• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Najbolje lokacije za posmatranje i astrofotografska snimanja

Started by kruska, April 11, 2012, 05:07:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: tomato011 on April 13, 2012, 10:00:22 pm
Quote from: goksi on April 13, 2012, 04:35:42 pm
Ja sam tako nesto slicno videou CG,  posle granice pred ulazak u Herceg Novi.

Quote from: SekulaNije poenta otići na daleko već i u visinu. Tako da u odnosu na Beograd imaš na 1,30 vožnje prevoj Debelo brdo sa sve planinarskim domom npr.


http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/drakonidi-2011/30/


Pretpostavljam da je to ovo:

http://g.co/maps/mmjs4


Jeste, to je ta lokacija. Tamo se redovno održavaju posmatračke akcije Petničke meteorske grupe koja redovno prati aktivnosti svih poznatih rojeva. Posmatračka lokacija je odlična, dom ima struje i vode i svoju kuhinju, prilaz domu je nakon nekih 800m makadamom sa lokalnog puta koji od Beograda vodi prema Tari, preko Bajina Bašte. Nije neki vrh što se tiče smeštaja jer dom datira još iz 1960. godine. Ali za entuzijaste ni to nije problem. Nebo je jako kvalitetno i dovoljno tamno za astrofoto. Nadmorska visina doma je 1050m.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Super, lepo zvuci... znas li, jel moguce, da tako kazem, prikljuciti se, sa svojim prevozom i opremom toj grupi, u smislu da se bude tu, kad su i oni tu... iskreno, ja radim privatno, pa raspolazem vremenom, ali mi ne bi palo na pamet da budem sam na tim "vrskim cukama" :)
Hvala!

Sekula

Quote from: tomato011 on April 16, 2012, 04:11:24 pm
Super, lepo zvuci... znas li, jel moguce, da tako kazem, prikljuciti se, sa svojim prevozom i opremom toj grupi, u smislu da se bude tu, kad su i oni tu... iskreno, ja radim privatno, pa raspolazem vremenom, ali mi ne bi palo na pamet da budem sam na tim "vrskim cukama" :)
Hvala!


To nije nikakva divljina. Dom ima domara koji živi u blizini, njemu se najaviš. Nikada ništa tamo nikome nije falilo a da ja to znam. To je odlična lokacija za ljude iz Beograda i Novog Sada. Kolima si tamo za sat i po. Nema nikakvih divljih životinja tog kalibra koje bi te životno ugrozile. Možda ponekad budeš video jedino lisicu jer se one muvaju tamo gde osete da ima hrane. Ne treba se plašiti toliko. A za divlje životinje je dovoljno imati i petarde.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Otvorena je nova tema i sve poruke koje se tiču nove teme se sada nalaze u njoj.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Kao sto rekoh, ja se plasim ljudi... zivotinje mi nikada nisu naudile... :) Nije bas zgodno biti sam u takvoj pustari... Jednom su mi na snimanju "kolege" tj. ljudi koji su bili tu, njih 25 otprilike, da tako kazem, ukrali objektiv od ~2000 eura sa filterom koji je kostao par stotina eura.
Srecom da sam brzo primetio, zakljucao vrata od studija, postavio security-ja da niko ne moze da izadje i prekinuo snimanje dok se ne nadje objekitv.
Posle dvadesetak minuta, pojavio se u jednom cosku... par njih me optuzilo da sam ga ja tu ostavio, sto je apsurdno, obzirom da je stajao na aparatu, na stativu!!!! To su sve bili ljudi, ili stariji, ili mladji koje sam u to vreme poznavao najmanje 5-6 godina... pa ti vidi! Nekoliko puta su probali da mi obiju kucu, srecom, imam efikasan alarm i sve sto vredi je u safe room u koju se ulazi preko bliniranih vrata i sifre...

Tako da je moj strah malo i opravdan... sam, u mrklom mraku, okruzen ljudima koji zaradjuju 200 eura mesecno ili su bez posla, sa 5-6.000 eura tehnike, najmanje!
I kolima koja su prakticno na izvol'te da ih odvezes!

Mozda nisam u pravu, ali evo na primer, na Zlatiboru, dok sam radio "izvidjanje" neke lokacije za snimanje TV spota, imao sam stativ, kameru i foto aparat i neki sumnjivi likovi su me pratili na sigurnoj udaljenosti. Posle sam se kod policije raspitao ko su (snimio sam ih), i rekose mi da su lokalne budale, osudjivane za kradje i sl. Pratili me sigurno sat i po... Srecom se nisam udaljio previse, a mislim da su samo to cekali!

Sta da kazem vise...

Sekula

Quote from: tomato011 on April 16, 2012, 05:24:24 pm
...

Sta da kazem vise...


Ova posmatračka lokacija nikada nije imala problem ovakve vrste. Na kraju krajeva vozilo se parkira pored samog doma. Iskreno, ako mentalni pristup nije dovoljan da se rastereti čovek takve brige, onda ja ne vidim drugačiji način osim posedovanja ličnog naoružanja u skladu sa zakonskim propisima ove zemlje.
Još jednom, nisam do sada čuo za slučaj astronoma koji je upao u takvu vrstu problema, pogotovu na mestima koja su izdvojena. Ja sam obično više imao problema sa onima koji su se kolima zavlačili da bi bili ljubavno intimni. Mada, izbegavam da ometam tako ljude a i oni sami kada vide da ima nekog drugog, idu tamo gde će biti sami. U svakom slučaju kada vidiš da su tu i tamo razbacani upotrebljeni mali špricevi onda je to obično signal da tu ne treba boraviti sa takvom vrstom opreme, a i generalno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Ma po meni, najbolje je ici u grupi, to je sustina mojih reci... niko u srbiji nece na grupu...

cola

Ja takodje smatram da je pozeljnije ici u grupi, nisu samo napadi trecih lica ili zivotinja ti koji mogu ugrozi neciju bezbednost i prouzrokovati neprijatnosti. Eto, samo npr tokom agresije 1999 na tlu nase zemlje je ostala velika kolicina neeksplodiranih ubojitih sredstava i dan danas dolazi do povreda u tim krajevima. Ja sam za da se ide na preporuceno mesto u grupi sa maksimalnom opreznoscu. Ja sam na Vidojevici pre tri godine ima prilicno neprijatan susret sa lokalnim stanovnistvom koje je u nama videlo nekakvu paravojnu formaciju, sada su se vec navikli na astronome. :) Idu sada polako Letenka, Ivanjica pa ce biti prilike da se ljudi upoznaju i da se organizuju da idi zajedno na posmatranja. E, da kad smo kod toga kada je SP Letenka?
Debelo brdo je ok mesto, bio sam vec par puta dole.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa


montobene

Ima li neko mracno mesto blizu BG-a gde je dovoljan mrak?

Pre mesec dana sam kupio teleskop i nikako da pogledam nesto, prvo zbog oblaka, drugo zbog toga sto ne znam neki dobar mrak!




vasja

Zdravo,

Ima li neko kontakt za planinski dom na Debelom brdu?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ygor2000stargazer

Ljudi,šta mislite za Liku u Hrvatskoj,tamo gde ja letujem ima jedan Bjeli vhr koji je 1400 i kusur metara,mislim da je odlično,osim naravno bezbednosti,ima medveda,vukova,lisica...a možda i drekavac :D

vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Quote from: Ygor2000stargazer on February 04, 2013, 07:40:52 pm
Ljudi,šta mislite za Liku u Hrvatskoj,tamo gde ja letujem ima jedan Bjeli vhr koji je 1400 i kusur metara,mislim da je odlično,osim naravno bezbednosti,ima medveda,vukova,lisica...a možda i drekavac :D


Proveri da li možeš da dođeš kolima i da nije slučajno minirano. Ako nema tih smetnji onda je to solidna visina za snimanje, plus što je Lika relativno tamna. Za deepsky dušu dalo.