• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skupi kineski teleskopi i montaze za astrofotografiju

Started by goksi, March 27, 2012, 02:42:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011


Quote from: goksi on April 04, 2012, 04:36:13 am

Ono sto mi nije jasno je sta mi jos treba, da li se kod astrofoto DSLRom slika samo u primarnom fokusu, koliko sam shvatio afokalno(sa okularima) se uglavnom ne slikaju DSO ako se zeli dobar kvalitet?
Da li je moguce menjati ugao gledanja nekim optickim uredjajem, npr hocu da namestim da mi odredjeni objekat ceo stane u vidno polje cipa kamere ili to mi je sto mi je u zavisnosti teleskopa, flatenera i kamere i to je fiksno?


To je i mene bunilo u pocetku. Ja sam ceo zivot navikao da tokom slikanja imam dosta "promenljivih" ili faktora, da ih tako nazovem.

1) Velicina objekta / scene
2) udaljenost fotoaparata od objekta i polozaj/ugao
3) zizna daljina objektiva ili zuma

Svi ovi parametri su manje vise varijabilni i od mene zavise! Fiksne objektive retko ko i koristi danas.

A onda, astro foto.

1) Velicina deep space objekta je realno fiksna. Oni se pomeraju, pa mi treba i "stativ" koji se pomera i prati objekte radijalno.
2) udaljenost objekta je takodje fiksna i ne zavisi od mene. Ne mogu se odmaci 5-10-20 metara i kadrirati objekat.
3) zizna daljina je fiksna. Ne postoji teleskop sa promenljivom ziznom daljinom optike. Ili barem nije u nasem cenovnom opsegu. Video sam okulare koji menjaju ziznu daljinu, ali su oni vise za posmatranje.

Kada se slika DSLR aparatom, skida se trazilo, okular, kako god zoves prednje socivo u koje gledas, stavlja se adapter za Canon u nasem slucaju, u fokuser i DSLR aprat i njegova prizma postaju okular.
Gledas kroz viewfinder ili ako imas live view, jos bolje. A precnik projekcije objekta na fotoosetljivom chipu zavisi od velicine objekta i zizne daljine teleskopa... zato je dobro imati vise teleskopa razlicitih ziznih daljina.

Postavicu kasnije jednu prakticnu temu, da vidim, da li dobro kapiram te stvari...

goksi

Quote from: YagodinacUz taj mali 80ED imati i jedan RC 8"/1600 za manje galaksijice i sitnije M-ove je prava kombinacija.

Da li je GSO RC8 od karbona marketinski trik ili stvarno ima uticaja bolja temperaturna stabilnost cevi prilikom snimanja?

Yagodinac

Nije trik, lakše se adaptira na ambijentalnu temperaturu tj. teleskop je ranije spreman za posmatranje i velika uvećanja. Osim toga nimalo beznačajno je i što je takav tubus primetno lakši, možda duplo u odnosu na metalnu verziju. Nebitno za male aperture ali ako pogledaš npr ovo:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5034_TS-Carbon-Newtonian-254mm-f-4---2--Baader-Steeltrack-Crayford.html

Karbonska verzija je 11.5kg a metalna ne bi bila ispod 15  :P

goksi

Quote from: YagodinacNije trik, lakše se adaptira na ambijentalnu temperaturu tj. teleskop je ranije spreman za posmatranje i velika uvećanja

Sta se desava dok se ne adaptira, da li je potrebno samo fokus podesiti sa vremena na vreme dok se temperatura ne izjednaci ili ni to ne pomaze. Da li se javlja problem turbulencije vazduha kod metalnih cevi i koliko to moze da utice, razlika u ceni izmedju karbonski i metalnih je bas velika, da li je to opravdano? koliko je bitna adaptacija samog stakla u odnosu na cev?

GSO RC koristi kvarcno staklo koje nema termicku ekspanziju i ima refleksiju 99%, jedino sto je za 10 inca zicina duzina 2000mm, dok je za 8" 1624mm. Za razliku od Meade LX200 koji je tomato011 spominjao za kog postoji nekoliko modela reducera sa razlicitim koeficijentom, postoji cak i 0.33 tako da se na kraju dobija f/3.3, kod GSO sam nasao samo jedan http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4955_Astro-Physics-CCDT67-0-67x-Reducer-2----e-g--for-GSO-RC.html od 0.67 tako da se na kraju dobija 1340(f/5.3), odnosno za RC8 1088(f/5.4). Ono sto ja vidim kod RC je da mogu da biram izmenju dve zizine duzine(sa reducerom i bez) sto mozda i nije tako lose jedino je pitanje upotrebljivosti.

Takodje sam primetio jos jedan kvalitetan newton : http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p645_Orion-VX10---SPX-Version-250-f-4-8---1-8-Lambda---2--Crayford-un.html , ima bolje ogledalo, koeficijent je 97% i nije kinez.

Koliko su ovi veliki newtoni 254/1200 ili 254/1000 problematicni zbog velicine i uticaja vetra za DSO astro foto?

Sta mislite o ova tri teleskopa za senzor K8300(17.96mmx13.52mm), da li kod ovakvog malog senzora nema potrebe da se koriste korektori za newton (cime se a gubi prednost RC-a)?

Ljubo

Ukoliko si odlucio da ti kamera ima K8300 čip, onda si izabrao neki brz teleskop - u ovom slučaju to je Orionov newton. Razlog tome su mali pikseli koje ima pomenuti čip (5.4 mikrona) što se ne preporučuje za teleskope preko F/6 (osim uz upotrebu binninga, čime ti rezolucija pada na jedva nešto preko 2 megapiksela). Razlog za sve ovo je tzv. sampling - to jest razlučivost kamere po jednom pikselu ne moze preci 2" a da se pri tome ne izgubi na kvalitetu snimka!
O ovome nisu vodili racuna mnogi ovdje na forumu, pa sada imaju problema (kruška to pokušava riješiti Hyperstarom, ali tu ima mnoooogo trnovit put do dobrih astrofotki).

goksi

Quote from: LjuboRazlog tome su mali pikseli koje ima pomenuti čip (5.4 mikrona) što se ne preporučuje za teleskope preko F/6


Za koju zizinu duzinu si racunao?