• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Pobedio si Yagodinac, lepa fotkica mada je akcenat na zemlji a ne na mesecu, dacemo ti medalju svakako🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Yagodinac


Laci

August 14, 2024, 09:58:30 pm #2087 Last Edit: August 14, 2024, 10:17:16 pm by Laci
Pogled na istočno nebo u ranu zoru: Mars i Jupiter u konjunkciji tik jedan iznad drugog. Društvo im prave Aldebaran i Plejade

https://flic.kr/p/2qa3J7B

Jupiter sa satelitima i Mars iznad njih

https://flic.kr/p/2qa3J6V

Usput, pokušao sam u editoru poruka da ubacim slike sa komandom "Insert an image" ali nešto mi ne ide pa su dati samo linkovi
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Super, lepo je što je kod tebe bilo vedro a kod mene oblačno...
Odabereš BBCode, evo popravio  ;D

Mars_Jupiter_konjunkcija_2024 by kl224, on Flickr

Mars_Jupiter_sateliti by kl224, on Flickr

Laci

Sada probao i funkcioniše sa BBCode

Hvala Yagodinac!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Astro_fun_times

Super si to ovekovečio.
Prethodnih nedelja kada sam ustajao u zoru i unosio teleskop u kucu, na nebu su se jasno videli Jupiter i Mars a Aldebaran je takodje bio bas sjajan i pomislio sam da je i to neka planeta dok nisam otvorio aplikaciju i video da je ipak zvezda. Iznenadio sam se koliko je sijala a to je bilo vec svitanje. Ostatak zvezda se nije primecivao.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Laci

Pozdrav Astro_fun

Kada sam fotografisao, imao sam potpuno isti utisak kao što je bio i tvoj u vazi Aldebarana. Čak sam očekivao da će Aldeabran biti svetliji na snimku ali nije. Kasnije sam proverio i zaključio da je sjaj Aldebarana praktično isti kao i Marsa (oko 0,8 - 0.9 magnituda).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Astro_fun_times

Šteta što nisi slikao kroz taj veliki dobson. To bi bila tek slika.
A cime si slikao ovo? Telefonom ili?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Laci

Quote from: Astro_fun_times on August 17, 2024, 03:22:17 pmŠteta što nisi slikao kroz taj veliki dobson. To bi bila tek slika.
A cime si slikao ovo? Telefonom ili?

Sony DSC-H10 (prozumer fotoaparat digitalac kome se ne skida objektiv) postavljen na tronošcu

Prva fotografija je širokougaona:
Objektiv ƒ/3.5 6.3 mm
Ekspozicija ISO800 15 sekudi

Kada sam hteo da snimim i Jupiterove satelite, zumirao sam X10 i postavio ekspoziciju na ISO1600 1 sekunda


Možda si u pravu u vezi druge fotografije da bi slika bila bolja kroz teleskop. Mada, uslovi snimanja su bili nepovoljni za snimanje kroz teleskop. Planete su bile tik iznad horizonta, stalno prisustvo sumaglice, snimano je preko vrućih krovova terestičkih okolnih objekata i što bi se sve vrlo loše odrazilo na snimak.

Snimci su nastali spontano, bez pripreme. Kada sam ugledao prizor, prosto sam zgrabio šta mi je bilo pri ruci i fotografisao.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

Em je najsvezije oko 3h ujutru, em je najbolji pogled istocno. Samo napred!

Astro_fun_times

Bice jos prilika. Da li si koristio mobilni telefon na okularu da snimas malo planete ili mesec?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Laci

Quote from: kruska on August 17, 2024, 05:48:28 pmEm je najsvezije oko 3h ujutru, em je najbolji pogled istocno. Samo napred!

Pozdrav Kruška, stari moj astro prijatelju! Hvala ti na podršci  ;D

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: Astro_fun_times on August 17, 2024, 05:50:42 pmBice jos prilika. Da li si koristio mobilni telefon na okularu da snimas malo planete ili mesec?

Ranije sam praktikovao afokalno (kroz okular i fotoaparat sa njegovim objektivom) planete i Mesec i to sada za mene predstavlja daleku prošlost. Ima već neko vreme kako razmišljam u smeru nabavke neke od novijih planetarnih kamera (a možda i teleskopa) ali to je već dosta off topic, tako da ne bih na ovom mestu o tome.

Inače, pomagao sam posetiocima koji su mi dolazili da posmatraju kroz teleskop da nešto i snime mobilnim telefonom kroz okular. To je sve bilo, onako da kažem "iz ruke" ali je ljudima a pogotovu deci bilo vrlo milo da sa sobom "ponesu" Mesec ili po neku sjajniju zvezdu kao što su plava Vega i narandžasti Arktur. Pravi pravcati Astro fun times ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Astro_fun_times

Sjajne vesti iako su samo u fazi razmisljanja.

Inace kada vidis to odusevljenje kod ljudi koji prvi put gledaju neku planetu ili mesec kroz teleskop je divan osecaj. Zato se razocaraju kad im pokazes neki DSO :D

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš