• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Baader folija i njutn od 150 mm

Started by Predrag, April 27, 2012, 05:06:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Sa ovim njutnom nisam posmatrao Sunce, pa me zanima sledeće iz vašeg iskustva, pošto će uskoro tranzit Venere pa da se na vreme nabavi baader folija. :)

Pošto je previše da folijom prekrijem svih 150 mm, koliki otvor bi trebao da ostavim na ulazu u tubus koji bi prekrio baader folijom?
Da li je dovoljan onaj otvor na poklopcu teleskopa?
Ne bi da eksperimentišem u poslednjem trenutku. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Na glavnom poklopcu objektiva, sa strane se obično nalazi jedan manji poklopac koji se da otvoriti, (to se naziva dijafragma), i on služi za promatranje Sunca. Skineš taj manji poklopac i rupu s nutarnje strane prekriješ Baaderovom AstroSolar folijom i imaš filter za Sunce koji se nalazi na poklopcu i sve što trebaš napraviti je samo skinuti taj mali poklopac na poklopcu. Brzo i efikasno :)

Naravno, ne zaboravi prije svakog promatranja obavezno provjeriti da je folija neoštećena odnosno da se nije probušila ili poderala! Otvor te dijafragme je sasvim dovoljan za kvalitetno promatranje Sunca.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Da na taj otvor sam i mislio kad sam pitao. Hvala.

Znam da je Yagodinac eksperimentisao sa Mesecom preko tog otvora i pretpostavio sam da je i za Sunce, jer je taman dovoljnog prečnika, ali bolje da pitam. :)

Posmatrao sam Sunce ,ali kroz tuđe manje teleskope. Tako da nemam mnogo iskustva sa dnevnim posmatranjem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Najbolje i najpraktičnije je da se folija stavi preko malog otvora (restriktora) na poklopcu njutna. To je negde oko 4cm i sigurno neće biti usko grlo prilikom snimanja za APS-C senzor i 750mm žižne daljine. Poređenje sa Mesecom:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/01/opstrukcija-vs-neopstrukcija.html

U suštini prednost je lakše nalaženje fokusa i manja osetljivost na temperaturne turbulencije. Mana je manje svetlosti (ako sam dobro izračunao preko 12 puta manje svetla, f5.0 prema f18.75) ali to i nije toliki problem, uvek ima dovoljno svetla sa Sunca čak i za veća uvećanja.
Mada ja sam, čisto zbog veće količine svetla, napravio filter sa folijom preko cele površine 150/750.


Predrag

Brinem baš zbog tog manjka svetla zbog f/18,75 kako će da se vidi Venera.

Pokušaću svojim idiJotom da opalim neku fotku iz ruke. Sa Mesecom tako može da prođe, a sa Suncem ne znam.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Joza

Veneru ćeš videti savim lepo.
Kada je ispred Sunca ona zaklanja svetlost i vidi se kao pravilna pega, pa manje svetla ne treba da te brine.
Ja bih ipak išao na varijantu da filter ide preko celog otvora teleskopa, 150mm.
Sa opstrukcijom na 40mm teleskop ima (teorijsku) razdvojnu moć od 3,5"
a sa 150 mm rezolucija je nešto maja od 1" (0,93), odnosno skoro 4 puta veća nego sa opstrukcijom.

Sobzirom da će venera u tom trenutku imati prečnik od 58" i razdvojna moć sa opstrukcijom će biti itekako dovoljna.

Da bi imao bolji utisak o veličini Venere i izgledu tranzita neka ti posluži podatak da je prečnik Venere oko 3% prečnika Sunca.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Odlično. Hvala na slici i odličnom objašnjenju.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Jedno obaveštenje za sve one koji planiraju da naruče baader foliju preko TC, a koje me je jako razočaralo.

Više nema seckanja folije po želji, već ko želi da kupi mora da uzme kompletnu foliju 20x29 cm. Razlog verovatno treba tražiti u tome da im uvek ostane deo folije neprodat ukoliko se secka na više delova.


S obzirom da sam imao dve varijante 5x5 (za mali otvor na poklopcu) ili 16x16 cm (za ceo otvor tubusa), kupovina 20x29 od 3500 din mi je bacanje para.

Ukoliko ima nekog ko bi kupio foliju možemo da se dogovorimo preko pm da podelimo troškove, mada ćemo verovatno morati da kupimo neki cm2 koji će biti višak.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

@ Danijel
Odlična slika  :) Nije mogao biti bolji trenutak za slikanje.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Eh da sam ju bar ja snimio, evo jedan zanimljivi snimak od prije neki dan, snimila ga je prijateljica iz Daruvara :)

Treba imati puno sreće i biti na pravom mjestu u pravo vrijeme 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Wow  ;D
APOD služi upravo za ovakve fotke  ;D

kostur

@Predrag
Ne vredi, i ja uzimam, ali i ja hoću da  prekrijem ceo otvor. Možda čak i prekrijem tražioc :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Samo da javim da je folija kupljena i stigla, zbog onih koji su možda planirali da se pridruže kupovini. Po pola sa još jednim članom foruma.

Sa ovom folijom ću prekriti nekih 13 ili 13,5 cm otvora i ostaće mi barem još dva parčeta 5x5. Prečnik primara je 150 mm, ali je prečnik otvora tubusa 175 mm, tako da će otvor prekriven folijom izgledati znatno manji, a i doći će do izražaja sekundar verovatno. Samo još da primenim neko rešenje za postavljenje folije.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

zozo83

mogao bi ja pedja da usmem tih 5*5 samo mi sibni poruku za koliko bi to prodaoooo
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,