• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo svetlo!

Started by ashbringer, April 19, 2012, 07:27:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ashbringer

Evo konacno sam nasao malo vremena da ispisem dozivljaje od sinoc. Cekao sam do 00h da se razvedri, ali nije izgledalo da ce se to desiti. Legao sam, ali ipak sam ostavio podignutu roletnu za svaki slucaj, ako sreca odluci da se promeni. Negde oko 02-02:30h probudim se i pogledam kroz prozor koji gleda na zapad - jugo zapad i vidim saturn... Istog momenta sam iskocio (ja ne ustajem, ja iskacem iz kreveta!) i otvorio prozor, ustinuo se par puta da proverim da li sanjam ili ne. Kroz prozor vidim nebo zvezdano, nema nigde oblacka, nema ni preteranog zagadjenja, ni svetlosnog a ni ovog "obicnog". (Sta da kazem... kuca mi se nalazi na oko 1km od Pancevacke juzne zone)
Oblacim se na brzinu, zaboravljam, naravno, jaknu iznosim nedavno kupljeni teleskop 150 f/5 Newton reflektor na domacoj verziji dobson montaze, na "prvo svetlo". Usput, na stepenicama, srecem sestru koja se vraca iz grada, koja mi pomaze da iznesem okular i red dot (nije da je neka pomoc, al dobro sad :)).

Izlazim u dvoriste postavljam teleskop, jos nisam ni sastavio sve, sestra trazi da vidi "onu zvezdu", pokazujuci na Veneru koja je bila jako blizu horizonta, a i ja sam imao rezeve kako ce se ona videti u okularu od 26mm. Okrenemo teleskop na zapad, namestam polako fokus, kada je Venera polako pocela da dobija svoj oblik, u trenutku sam pomislio da se nece videti faza jer je ipak uvecanje isuvise malo, ali ispred mene se stvorila slika, prelepe zute planete. Sestra me gura, hoce ona da baci pogled, ja joj prepustam okular, pa onda krece ono karakteristicno "vauuuu". Posle toga, bacili smo i pogled na Saturn za koji sam opet imao (neopravdane) rezeve sta ce se videti na 30x, kada sam ga ugledao onako svetlog i jasnog (i malog :() prsten je jasno video, ne znam da li je sve ovo bilo moguce zbog toga sto je ovih dana u opoziciji, ali je svakako doprinelo jasnoci slike. Sestra se tu odusevi, pokusava da slika telefonom, ali joj to bas i ne ide od ruke, hehe. Posle toga smo presli preko Arcturus-a, Vega-e, ja pokusavam da se snadjem, da pogledam neku maglinu, za sta je ovaj okular i pravljen, ali mi ne ide mnogo od ruke. Uspevam da nadjem M57, M29, M80 i M4 posle oko dva sata traganja. U svakom slucaju verujem da nije lose za prvi put, a i koristio sam samo telefon, nisam mogao da iznosim kartu formata A2 (Ko me je terao da je pravim, jel..).

Tada je vec bilo oko 04:30h i resio sam da je bilo dosta za prvi put, onako zaledjen, poceo sam da pakujem opremu (ovo je definitivno najtezi deo posla) i usunjao se u kucu, pokusavajuci da ne probudim ukucane. Legao i zaspao kako odavno nisam spavao. Eto, ja sam razbio taj prvi led, tako da vise nece biti loseg vremena zbog mene.

Dosta pisanja... pozdrav svima, ja iznosim opet teleskop da se hladi, ako vreme dozvoli da danas vidim Orion pre nego sto se oprostim sa njim ove godine.

Vedro nebo!
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

Yagodinac

Bravo!
Period kad prvi put pogledaš nebo kroz novi teleskop... Priceless!

mravic

Mozda si Veneru zamenuo sa Marsom, jer Venera zalazi vec oko 22h mozda i ranije, ali nema veze, odlican izvestaj, samo tako nastavi...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

ashbringer

Uh kakva greska..  :-X a bas sam se malo pre pitao, kako to da venera zalazi jedno 20 stepeni severnije i cetiri sata ranije nego juce...  ??? 99% sam siguran da je mars bio najvece magnitude u to vreme, verovatno sam zato pobrkao. Sad se malo glupo osecam, ali hvala za ispravku, na greskama se uci.
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

Predrag

Obožavam izveštaje o prvim posmatranjima.

Samo napred.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

orion310591

Quote from: mravic on April 19, 2012, 11:03:57 pm
Mozda si Veneru zamenuo sa Marsom, jer Venera zalazi vec oko 22h mozda i ranije, ali nema veze, odlican izvestaj, samo tako nastavi...


heh svaka cast :D


kostur

Odlicno, samo ti preporucujem da uzmes okular od deset mm. da imas malo vise kombinacija, a i pravo da ti kazem imam 25mm i previse je svetao, koristim ga samo za pretragu neba. Bilo kako bilo, odlican izvestaj
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

ashbringer

Hvala svima na komentarima.  :)
Planiram da uzmem skywatcher UWA 9mm ili 6mm okular, jos nisam odlucio koji, ovih dana, pa ce biti bolje.
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...