• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mrsave sanse za astrofotografiju sa ove lokacije?

Started by tomato011, April 22, 2012, 12:22:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011

Mislim na Deep Sky, ne na planete...
Slikao sam sto puta u sumrak, ali nikako da probam kasno uvece...

Beograd, siri centar, 2km od trga "Slavije" vazdusnom linijom, ka Sumici...
Aparat Canon EOS 5D

Zoom objektiv Canon EF 17-40L @21mm f/4.0
exp. 15 sec
ISO 800



Nikakva obrada sem RAW->JPEG konverzije i podesavanja WB... sa ove lokacije, po mom skromnom misljenju, ostaje mi da gledam Hablove slike preko neta? :)
Probao sam i 30 sekundi... nebo belo (sivo) kao sneg, zvezde skoro da se i ne vide...

Kad izadjem u dvoriste, a svetla ne gore, cesto ne vidim prst pred nosom... ali iskreno, nikada nisam previse razmisljao sta se desi pri duzoj ekspoziciji nocnog neba!
Pomaze li ovde Narrow band filter, uopste?


rendermaxa

Mislim da vrlo tesko moze nesto ozbiljno da se radi sa te lokacije. Ekspozicije do 90-ak sekundi na iso 800 mozda, sa CLS filterom malo duze, preko toga ce se objekti izjednaciti sa osvetljenoscu neba. Nazalost ni u Kragujevcu nije nista bolje :(
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

tomato011

Evo jos dve, snimljene sa iste lokacije oko 2:00 posle ponoci!

Aparat Canon EOS 5D

Zoom objektiv Canon EF 17-40L @19mm f/4.0
exp. 15 sec
ISO 800

I dalje mrsavo, mada za nijansu tamnije...

Imao sam malu srecu, da snimim meteor, koji je prosao potezom jug-sever, trajao je mozda pola sekunde. Aparat ga je snimio mozda od 14-14.5 sekunde.


100% crop meteora, malo obradjen da bude nebo tamnije za zvezde svetlije :)


Zao mi je samo sto zimus, za vreme mraza, dok su bile one "nocne" restrikcije ulicne rasvete, nisam probao da snimim nebo...

mravic

Bice na zalost jos restrikcija pa ces imati priliku :)
Samo nastavi tako, odlicno za pocetak.
Kad odes jednom u mrak, evo novog astrofotografa...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Možeš da probaš sa CLS clip filterom za eos:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p270_Canon-EOS-Clip-Filter---CLS-II-Broadband-Filter.html

To će zatamniti nebo i produžiti ekspozicije; ali dobar deo kontrasta deep sky objekata je nepovratno izgubljen u gradskom LP-u. Ono što sigurno može i iz centra Bgda to su narrowband snimanja, npr H-alpha snimiš od kuće sa terase a za LRGB odeš na planinicu. Naravno, ovo je već opcija za vlasnike monohromatskih kamera, ne za nas.
Poređenja radi, evo kako izgleda nebo na Čestobrodici, postavke su 30sec, ISO1600, f4.5:

http://4.bp.blogspot.com/-BEdc57rS2Ag/T05UtoAh5pI/AAAAAAAAA_U/J1Etd8lJr9g/s1600/n1w.jpg

tomato011

Bas bez veze... Opet kazem, znam sta je light polution, ali sam nekako razmisljao da to ne utice toliko na moju mikrolokaciju. Od opservatorije na Zvezdari do mene ima u vazdusnoj liniji tacno 2540m. Sumice su istina jedno 5-6 puta manje od zvezdarske sume, ali celo naselje oko sumice uopste nije malo i ima zaista jako malo svetla!

Visina opservatorije je oko 250m a moje lokacije oko 150m, sto nije neka znacajna razlika.

Zato sam nekako mislio, ako oni mogu odatle da gledaju i snimaju nebo, sto ne bih i ja... Mogu tek misliti na Kalemegdanu, Rudjer Boskovic bese, kakve oni probleme imaju sa svetlima Novog Beograda...

Sve u svemu, mrsavo... :(

Zapravo sam zaboravio da je ta opservatorija izgradjena dok je Beograd jos bio selo... A zvezdara brdo iza Beograda!

Yagodinac

Quote from: tomato011 on April 22, 2012, 11:32:42 pm
Zato sam nekako mislio, ako oni mogu odatle da gledaju i snimaju nebo, sto ne bih i ja...


Da mogu odatle da snimaju ne bi napravljena bila opservatorija na Vidojevici.
Svejedno, maksimum se može izvući stakiranjem velikog broja kratkih ekspozicija ali...
Ma bolje da prežališ 50-100km ali bar onda imaš fotke.
;D

tomato011

Deo mog prvog posta na ovom forumu...

Quote"Kao klinac sam bio zaludjen astronomijom, ali zivot me odvede u drugom pravcu. Secam se casopisa iz americke citaonice i kucnih teleskopa "teskih" par desetina hiljada dolara, koje su ameri gajili po svojim dvoristima!
Pre neki dan slucajno naletim na neki portal za prodaju svacega i sokiram se cenama, po meni, vrhunskih teleskopa... Nekada je to kostalo 10x vise... a sada i mogu da ostvarim decacki san."


Iskreno, do juce nisam znao sta je Vidojevica... :)

Volim ja i nautiku i avione, ali odakle mi pare za to? :)
Ne volim da se zaludjujem necim, ako time ne mogu i aktivno da se bavim!

Sekula

Quote from: Yagodinac on April 23, 2012, 03:06:15 pm
Quote from: tomato011 on April 22, 2012, 11:32:42 pm
Zato sam nekako mislio, ako oni mogu odatle da gledaju i snimaju nebo, sto ne bih i ja...


Da mogu odatle da snimaju ne bi napravljena bila opservatorija na Vidojevici.
Svejedno, maksimum se može izvući stakiranjem velikog broja kratkih ekspozicija ali...
Ma bolje da prežališ 50-100km ali bar onda imaš fotke.
;D


I već je dobio advice za tu tačno navedenu lokaciju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |