• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta ako se sve zvezde ugase (?)

Started by orion310591, April 30, 2012, 11:49:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

orion310591

April 30, 2012, 11:49:14 pm Last Edit: April 30, 2012, 11:58:27 pm by orion310591
Mozda pomalo amaterska ili cudna tema al eto, imam pravo da cujem Vas koji hocete da odgovorite ;)

Citajuci ovo:
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimljivosti/319681/Teleskop-Habl-snimio-umirucu-zvezdu

Naidjoh na komentar:
"Što se tiče toga šta bi se desilo kada bi se svaka zvezda ugasila - onda bi u celom svemiru bila temperatura minus 273 stepeni, tj. apsolutna nula."

Neka moja logika mi ne da da se slozim s ovim, i kad pocnem da razmisljam, pitanja mi samo izlaze i izlaze...

Ovo gore mi npr ne deluje tacno, jer se svemir konstantno siri pa nije konstantan.

1. Kako se to svemir siri?
2. U obliku sfere?
3. Iz cega se siri? Samog sebe? Odakle ti novo nastali atomi ili jezgra ili cestice sta god? (Tu mi npr razmisljanje ide na crne rupe, odakle ta energija da se sve pa cak i svetlost krivi i sabija u tackicu, da li je crna rupa ustvari besmrtni svemirski tornado? kako je moguce izracunati masu crne rupe u bestezinskom stanju?)
4. Gde je centar svemira? Gde je ta referentna tacka s kojom uporedjujemo trenutnu velicinu svemira? (Pominjao prof matematike da je moguce izracunati trenutni precnik valjda svemira...) Jer ako cemo po onome: Starost svemira je jednaka x milijarde godina, a posto svetlost putuje 300.000km u sekundi (inace i ovo mi ne deluje kao neka najveca brzina u svemiru al ne umem ovo da objasnim), to kad se izmnozi, onda se dobija precnik vidljivog svemira, a pored toga postoji i nevidljiv svemir. Gde su centri?
5. Sto je bas -273 *C apsolutna nula? Sta ako je to samo na Zemlji?
6. Sta ako ima neotkriven materijal u kome se atomi krecu i na nizoj temp od -273 *C?
7. Ili sta ako postoje uslovi da se atomi krecu na nizoj temp od -273 *C? Lupam sad: Elektomagnetno polje, ili ne znam neko neotkriveno polje koje moze da deluje tako na taj materijal, neka legura itd...
8. Sta mislite koliko periodni sistem ima elemenata?
9. Sta mislite, koliko je covek kao bice sposoban da razume svemir i sve u njemu?
10. Od kojeg "materijala" je npr nase sunce? Da li je svaka planeta nekad bila sunce pa se ohladila i ocvrsnula?

skyfly

9. Mislim da je poprilicno nesposoban i nemocan,ogranicen bioloski,psihicki,fizicki,prostorno,vremenski...Ako bi se ove astronomske razdaljine,svele na neke "normalne velicine",i ako bi uzeli da je nasa galaksija precnika 170 km, nas suncev sistem bi zauzimao svega milimetar.
Mi(covjecanstvo),ne mozemo ni taj milimetar ispitati,pa ni "dotaci",nego ga posmatramo teleskopima sa udaljenosti do koje i svjetlost "jedva" stize.

Jedina nada su neka naprednija bica(koja siiiigurno postoje),da podijele sa nama znanje o svemiru:)
Do tada mozemo samo da mu se divimo...

Yagodinac

Dobar deo odgovora na ova pitanja je sadržan u ovom tekstu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_bang

1) Eksponencijalno se širi.
2) U obliku sfere je ono što mi vidimo, što ne znači da izvan tog horizonta ne postoji nešto.
3) Materiju je nemoguće uništiti i ni iz čega stvoriti. U ovom slučaju je sva materija bila sadržana u jedoj tački (jer tako kažu jednačine  ;D).
4) Svuda je centar odakle god da pogledaš; jer se širi u svim pravcima takoreći homogeno. Galaksije se razilaze na takav način da je teško odrediti centar.
5) Apsolutna nula je temperatura na kojoj atomi i molekuli stoje i ne mrdaju. Mogli smo i drugačije da je obeležimo - analogno tome u saobraćaju bi apsolutna nula bila 0 km/h.
6) Da li postoji manja brzina od 0 km/h?
7) Superprovodljivost je fenomen kojim se provodi elektricitet na niskim temperaturama malim oscilacijama a ne nekim strujanjem elektrona duž provodnika.
8 ) Ja bih to drugačije definisao: sve iznad olova je nestabilno i radioaktivno. Moguće je proizvesti sve elemente iz tablice ali bi najnestabilniji trajali u reaktorima samo delić sekunde pre raspada. Olovo je praktična (ne i teorijska) granica.
9) Nije sposoban  ;)
10) Ima na: http://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_evolution  BtW planete po definiciji imaju malu masu da bi pokrenule samostalne nuklearne reakcije u svom jezgru.

Ima jedna knjižica (može da se nađe čak na netu) koja sadrži bar 90% ovih odgovora i to mnogo bolje objašnjenih: Kratka povest vremena. A kad to pročitaš onda nađeš i Crne rupe i bebe vasione i onda razumeš sve kao da si imao 5 iz fizike u gimnaziji  ;D

NShappy

1. Pa lepo, širi se. Iz početne eksplozije. Kada bi štapin dinamita ekplodirao u bezvazdušnom i bestežinskom prostoru, fragmenti i gasovi bi se neprestano udaljavali od centra ekplozije.

2. Da

3a. Nema novih atoma. K'o spomenuti dinamit. Uvek se ista količina atoma udaljava jedna od drugih.
3b. Energija da nešto promeni putanju u gravitacionom polju se ne troši. I pre i posle svetlost ima istu energiju.
3c. Masa se bez problema određuje i u bestežinskom stanju. Čovak u svemirskom brodu i bestežinskom stanju ima masu istu kao na Zemlji. Masa nije isto što i težina.

4. Ovo ne znam, sada...

5. Kada bi razumeo termiku i termodinamiku ne bi ovo pitao. Ali otprilike, svako telo na određenoj temperaturi poseduje akumulisanu određenu količinu toplote. Kada je količina toplote jednaka nuli, tada telo ima tu temperaturu apsolutne nule. Izračunavanje je relativno jednostavno ali zahteva veoma dobro poznavanje matematike.

6. Uvek možemo lupiti: "Šta ako ima telo sa negativnom masom, šta ako ima bela rupa, šta ako ima pozitivno/60stepeni/žuto-crni/paralelno-normalni-svemir..." ?!? Kada shvatiš šta znači pojam apsolutne nule, onda shvatiš i kakva se pitanja i nedoumice mogu razmatrati.

7. Isti odgovor k'o i pod 6.

8. Mislimo?!? Pa to ne zavisi od pojedinačnih mišljenja. To je vrlo jasno proučeno i piše u raznim udžbenicima. Da pitamo: "Šta mislite, da li je Zemlja okrugla?"

9. S' obzirom koliko je znanje napredovalo u zadnjih par stotina godina, jasno je da čovek može da razume sve. Dovedite Njutna ili Aristitela ovde i biće potrebne decenije da shvate npr. Internet. Pogotovo ako krenete da mu objašnjavate atomsku fiziku, jer to treba da bi shvatili kvantnu teoriju (koja im treba za tranzistore), matalurgiju (izrada procesora), elektroniku, informatiku, bulovu algebru, optiku (zbog LCD monitora i optičkih provodnika)... bla bla bla. Skoro celokupno nučno znanje ljudi danas treba da nekom od nule objasnite internet. Izgubićete mesece da im objasnite samo rad monitora. Nas od razumevanja "SVEGA" danas deli možda isto toliko znanja, a možda nam fali i 100x više znanja. Ako ljudsko društvo bude imalo dovoljno vremena i ne zastrani na pogrešan put, otkriće sve. Kad tad. Mada, kko je sada krenulo, bojim se da ćemo nešto uprskati pre nego što stignemo do tog nivoa.

10a. Uglavnom od helijuma koji je u fazi nuklearne fisije.
10b. Ne, ni jedna planeta nije "ohlađeno Sunce"

Kizza

Ovo pitanje pod brojem 5. je meni zanimljivo jer ako teoretski "zamrznemo" atom i elektron "stane", šta ga pokrene čim ga zagrejemo?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

orion310591

Quote from: Yagodinac on May 01, 2012, 11:25:31 am
Dobar deo odgovora na ova pitanja je sadržan u ovom tekstu:


1) Eksponencijalno se širi.

3) Materiju je nemoguće uništiti i ni iz čega stvoriti. U ovom slučaju je sva materija bila sadržana u jedoj tački (jer tako kažu jednačine  ;D).

Ima jedna knjižica (može da se nađe čak na netu) koja sadrži bar 90% ovih odgovora i to mnogo bolje objašnjenih: Kratka povest vremena. A kad to pročitaš onda nađeš i Crne rupe i bebe vasione i onda razumeš sve kao da si imao 5 iz fizike u gimnaziji  ;D


Ako se eksponencijalno siri, i materija se ne unistava i ne stvara, a siri se tokom vremena, jel to onda znaci da je neko telo u svemiru A, 1.5 puta teze (vece, ima vise tog materijala od kog je sastavljeno) od tela B i danas i sutra, al sutra imamo po npr 0.001% vise materije u oba tela?
I da se sva tela i svemir sire eksponencijalno ali ustvari homogeno i dolazimo do toga da se samo velicina povecava tokom vremena ali da odnosi izmedju tela ostaju isti pod istim okolnostima? (Da planeta C ne raznese planetu B)

Drugo, kako moze da se siri a da se ne stvaraju novi atomi odnegde? Jer se prakticno radi o povecanju fizickog prostora (zapremine) tokom vremena?

Prosto, ne znam, voce da bi poraslo, (znam da biologija i fizika nisu isto) trebaju mu atomi proteini hrolofili sta vec sunceva energija. Kako mogu 2 planete da rastu zajedno, razmerno, a bez objasnjenja odakle materijal za tako nesto.

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_bang

Prva slika desno, mene zanima, sta to popunjava ovaj crni prostor medju galaksijama itd??

Ispada da je ovaj nas svemir, sa svim galaksijama itd, odjednom dosao kao npr kad neko ubode spric s obojenom vodom, u akvarijum, i strcne... tako krene sve iz jedne tacke i krene da se siri... (i razredjuje ??)

Yagodinac

Quote from: orion310591 on May 01, 2012, 10:43:26 pm
Ako se eksponencijalno siri, i materija se ne unistava i ne stvara, a siri se tokom vremena, jel to onda znaci da je neko telo u svemiru A, 1.5 puta teze (vece, ima vise tog materijala od kog je sastavljeno) od tela B i danas i sutra, al sutra imamo po npr 0.001% vise materije u oba tela?
I da se sva tela i svemir sire eksponencijalno ali ustvari homogeno i dolazimo do toga da se samo velicina povecava tokom vremena ali da odnosi izmedju tela ostaju isti pod istim okolnostima? (Da planeta C ne raznese planetu B)


Joj kako je lepo praviti misaone experimente...  ;D
Svemir se širi zajedno sa svime što ga ispunjava. Ako svemir poraste za recimo 15% u zadnjih milijardu godina (lupio sam) to znači i da je svaki atom u svemiru nabubrio za 15%. Ukupan broj atoma ostaje nepromenjen.
Ili recimo druga analogija: dete raste. I sa 4 godine starosti i sa 34 dotična persona ima dvanaest para rebara. Ukupan broj rebara se ne menja (izuzev u teškim kafanskim obračunima, prim.aut.) već se dimenzije rebara menjaju s protokom vremena.

U bukvalnom prevodu, trebalo bi dovoljno sačekati i naši APS-C senzori će porasti u ful-frejm.  :)

Između galaksija se nalazi izuzetno retka međugalaktička prašina izduvana prilikom sudara iz eliptičnih galaksija. Takođe je tu moguće naći gasove i poneku zvezdu, takoreći sve što i u galaksijama samo mnogo ređe. U zadnje vreme se teoretiše sa vangalaktičkim crnim rupama koje bi bile izuzetno teške za detekciju.

Predrag

@orion310591

Ovo o čemu si pisao je lako i ne trebaju nikakvi misaoni eksperimenti, što reče yagodinac. Sve već piše u naučno-popularnoj literaturi.

Međutim, na forumu je do sada bilo previše ovakvih tema i retko koja se završila dobro, iz razloga što onaj koji je otvorio temu nije hteo da konsultuje literaturu već je očekivao da mu forumaši odgovore na sve. To je nemoguće. Malo je prostora, jer ćeš uvek imati podpitanje.

Neko je pomenuo Kratku povest vremena i to bi bilo odlično za početak. Može i novija verzija, sa novim naučnim dostignućima - Kraća povest vremena.
Može i knjiga "Astronomija", autor: dr Kristofer de Pri, a drugog autora se ne sećam. Odlična je za početak.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

orion310591

"Malo je prostora, jer ćeš uvek imati podpitanje." - Ovo je tacno ;)

Prvu knjigu sam skinuo u pdf-u, ima oko 80tak stranica, vrv cu za dan dva da je procitam... a sta posle ove 2 knjige koje si ti predlozio?

Predrag

Quote from: orion310591 on May 02, 2012, 01:29:08 pm
Prvu knjigu sam skinuo u pdf-u, ima oko 80tak stranica, vrv cu za dan dva da je procitam... a sta posle ove 2 knjige koje si ti predlozio?


Nezaobilazna je knjiga "Kosmos", autor: Carl Segan, zatim "Vasiona u ponoć", autor Ken Krosvel. Takođe, odlična je za početak knjiga "Astronomija", za 4. razred gimnazije.

Uspeo sam da nabavim knjigu "Opšta astrofizika", autor: Olga Atanacković. Olge se sećam jer me je kontaktirala u vezi sa mojm AD, ali se još jednog autora ove knjige ne sećam. Knjiga je odlična, ali dosta zahtevnija od klasične naučno-popularne literature, iako je opšta.

To je to. Nakon ovih svih ovih knjiga neće biti još mnogo preostalih pitanja. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

morea

May 02, 2012, 02:44:43 pm #10 Last Edit: May 02, 2012, 02:50:17 pm by morea
Quote from: orion310591 on May 01, 2012, 10:43:26 pm

Ako se eksponencijalno siri, i materija se ne unistava i ne stvara, a siri se tokom vremena, jel to onda znaci da je neko telo u svemiru A, 1.5 puta teze (vece, ima vise tog materijala od kog je sastavljeno) od tela B i danas i sutra, al sutra imamo po npr 0.001% vise materije u oba tela?
I da se sva tela i svemir sire eksponencijalno ali ustvari homogeno i dolazimo do toga da se samo velicina povecava tokom vremena ali da odnosi izmedju tela ostaju isti pod istim okolnostima? (Da planeta C ne raznese planetu B)




Prostor se siri, i to onaj medjugalakticki. Ovaj, nama lokalni, prostor ostaje konstantan zato sto tu dominantnu ulogu igraju elektormagnetna i gravitaciona sila koje se opiru sirenju, tek u dubokom medjugalaktickom prostoru gde su ove pomenute sile prakticno ne merljive dolazi do sirenja prostora. Ili ti drugim recima, prostor izmedju klastera galaksija se siri, galaksije, i sve u njima, ostaju konstantne (tj. mogu da se menjaju ali ne zbog sirenja svemira vec nekih drugih uticaja)

Yagodinac

Još jedna knjiga za opštu preporuku: Vasiona, enciklopedija Mladinske knjige. Odskače po svemu od većine sličnih enciklopedija.

kostur

Da li je svemir ogranicen prostor? Koje su njegove granice?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

morea

Među kosmolozima je trenutno ustaljeno mišljenje da je svemir ili (a) beskonačan, ili (b) konačan ali sferičan. U oba ova slučaja svemir nema granice. U  prvom slučaju je to samo po sebi jasno (nešto što je beskonačno veliko ne može da ima granice). Što se tiče ovog drugog slučaja, tu probaj da zamisliš mrava koji se kreće površinom lopte. Iako je lopta konačne veličine, mrav ne može da dođe do njene ivice, najviše što može da uradi jeste da obrne krug oko lopte i vrati se odakle je krenuo. Isto tako, ako je svemir sferičan ti nikad nećeš moći da dođeš do ivice, već ćeš se, ako budeš dovoljno dugo išo u istom pravcu, vratiti odakle si krenuo.

r2d2

May 03, 2012, 07:11:26 pm #14 Last Edit: May 03, 2012, 07:20:17 pm by r2d2
QuoteOvo pitanje pod brojem 5. je meni zanimljivo jer ako teoretski "zamrznemo" atom i elektron "stane", šta ga pokrene čim ga zagrejemo?

Teoretski i praktično elektron ne može da stane, Elektron se zbog suprotnog naelektrisanja  okreće oko jezgra . Atom vibrira u odnosu na ostale atome kod recimo čvrstog tela.Daš atomu energiju on vibrira "jače", oduzimaš mu on usporava.Apsolutna nula je nedostižna.