• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Baader folija i njutn od 150 mm

Started by Predrag, April 27, 2012, 05:06:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Rešenje za postavljanje je lako. Odmeriš otvor, i naručiš poklopac za pvc cev :)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Quote from: kostur on May 18, 2012, 12:04:22 am
Rešenje za postavljanje je lako. Odmeriš otvor, i naručiš poklopac za pvc cev :)


Već smo odradili nešto sa kartonom. Videćemo ovih dana kako funkcioniše.  ;)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hciki

#predrag
postavi sliku kad budes zadovoljan !
150/750 EQ3 (25mm,10mm,6mm,2.5 Barlow),Canon A650,Canon 650D 18-55mm

Predrag

Važi.
Evo odakle smo dobili inspiraciju! ;)

Samo što ovo izgleda fenomenalno u odnosu na naš pokušaj.

Razlog je što je ovakav izgled ostvarljiv za refraktor, jer je okular na dnu teleskopa, dok je kod refraktora smetnja fokuser pa mora da se secka malo drugačije.

Uspeli smo nekako da nađemo karton koji je dovoljan za ovaj tubus (verujte bio je problem), a narednih dana ćemo da dovršimo posao.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Ne mora biti lijepo, važno je da je funkcionalno. ;) Na Baaderovim stranicama ima opisano kako izraditi filter.



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

zozo83

pedja, koliko je ta folija slicna sa aluminijumskom folijom sto se koristi u kuhinji
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Quote from: zozo83 on May 18, 2012, 08:32:23 pm
pedja, koliko je ta folija slicna sa aluminijumskom folijom sto se koristi u kuhinji


Na prvi pogled je ista, mada je i ovo aluminijumska folija. Tanja je dosta od klasične, ima te metalne premaze i ono najbitnije, providna je. Ona kuhinjska je neprovidna.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Providna je kad kroz nju pogledaš Sunce i sijalicu; onako je neprovidna. Kuhinjska folija je potpuno neprovidna za Sunce.

kostur

napravio sam monokl (ako je to ono što su nosili ljudi u prošlosti mesto naočara, nosi i Sir Oliver), promotrio sunce i video, otprilike je veliko ko mesec, nema detalje... videćemo šta će biti na optisanu.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Ima li neko neku fotku Sunca koju je napravio običnim (idiJotom) fotoaparatom preko teleskopa i baader folije?

Ovih dana sam hteo da probam tako nešto iz ruke, bez držača za aparat, pa da uporedim. Sa Mesecom ispada dobro, ali sa Suncem nisam pokušao.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Ako imaš mirnu ruku ispast će dobro. Još bolje je kada fotić staviš na stativ i prineseš ga okularu teleskopa pa onda snimaš, ispadne puno bolje ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Quote from: danijel on May 19, 2012, 02:23:45 pm
Ako imaš mirnu ruku ispast će dobro. Još bolje je kada fotić staviš na stativ i prineseš ga okularu teleskopa pa onda snimaš, ispadne puno bolje ;)


Odlično.

Nemam držač za fotoaparat. Hteo sam da ga napravim, nije teško, a uputsvo ima ovde na forumu. Međutim, pošto je aparat loš nisam imao volju da pravim.

Ali pokušaću ovih dana da slikam iz ruke pa ću videti kako je. Videćemo koliko je ruka mirna! :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: Predrag on May 19, 2012, 02:16:48 pm
Ima li neko neku fotku Sunca koju je napravio običnim (idiJotom) fotoaparatom preko teleskopa i baader folije?

Ovih dana sam hteo da probam tako nešto iz ruke, bez držača za aparat, pa da uporedim. Sa Mesecom ispada dobro, ali sa Suncem nisam pokušao.




Poređenje DSLR-a i a560 (klip) na Suncu:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2011/06/nova-junska-pega.html

Predrag

Čudi me da mi je ovo promaklo na tvom blogu.

Pa dobro je, može da prođe (mislim na drugu sliku). Na prvoj se jasno vidi kvalitet. Ja neću moći da snimam klipove, ali pretpostavljam da će se slično videti kao na drugoj.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan