• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jedno apsurdno pitanje

Started by kostur, May 03, 2012, 12:54:23 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Teorijski, kako da vidimo boju dso-a? Predpostavljam da se duze ekspozicije postavljaju na aparatima da bi sto vise svetlosti to jest boja moglo da dodje do teleskopa, i onda na kraju fotka izadje fijuuuu. Da li to znaci da kad bih gledao bez prestanka u okular nekih 5 minuta da bih video boju? Da li to obuhvata i treptanje?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

tomato011

Nikako, oko je mnogo osetljivije na svetlost nego na boju. Potrebno je prikupljanje svetlosti (fotona), da bi se DSO videli u boji, a to do sada mogao samo film a od prosle decenije i CCD chip! :)

Sekula

Tačnije, ljudsko oko hvata otprilike deo spektra samo od 400-700 nm talasna dužine. Kamere, ccd čipov imaju veći zahvat u spektru.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Cela poenta je u fiziologiji oka. Mi nemamo dugu ekspoziciju već se samo adaptiramo širenjem zenice (blende) i povećanjem osetljivosti detektora (čepići & štapići - dižemo ISO).
U suštini čepići služe za gledanje po danu, daju izuzetnu oštrinu slici i registruju boje. Štapići nemaju ni jedno od ova dva ali funcionišu u mraku pa nam daju kakvu-takvu orijentaciju, što je bilo bitno u evoluciji. Pritom intenzitet svetla određuje koje su ćelije dominantne; depolarizacija na 70mV aktivira čepiće a slabiji potencijali (oko 40mV) štapiće.
Opet pojašnjenje, štapići ne vide boju, zato su nam DSO objekti sivkasti.

Da prevedem u konkretan odgovor: digitalni senzor može da odvali ekspoziciju od više minuta, film i više sati. Ljudsko oko ima ekspoziciju od možda jedne sekunde i to ispada da je naš vid sličniji video-kameri nego filmu. Naprosto imamo fenomenalan detektor ali kratke ekspozicije.

Danijel

Drugim riječima, da bismo mogli vidjeti boje svjetlost mora biti dovoljnog intenziteta da nam aktivira čepiće/čunjiće, u protivnom igramo se samo štapićima u crnobijeloj verziji ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

May 04, 2012, 05:01:31 pm #5 Last Edit: May 04, 2012, 05:06:55 pm by sale11472
Ima i ona priča, kada su pri otvaranju Subaru teleskopa postavili okular u isti i pustili neku princezu da pogleda, da su se mogle nazreti boje.
Što će reći ako imaš 8m ogledalo možda imaš šanse i da vidiš boje ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Evo kako bi to (možda) izgledalo kroz najveći teleskop dostupan amaterima tj. gledanju:
Mt Willson od 60 inča je teleskop na kome je radio pokojni Edwin H. dok je pisao svoj rad o širenju svemira i razmišljao koliko će biti ispljuvan zbog istog  ;)
Poznati umetnik Don Davis je nacrtao ponešto od objekata koje je video - ali im nije dodao boju. Možda je princeza bila bolje sreće.


kostur

Izgleda fantasticno, pogotovo ovaj eskim xD. Koliko li kosta ono cudoviste od sezdeset inca o.O
Ne zalim ja za bojom, nego reko mozda je moguce :D

Ps dobri stari XP
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

to oko boje sam se i sam pitao
na stranim sajtovima su pricali da se boja kod nekih nebula tek nazire nakon 20 incha i veci tj."monster"
zelenkasta ili crvenkasta i slicno

meni se cini da ne lazem,  pogledaj m57 na nebu mislim da se prosijava kao zelenkasto-plavicasta
tako da nije bas sve srno-sivo-belo
a za monster teleskope pogledaj na  http://www.telescope.com/Telescopes/Dobsonian-Telescopes/Truss-Tube-Dobsonians/Orion-50-Monster-Dobsonian-Telescope/pc/1/c/12/sc/29/p/9162.uts


ili
http://www.widescreen-centre.co.uk/Products/Orion_USA_36_Monster_Dobsonia.html