• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problem sa kolimiranjem

Started by Predrag, May 08, 2012, 12:14:18 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

May 09, 2012, 06:37:52 am #15 Last Edit: May 09, 2012, 06:57:17 am by r2d2
Nisam od nikakve pomoci nemam teleskop al` barem da dam informaciju.
VD mozes da kupis u radnji sa autodelovima (kupis najmanji 200 - 300 din). Naprskas sa cevčicom malo (paziš da to bude samo imbus i spoj, jer vd može biti agresivan za neke materijale), i sačeaš pola minuta, minut  pa onda pokušaš da odvrneš. Inače pre toga pogledaj ključ koji koristiš za imbuse, možda su se unutrašnje ivice izlizale i iskrzale (ko što reče Kostur), pa ako jesu - SUPER najbezboniji problem tj. pokušaj sa drugim ključem-imbusom.

Predrag

Quote from: r2d2 on May 09, 2012, 06:37:52 am
Nisam od nikakve pomoci nemam teleskop al` barem da dam informaciju.
VD mozes da kupis u radnji sa autodelovima (kupis najmanji 200 - 300 din). Naprskas sa cevčicom malo (paziš da to bude samo imbus i spoj, jer vd može biti agresivan za neke materijale), i sačeaš pola minuta, minut  pa onda pokušaš da odvrneš. Inače pre toga pogledaj ključ koji koristiš za imbuse, možda su se unutrašnje ivice izlizale i iskrzale (ko što reče Kostur), pa ako jesu - SUPER najbezboniji problem tj. pokušaj sa drugim ključem-imbusom.


Hvala za info, ali poznato mi je. Brat stalno licka njegova auto, pa ima naravno i taj sprej.  :)

Pregledaću sve detaljno još jednom da ne bi skidao badava sekundar.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Uspešno sređeno!  :o

Evo ukratko, za slučaj da se nekom desi slična situacija.

Brat se našao tu da asistira i da imam na koga da vičem ako nešto upropastim! :)

Probali smo ponovo da odvijemo ili zavijemo šrafove ali nije imalo šanse. A i ona 4 lima koja drže sekundar su se toliko uvijala da je bilo rizično raditi sa većom silom.

Onda smo primenili ideju koju je Sekula predložio i skinuli smo prvo beli prsten na vrhu tubusa, a zatom i sekundar odvrtanjem ona 4 šrafa sa spoljne strane tubusa. Zatim sam uzeo imbus i jednostavno odvrnuo sva tri šrafa kojim se kolimira sekundar, kao da nikada nisu ni bili zategnuti. :)

Uopšte nisu bili zategnuti, ali je očigledno to bilo dovoljno za sekundar unutar tubusa. Zatim smo sve vratili na mesto i bez problema postavili laser u centar kružića na primaru i lagano priveli kolimaciju do kraja.

Hvala svima na savetima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hciki

Quote from: Predrag on May 09, 2012, 10:08:16 pm
Uopšte nisu bili zategnuti, ali je očigledno to bilo dovoljno za sekundar unutar tubusa.

Mozes li mi objasniti sta ovo znaci ?
Posto i ja imam 150/750 pa ako zatreba ...
pozdrav
150/750 EQ3 (25mm,10mm,6mm,2.5 Barlow),Canon A650,Canon 650D 18-55mm

Predrag

Quote from: hciki on May 10, 2012, 11:33:46 am
Quote from: Predrag on May 09, 2012, 10:08:16 pm
Uopšte nisu bili zategnuti, ali je očigledno to bilo dovoljno za sekundar unutar tubusa.

Mozes li mi objasniti sta ovo znaci ?
Posto i ja imam 150/750 pa ako zatreba ...
pozdrav


Jednostavno nijedan od 3 šrafa za kolimaciju sekundara nije hteo ni da se odvrne ni da se zavrne dok je sekundar bio u tubusu, onako kako inače stoji kada se posmatra. Kad pokušam da recimo odvrnem kompletna konstrukcija od ona 4 lima koja drže sekundar za tubus se toliko uvrnu da očekujem kako će svake sekunde nešto pući, a imbus se ureže u prste...ali jok.

A kada smo skinuli sekundar, sa dva prsta sam držao između ogledala i šrafova i imbusom lagano odvrnuo šrafove i izgledalo je kao da su bili labavi oduvek.
:)

Ni meni nije jasno zašto je u tubusu bila toliko drugačija situacija. Kao da im nešto nije dozvoljavalo da se odšrafe, a koliko sam ja video nečeg takvog nema.

Najverovatnije je da sam kod poslednjeg kolimiranja koje je bilo na planini Dubašnica zategao "previše" šrafove, jer sam jako žurio sa kolimiranjem pošto su prisutni bili nestrpljivi da bace pogled kroz teleskop i jednostavno nisam obratio pažnju koliko zatežem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Moguće je da kad sve montiraš nazad u tubus naprosto spajderi vrše pritisak i blago deformišu inbuse, tj njihovo ležište. I najmanja deformacija onemogućava zavijanje/odvijanje.

Svejedno je, bitno je da si ti rešio problem, živeli  ;D

Predrag

Quote from: Yagodinac on May 10, 2012, 08:49:18 pm
Moguće je da kad sve montiraš nazad u tubus naprosto spajderi vrše pritisak i blago deformišu inbuse, tj njihovo ležište. I najmanja deformacija onemogućava zavijanje/odvijanje.

Svejedno je, bitno je da si ti rešio problem, živeli  ;D


Pa da, verovatno. A ja sam malo prešao granicu sa zatezanjem i nema nazad...dok se ne skine sekundar. :)

Živeli! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan