funkcionisao.
Redosled:
1.ukljucio HNSKY pa preko njega montažu (EQMOD)
2.uperio prema Velikom medvedu i pustio Slidereal tracking
3.pokrenuo PHD,dodelio mu moju kameru (Ascom 5),montažu (mount-Ascom),dakle sve školski..
4.kamera pokazala zvezde (fokusirao) i odredio jednu za guiding...(nije hot pixel)
medjutim prilikom kalibracije PHD mi prijavljuje poruku ,,star did not move enough,,..čeprkam po netu i nadjem rešenje da povećam ,,calibration step,,pošto koristim  tražilac 9x50, medjutim i to ne funkcioniše..i dalje stoji ista poruka...nisam još probao da uključim kameru direktno preko ulaza na montaži pa da onda vidim šta će biti, al nešto mislim da je problem na drugoj strani...
Ako ima neko iskusniji sa ovom rutinom da mi objasni da li sam nešto propustio u celom procesu...
unapred hvala
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

kruska

tu ce ti pomoci oni koji koriste trazioc kao guidescope
moguce da se zbog male zize zvezda ne pomera

probaj pod min motion 0.15 da smanjis na lupam 0.05  
kolika ti je ziza teleskopa za snimanje?
🌠

Djole

hvala kruska,
probaću i tu varijantu čim se razvedri.Na hrvatskom astro forumu su pomenuli i backslash na montaži i ja nešto mislim da je vrlo verovatno to problem..ali sudeći po vremenskoj prognozi za sada mogu samo da teoretišem.. :-\
teleskop sa kojim snimam je SW ED APO 80/600
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

mravic

Taj back lasch ti ostavi za kasnije, nije ti u tome problem. Prvo, treba da proveris dali ti program prepoznaje montazu i to tako da je pomeras manuelno u eqmod-u. I meni se desavalo od pocetka to isto, ali sam cackao parametre, mozda bas isto kao i ti. Sada ga ne koristim pa sam zaboravio tacno gde, ali na eqmod-u sa gornje-desne strane, kad otvoris prozor za podesavanje,  imas podesavanje nekog koraka, ...e tu... :D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Djole

hvala mravic,
eqmod prepozanje montazu tacnije mogu manualno da upravljam..gledao sam tutorial za autoguiding preko yutuba (eqmod chanel) i nisam mogao nista pametno za sebe da zalkjucim.Podesavanja u gornjem desnom uglu sam cackao ali nista...Problem je kada otvorim PHD on prepozna i kameru i montazu ali kad radi testa u PHD-u pokrenem ``manuial guiding``,pritiskajuci dugmice NORTH,SOUTH....nista se ne desava.Zadnju ideju koju sam dobio je da treba da instaliram nekakve drivere za montazu zbog PHD-a  (navodno mogu i drajveri za Celestron),pa cu videti sta ce biti...
pozdrav
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

kruska

quote
nisam još probao da uključim kameru direktno preko ulaza na montaži pa da onda vidim šta će biti, al nešto mislim da je problem na drugoj strani.

ukljuci bese ST4 kabl na kameru jedan kraj   
a drugi kraj na montazu

to je osnovno kako da guide kamera salje impulse u montazu tj elektroniku za kalibraciju NSWE kad nemas vezu kamere i montaze hmmm. zato najverovatnije i nisi imao pomeranje zvezde prilikom kalibracije
🌠

Djole

ne znam ni sam više,mada kako sam shvatio ceo sistem treba da radi i ako ne uključiš kameru u ST4...barem po iskustvima na koja sam nailazio na netu...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

kruska

trust me ... moras spojiti montazu
jesi spojio montazu sa kompom?
🌠

Djole

April 15, 2012, 10:05:02 pm #8 Last Edit: April 15, 2012, 10:19:56 pm by Djole
USPELO JE !!! ;D ;D ;D

uključih u ST4,u EQMODU podesio RA rate i Dec rate na 1.0 zbog probe,pokrenuo PHD ,sve podesio i pokrenuo ,,manual guiding,,.. i preko EQMODA video promenu na ALT i AZ...e sad samo još vedra noć da dodje pa da vidimo šta će biti...

kruška hvala puno na pomoći..
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

mravic

Hm, ja nikada nisam ukljucivao kameru direktno na montazu i uvek mi je radilo.
Hm, ali ja sam morao da napravim eq-direct da bi mi komp poznavao montazu.
Ajd da vidimo kako ce ici...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kruska

ja radim po infantilnom fazonu - jednom je uspelo, nemoj vise nista menjati
ja sam odmah spojio kameru na montazu i prvi put je odmah uspelo
problemi su poceli tek nakon toga :D
🌠