• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Venera

Started by mravic, April 22, 2012, 01:42:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

markompopovic

Za sada bolje od ovoga ne umem. :)

Celestron C6 + xbox360 webcam + APO Barlow 2.5x + dobson montaza

30% od oko 700 frejmova PiPP, AstroStakkert, Registax i PS
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

VaskoGM

Iz iskustva, uopste nije lako dobiti pravilnu boju sa modifikovanom web-kamerom. Ja Veneru nisam uspeo ovako dobro da izvucem sa web-kamerom kojom sam ranije eksperimetnisao. Sto se mene tice ovo je odlicno!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Lijepo izgleda Marko.

Predrag

Uvek može bolje, ali meni je ova slika skroz dobra.

Samo sledeći put probaj da Veneru postaviš u centru slike, a objašnjenje u nekom uglu ili red na dnu slike i sa manjim slovima. Mislim da bi bilo lepše.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

markompopovic

Hvala, snimacu ponovo cim dozvoli nebo. Sve je ovo sa terase, pa preko susedne zgrade. Naci cu neki model za tekst, ovo je samo proba.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

kruska

Sasvim fina venera. Odlicno .
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Danijel

Venera danas, snimljena po danu. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Venera me vec dugo vuce da je slikam, ali nisam bas u stanju da razlucim koji od filtera da koristim. Citam da je je za nju dobar UV/IR cut, imam neki, pa vidjecemo. Slikao bih sa ZWO ASI 120mm-s, mono kamerom. Usput, probacu i ove ostale sto imam, uhc, ha i oiii. Nije mi do toga da dobijem bilo kakav detalj sa povrsine, ali jeste da izvucem jasne konture, Bez filtera sam probao, horor.
Ima li neko neki predlog? :)

Danijel

Da, da, i ja razmišljam da nabavim UV/IR cut filter. Ovo je snimano bez filtera. A razmišljam da kupim i ADC. Kada to sve upogoniš, dobiješ otprilike ovakvu Veneru.

E sad, isplati li se zbog toga izbrojati 200 i kusur €, to je za raspravu. ;D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

ADC neviđeno pomaže za niske planete.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Danijel

Istina, samo je pitanje isplativosti. Netko tko voli često snimati planete, svakako će si to kupiti. No, netko tko samo povremeno snima planete, vjerojetno će to preskočiti. Ja recimo volim snimati i promatrati Sunce. Volio bih imati Lunt teleskop, no, kada bih imao toliko novca da si ga priuštim, dobro bih razmislio bih li ga kupio, jer ono što bih vidio i snimio njime, nije nešto što bi mi koristilo u mojim obradama i analizama aktivnosti Sunca. Ali, kada bih ga dobio na poklon, rado bih ga koristio. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

UV/IR cut filter bi pomogao za Veneru jedino ako se snima refraktorom. Za reflektor je totalno nebitno da li ce biti UV/IR filtriranja za ovu planetu.

Ako se zele uhvatiti detalji u atmosferi onda treba UV pass filter. To je skupa oprema i uglavnom se koristi samo za to, tako da je pitanje isplativosti.

Od ostalih stvari ADC ce naravno pomoci (ali je opet pitanje isplativosti) i uskopojasni filteri mogu da pomognu da se malo smiri atmosfera. Ovi filteri ce dosta pomoci i kod ahromat refraktora da se dobije ostra slika

Znaci Ha / SII / OIII / Baader Solar Continuum

Quote from: Danijel on January 23, 2020, 04:38:54 pmKada to sve upogoniš, dobiješ otprilike ovakvu Veneru.

Mislim da ne mora, evo jedne slicne Venere bez svih tih dodataka:

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Da, bez tih dodataka treba vrebati povoljne vremenske prilike i imati trunčicu sreće pa se mogu dobiti jednako dobri rezultati. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Evo, probao sam da snimim Veneru sa svim filterima koje imam. Jedino mi je ostao jos IR 920nm koji mi se sa mono kamerom pokazao dosta dobro na Jupiteru u Saturnu. To cemo drugi put.

ED80, Barlow 2.3 Apo, Asi 120mm-s. Uzimao sam samo 5% frejmova jer je bas Bila nisko i udavljena u smogu i Lp.
Drago rece da je juce, dok sam snimao, bila na oko 77%. U Zemunu nije.  ;D
 Vjerovatno su se neki procenti izgubili u obradi.

Venus by Luger, on Flickr

Yagodinac

Upravoto htedoh da predložim, upotrebite neki uskopojasni filter pošto to ujedno seče i turbulenciju. A može i UV pass filter (propušta samo UV, ostalo odbacuje) ili IR pass. Treba probati ako neko ima.