• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Najbolje lokacije za posmatranje i astrofotografska snimanja

Started by kruska, April 11, 2012, 05:07:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

teleskop service.de
juzno nebo mi je uzasno za slikanje, severna tako, tako,  ipak bolja... stari banovci

konacno sam isterao bube iz potkrovlja pa cu malo da isprobavam guiding i fiksnu montazu
🌠

goksi

@kruska

Koliko mogu da zakljucim ne gine mi dobra voznja kada god budem hteo ozbiljnije da slikam, a za blize lokacije narow band filteri su obavezni  ako se zeli ista snimiti sa vise detalja i iskoristiti potencijal opreme.
Da li si pokusao da slikas sa nekog drugog mesta, npr Fruska gora?

tomato011

Ajd' nek neko otvori temu, koja su dobra mesta za nocno snimanje, u relativnoj blizini Beograda... glupo mi vise da spamujem forum :)

Jednom sam radio nesto u Rep. Srpskoj i posto nas je cekao posao u BGD, mrtav umoran sa drugarom se vracao za BGD. Nismo prespavali nigde jer smo zurili ujutro da radimo taj neki novi posao.

Ali, nije nam to bila prva noc bez spavanja, savladao nas umor i cim smo presli granicu, posle Visegrada, nasli neko zgodno mesto, uvukli se u zbunje kolima, da ne budemo na putu bas, da nas neki olos pobije na spavanju i zaspasmo, tako u kolima. Ali ja pre toga izadjoh da osmotrim okolinu i pogledah u nebo... Nikada pre toga u zivotu nisam video toliko zvezda... bilo je oko 3 nocu, nicega oko nas u krugu od par desetina km, mrak neverovatan, noc bez meseca, mi na nekom prevoju, navigacija je pokazivala oko 850m nadmorske visine, zastrasujuce... a mlecni put se protegao preko celog svoda... ja sam gradsko dete, nikada tako nesto ranije nisam video...

Eto... ne znam zasto sam ovo ispricao, al' nece da skodi, a ako ne skodi... :)

goksi

Ja sam tako nesto slicno videou CG,  posle granice pred ulazak u Herceg Novi.

Quote from: SekulaNije poenta otići na daleko već i u visinu. Tako da u odnosu na Beograd imaš na 1,30 vožnje prevoj Debelo brdo sa sve planinarskim domom npr.


http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/drakonidi-2011/30/


kocha

Evo LP mapa gde se najbolje vidi gde je najbolje za posmatranje, I Višegrad sam ubacio, pa vidi gde si zanoćio...

kruska

ubedljvo najbolje nebo koje sam video a koje potvrduje kochinu mapu je i tjentiste (isto odusevljenje sam i podelio na forumu)
to treba doziveti
svi u hercegovinu! gacko, bileca
🌠

tomato011

Prosao sam i kroz Gacko i Bilecu, samo tamo ima dosta svetla, nije bas tako pusto, tu je i Trebinje, dole Dubrovnik... Tjentiste je pustinja nocu i jeste zvezdao nebo, ali kao sto rekoh, posle Visegrada, kad se predje granica, ka Tari i na Tari... Cudo kako se vidi... :) A najzalije mi je sto sam u rukama imao aparat sa 17mm objektivom i full frame senzorom, 5D MKII i barem da sam stavio aparat na krov i jedan frame okinuo... Al' nisam :(
Sto se Rep. Srpske tice, na zalost, nije preterano pametno bauljati nocu po tim pustarama... ima zaostalih mina, nagaznih, poteznih, svakakvih...

tomato011

Quote from: goksi on April 13, 2012, 04:35:42 pm
Ja sam tako nesto slicno videou CG,  posle granice pred ulazak u Herceg Novi.

Quote from: SekulaNije poenta otići na daleko već i u visinu. Tako da u odnosu na Beograd imaš na 1,30 vožnje prevoj Debelo brdo sa sve planinarskim domom npr.


http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/drakonidi-2011/30/


Pretpostavljam da je to ovo:

http://g.co/maps/mmjs4

Yagodinac

I ja glasam za visinu. Ako se popneš na 500-1000m onda si iznad dobrog dela LP-a. Primer je Fruška Gora koja je na puškomet od Novog Sada. A ako si heroj da zanoćiš na nekom planinskom vrhu na 1.5-2k metera (Rtanj, Suva pl, Babin Zub), to nebo bi tek bilo brutalno, kakva Tara...

goksi

@kocha Koliko je validna tvoja mapa, da li je pravljena na osnovu gustine stanovnistva ili je realna dobijena merenjem.

Quote from: tomato011Sto se Rep. Srpske tice, na zalost, nije preterano pametno bauljati nocu po tim pustarama... ima zaostalih mina, nagaznih, poteznih, svakakvih...


Quote from: YagodinacA ako si heroj da zanoćiš na nekom planinskom vrhu na 1.5-2k metera (Rtanj, Suva pl, Babin Zub), to nebo bi tek bilo brutalno, kakva Tara...


Pre izvesnog vremena radio sam bazne stanice za mobilnu po Srbiji i u jednom trenutnku su se pojavile divlje svinje na Pesteru i redovno svracale u posetu. Oko stanice postoji metalna ograda a i stub na koji se mozes popeti tako da nije problem ali sta da radimo ako smo na otvorenom, npr poseti nas medved ili vuk :o Samo kad pomislim da sam u mrklom mraku, bez mesecine, u divljini, na vrhu neke chuke,.... bez tandzare nema sanse ;D


Yagodinac

Ja sam na Crnom Vrhu ulazio u auto i teleskop ostavljao na milost i nemilost veprovima/srndaćima.
Mada, kad bolje razmislim - divljač je tu bila više prestrašena od mene. Nema tog vepra koji bi mogao da ostane živ protiv mojih tonu ipo...

tomato011

Pa ja nikada ne bih ni isao sam... jos imam dobar auto... jbg.. lep plen mogu biti sa svom tom opremom... ja se najvise plasim ljudi... zivotinja najmanje...
Zato nikada ne bih isao sam, vec se lepo skupimo troje, imam ogroman gepek, plus jedno sediste za onoga ko ima najveci (teleskop :)) i napred!

Yagodinac

Quote from: tomato011 on April 14, 2012, 03:58:57 pm
Pa ja nikada ne bih ni isao sam... jos imam dobar auto... jbg.. lep plen mogu biti sa svom tom opremom...


Nikad avanturista od tebe  ::)

tomato011

Ja sam vise za onu, kad se srbi sloze... sto ici sam, kad se moze ici u grupi... interesantnije je i manje dosadno u pustoj noci.. Da ne pricam o bezbednosti! :)