• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu

Started by Sekula, July 26, 2012, 08:28:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Da, da to su ti filteri. SHO set 36 mm me koštao sa popustom 705 eura plus još oko 290 sam dao za Baader LRGB CCD Filter Set - što je za naše uslove dosta, pa sam se ponadao da će mi 36 mm završiti posao, ali sam se prevario.

Toliko me iritira to, da sam iskoristio Black friday i neku ušteđevinu, i pazario ASI 6200MC Pro, zajedno sa pomenutim tilterom, a preko Alija sam poručio IDAS NBZ UHS 52mm. jer već imam njihov filter holder. Nadam se da će mi moj Bortle 5 omogućiti pristojan rad sa OSC kamerom - od opstrukcija mi je Herceg Novi preko puta zaliva i granično brdo iza mene. Sve u svemu, od nekih 60 stepeni visine sa gradske strane i oko 70 stepeni sa brdovite, računam na ovom spidu trebalo bi da radi.

vlaiv

Quote from: Ljubo on December 08, 2023, 08:50:33 pmNadam se da će mi moj Bortle 5 omogućiti pristojan rad sa OSC kamerom

LP nije toliki problem koliki ljudi misle da jeste. Utiče na dve stvari:

1. Gradijenti
2. SNR

Prva stvar se ispravlja algoritamski, a druga - pa to je samo stvar ukupne ekspozicije. Bortle 5 uopšte nije toliko loša lokacija.

Ljudi snimaju OSC kameram iz centralnog Londona.
Pogledaj na primer Lee-jev rad:

https://urbanastrophotography.com/

On radi iz centra Bristola gde je nebo između Bortle 5 i Bortle 7, zavisi koji deo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Au Ljubo ,cestitiam ti na novoj opremu, neka te dobro sluzi.

Znaci da ocekujemo vedro nebo tamo negde na leto 2026te🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2