• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Smisao astrofotografije i samogradnja teleskopa

Started by kruska, April 18, 2012, 11:47:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

U zadnje vreme se neke teme često rasplinjavaju i idu u off u odnosu na inicjalnu. Ovom prilikom je otovrena nova tema u kojoj su prebačene sve poruke vezane za nju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: orion310591 on April 18, 2012, 11:36:29 pm
Quote from: kostur on April 18, 2012, 11:08:10 am
cestitam, mada kad vidis sta sve ima na nebu pozeleces da slikas. U svakom slucaju tvoj je izbor


verujem da je tako, da ce neko pozeleti da slika da sacuva taj trenutak al meni je sve to malo oko astrofotografije malo... pa ne glupo al bzvz, sta ja ima sad da slikam tu nesto s 150 precnik il 200, kad tamo neka daleka drzava ima metarske precnike i mogu besplatno i za 5min da nadjem njihovu tu sliku?



Isto tako bi mogao da kažeš no ovu konstataciju zašto ne bi lepo sedeo kući i gledao kako ljdui silaze na Mesec preko TV kao što je masovno bio slučaj. Zato što je jedinstven osećaj dotaći Mesečovo tlo. Isto tako, posle Hubble-a definitivno ni astrofotografija više nije ista, ali nije poenta da gledamo svemir sa svog računara. Postoji jedna predivna definicija u fotografiji koju je dao jedan čuveni Američki fotograf:

"Fotografija nije puko snimanje i vizuelno registrovanje nekog predmeta, osobe, dogadjaja ili nekog detalja u prirodi. Fotografija je autorova interpretacija samog objekta snimanja."

Na taj način mi smo direktno saučesnici i ponovo potvrdjeni deo tog istog makrokosmosa koji nas nas natkrivljuje i pleni i poziva u svoju beskonačnost. Prosto, mi postojemo na taj način i njegovi saučesnici, a aktivnosti koje vršimo tiču se posebnog rituala, da ne kažem obreda, gde kroz njegovu spoznaju u interpretaciju koju sami vršimo, postajemo njegov aktivni deo i direktni saučesnici u ukupnom životnom trajanju koji je samo tren i ništa drugo. Pitanje je samo ko će ga i kako iskoristiti, svako od nas ponaosob.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

naravno RC, ja se nesto u poslednje vreme hvatam za parabolicna ogledala iako ne sumnjam da je rc naj shema za teleskop
vise je bila u pitanju cena za toliko ogledalo, i ja sam pre za sipke od aluminijuma
i RC od 150mm ima "relativno" povoljno  na TS ali da ih vise ne reklamiram...

spomenu neko AO pa sam pomislio da se obicnim laserom moze napraviti guide star ili na neki nacin amplifikovati signal pa da prosecna ekspozicija za guiding bude 0.5s ili manje
🌠

Sekula

Quote from: kruska on April 21, 2012, 12:27:37 am
naravno RC, ja se nesto u poslednje vreme hvatam za parabolicna ogledala iako ne sumnjam da je rc naj shema za teleskop
vise je bila u pitanju cena za toliko ogledalo, i ja sam pre za sipke od aluminijuma
i RC od 150mm ima "relativno" povoljno  na TS ali da ih vise ne reklamiram...

spomenu neko AO pa sam pomislio da se obicnim laserom moze napraviti guide star ili na neki nacin amplifikovati signal pa da prosecna ekspozicija za guiding bude 0.5s ili manje


Naravno na preko 300mm ne razmišljati ni o čemu drugom ispod ovakve mehanike:

http://www.bisque.com/sc/pages/Paramount-ME.aspx

Može samo i jače od toga. Ali je 15000 USD startna cena u svakom slučaju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Poenta astrofotografije i uopste fotografije je sto gledas MOJU M27, iako je neka opservatorija snimila x puta bolju sliku. Naravno da ces ti itekako primetiti razliku izmedju nasih radova ali to ne menja moju srecu_srecu_radost jer je moj rad ispao dobro... :-)
U sustini ljudi se penju na planine i dalje iako je Mt Everest osvojen pre vise od pola veka. To mozes da razumes jedino kad se i sam popnes na 2-3000m :-)

orion310591

Quote from: Sekula on April 21, 2012, 12:08:45 am
Quote from: orion310591 on April 18, 2012, 11:36:29 pm
Quote from: kostur on April 18, 2012, 11:08:10 am
cestitam, mada kad vidis sta sve ima na nebu pozeleces da slikas. U svakom slucaju tvoj je izbor


verujem da je tako, da ce neko pozeleti da slika da sacuva taj trenutak al meni je sve to malo oko astrofotografije malo... pa ne glupo al bzvz, sta ja ima sad da slikam tu nesto s 150 precnik il 200, kad tamo neka daleka drzava ima metarske precnike i mogu besplatno i za 5min da nadjem njihovu tu sliku?



Isto tako bi mogao da kažeš no ovu konstataciju zašto ne bi lepo sedeo kući i gledao kako ljdui silaze na Mesec preko TV kao što je masovno bio slučaj. Zato što je jedinstven osećaj dotaći Mesečovo tlo. Isto tako, posle Hubble-a definitivno ni astrofotografija više nije ista, ali nije poenta da gledamo svemir sa svog računara. Postoji jedna predivna definicija u fotografiji koju je dao jedan čuveni Američki fotograf:

"Fotografija nije puko snimanje i vizuelno registrovanje nekog predmeta, osobe, dogadjaja ili nekog detalja u prirodi. Fotografija je autorova interpretacija samog objekta snimanja."

Na taj način mi smo direktno saučesnici i ponovo potvrdjeni deo tog istog makrokosmosa koji nas nas natkrivljuje i pleni i poziva u svoju beskonačnost. Prosto, mi postojemo na taj način i njegovi saučesnici, a aktivnosti koje vršimo tiču se posebnog rituala, da ne kažem obreda, gde kroz njegovu spoznaju u interpretaciju koju sami vršimo, postajemo njegov aktivni deo i direktni saučesnici u ukupnom životnom trajanju koji je samo tren i ništa drugo. Pitanje je samo ko će ga i kako iskoristiti, svako od nas ponaosob.


Ma daj, "nije puko snimanje i vizuelno registrovanje nekog predmeta nego autorova interpretacija objekta" znaci meni je ovo bukvalno "nije shija nego vrat". A i malo se ne slazem s ovim poredjenjem da je isto da GLEDAM kako neko silazi na mesec, i da KORACAM po mesecu...
Da malo pojasnim, meni licno je bzvz da slikam (iako ce to da bude dobro kad se preradi) umesto da i tu sekundu iskoristim da gledam pazljivo uzivo (za razliku od slike koja se ne gleda bas u realnom vremenu) i tako uzivam... o tome pricam.

@ Yagodinac
To ti je npr dobro poredjenje, peli se ljudi na planinu pa se penju ponovo, isto kao sto bi ja vise puta gledao iste objekte al ne bi imao potrebu/zelju da ih slikam, vec da ih sto je duze moguce gledam svojim ocima uzivo.
Nekako nemam nista od toga sto ce lepo slika da mi ispadne na racunaru... osim ako vi to prodajete il tako nesto pa imate jos neke koristi pored duhovne srece :)

Ali dobro... svako radi ono sto voli... :)



Sekula

Quote from: orion310591 on April 21, 2012, 04:16:10 am

Ma daj, "nije puko snimanje i vizuelno registrovanje nekog predmeta nego autorova interpretacija objekta" znaci meni je ovo bukvalno "nije shija nego vrat". A i malo se ne slazem s ovim poredjenjem da je isto da GLEDAM kako neko silazi na mesec, i da KORACAM po mesecu...
Da malo pojasnim, meni licno je bzvz da slikam (iako ce to da bude dobro kad se preradi) umesto da i tu sekundu iskoristim da gledam pazljivo uzivo (za razliku od slike koja se ne gleda bas u realnom vremenu) i tako uzivam... o tome pricam.




Astronomija i astrofotografija ti je kao i vodjenje ljubavi. Ako mole bolje pogledamo oko sebe videćemo parove koji su deset puta lepši od nas. Da li to znači da sad svi mi treba da dignemo ruke od toga zato što nikada nećemo biti Kazanove jer nismo nadareni ili dovoljno opremljeni? A uzgred, to što gledaš uživo je u većini slučajeva samo gomila fleka, mrlja i svega ostalog. Prosto oko ti nije dovoljno jak receptor da pokrije sve talasne dužine. Punu lepotu objekta dobiješ tek na fotografiji.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Sekula je u pravu. Objekti koje vidiš jesu crno-sivo-beli (osim planeta), ali takođe i jesu lepi. Meni je M42 izgledala savršeno, iako je bila kao fleka na staklu. Ja sam mislio isto kao i ti, ali kad sam prvi put uopšte pogledao kroz teleskop, imao sam neverovatnu želju da škljocnem, i eto, napravih Saturna - ni blizu dobrog kao na ostalim slikama, ali odličnog zbog opreme koju sam koristio :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

Vjerovatno je Orion310591 jos pod jakim utiscima kao sto sam i ja bio kad sam kupio prvi teleskop (vjerujem da je kod vecine isti slucaj).Mislio sam da me fotografija nece zanimati,ali uopste.Bilo mi je dovoljno da gledam kroz cijev i nista vise.
Ali,vremenom, ne da sam pozelio da sve to uslikam,nego sam pokupovao gomilu opreme,od DSLR-a do novog teleskopa :)
Ziv ti nama bio Orione,pa se po tom pitanju vidimo sledece godine.
Zagrisces,zagrisces,nema ti spasa, a do tada uzivaj i vedro ti nebo :)

goksi

QuoteEvo jedan primer one moje ideje gore...

http://www.gnu.org/software/goptical/manual/A_parameterizable_segmented_mirror_model.html


Po meni nema logike jer ne samo da je problem napraviti nego imas i prekide tako je velika verovatnoca da slika bude sa defektima. Takav tip se pravi za velike teleskope jer se uglavnom koristi u naucne svrhe i sto ima mogucnost adaptivne optike. Mislis da ga ne bi radili za profesionalnu namenu da je lako i da moze tek tako da se odradi  ;)

kostur

Kao da si rekao da posmatraš u naučnoj svrsi, a ne radi svog zadovoljstva.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/