• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Najbolje lokacije za posmatranje i astrofotografska snimanja

Started by kruska, April 11, 2012, 05:07:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ygor2000stargazer

Yagodinac,u pravu si,treba poveriti. Čak možda i jeste minirano,pošto su tu bili ne redi. Meni se tenk u dvorištu parkirao  :-X
Svejedno,da li se isplati kupovati nebula filter za najbolje rezultate?
Pozdrav

Yagodinac

Mislim da nebula filter uvek može da pomogne, nikako da odmogne. Pa makar i iz grada posmatrao, treba da pomogne. Drugo je što na galaksijama i jatima ta pomoć neće biti uočljiva.

Cvorke

Pozdrav ljudi,ja sam nov na forumu i imam jedno pitanje :)
Odveo bih devojku negde sto blize beogradu na neko romanticno posmatranje neba.
Naravno trebalo bi da mogu da se sklonim kolima sa puta,a i neko cebe da prostrem po zemlji,jel postoji takva lokacija ?
Ja sam razmisljao nesto mozda na avali ali pojma nemam iskreno,bas bi mi pomogli sa ovom informacijom,hvala unapred :)

sale11472

Quote from: Cvorke on April 17, 2013, 01:10:15 am
Naravno trebalo bi da mogu da se sklonim kolima sa puta,a i neko cebe da prostrem po zemlji,jel postoji takva lokacija ?


Aaaaa TO se danas zove "romantično posmatranje neba" ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Cvorke

Quote from: sale11472 on April 17, 2013, 07:21:27 pm
Quote from: Cvorke on April 17, 2013, 01:10:15 am
Naravno trebalo bi da mogu da se sklonim kolima sa puta,a i neko cebe da prostrem po zemlji,jel postoji takva lokacija ?


Aaaaa TO se danas zove "romantično posmatranje neba" ;D


Pa lakse je gledati zvezde dok lezis nego da krivis glavu stojeci :)
Naravno da ce biti svega i svacega ali posto je ovo astronomski forum da se drzimo teme :)
Jos ni jedan predlog za mesto,ajde ljudi ja bih to ovih dana bio bih vam veoma zahvalan :)

spadej

Ja ti ne mogu pomoci. Sve lokacije koje znam testirao sam golim okom, pomocu dvogleda, teleskopa... ali nikad sa cebetom :)
I svi posmatraci koje sam vodio na moje lokacije nebo su gledali stojeci ili sedeci :)

Salu na stranu, mesta koje mi trazimo i nisu bas romanticna. Trudimo se da odemo sto dalje od puta, grada, bilo kakvog izvora  svetla... Za romantiku ne moras da ides daleko. Mozda Avala, Kumodraz, Zvezdara, Veliki mokri lug, Grocka... ima sigurno neko mestasce odakle se vide i zvezde, i svetlost (vele)grada.   


zozo83

Ne znam za lokaciju ali ako hoces nesto tako bolje iskombinuj neki dan kada imas nka desavanja na nebu, mozes na primer 24 aprila Liridi ili zvezde padalice u sazvezdju lira. Mislim da je tog dana maksimum sto se tice padalica, a lokaciju neka ti neko drugi kaze, posto nisam izlazio na teren oko beograda
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

gile.ms

Dobrodošao među astronome - romantike koji izvedu devojku u mrak da joj pokažu zvezde i, pokažu joj zvezde ;D

Što se Avale tiče, ona je cela pod šumom, tako da zaboravite na ćebe na livadi - eventualno kod spomenika neznanom junaku ali ne znam da li je i koliko osvetljen (ne sećam se da sam ikad bio tamo noću - treba proveriti)
U svakom slučaju, odličan je predlog da (ukoliko ne ustajete previše rano u ponedeljak) u nedelju odete negde da posmatrate Liride (meteorski roj iliti "kiša zvezda padalica") koji je aktivan ovih dana.
Google Earth bi trebalo da ti bude od pomoći pri traženju lokacije, a bing.com/maps (opcija bird's eye) još više...

Inače, pogodio si veoma bolnu temu: NEMA dobrog (a uz to i romantičnog) posmatračkog mesta u blizini Beograda :(
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sima_Strahota

...

Yagodinac

Ja bih predložio hard-core opciju: spavanje u vreći na nekoj planini. Ko je raspoložen za tako nešto može Rtanj tj Šiljak, garantovano nebo za pamćenje. Hint: pratite prognozu.
Naravno, ovo važi za letnji deo godine. Zimi je to ipak za avanturiste koji se spremaju za Akonkagvu.
Noćas će tamo biti tek stepen iznad nule uz vetar od 30km/h i to se računa u veoma pitome uslove.