• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

spadej

Odlican rad, Vasko! Samo mi nije jasno kad si nasao rupu u oblacima ?

vlaiv

Odlicna fotka Luger!

Svidja mi se kako radi H-alpha, jedva cekam da isprobam uskopojasne filtere, al ko sto rece, ovo vreme ubija.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

M20, Trifid nebula.
exp: 50min, Iso 800. Nisam jos uradio fletove za SW   :-\
Oprema: SW150/750, EOS 1000D mono, Ha-12nm

m20 ha by Luger, on Flickr

Yagodinac

Opet moram da pohvalim mršave zvezde  ::)
A i skroz nekako čudno deluje ćelava M20, onako bez refleksione magline. Dobar taj Ha filter...

VaskoGM

Predivne su Lugerove mrsave zvezde! mmmm Ha filter...

Vedro i bez Meseca za vikend bilo... prosto ne mogu da verujem da se i to konacno desilo!
Iskoristio sam najbolje sto sam umeo. Ali sam se namucio posteno...

Vec sam pominjao da sam rezervisan sto se tice snimanja niskih objekata na jugu, najvise zbog LP-a od G. Milanovca koji mi kvari taj deo neba sa jugoistoka... ali bas bi glupo bilo da ga ignorisem vecno pa sam odabrao Trifid kao ultimativni test.

Prvi problem je bio taj sto nikako nisam mogao pokrenuti montazu da radi ispravno. Jos od zamene stampane ploce nakon sto sam je bio slucajno sprzio s pogresnim polaritetom s baterije pre vise od godinu dana, povremeno bi motori znali iznenada stati ili bih uspeo da pokrenem montazu tek nakon nekoliko pokusaja. Medjutim u subotu nikako nije htela da startuje, stalno greska da su motori van funkcije. Sreca da sam poceo pripreme rano u sumrak pa sam imao dovoljno vremena da istrazim problem. Ispostavilo se da je Firmwire motora trebalo apdejtovati, sto sam i ucinio. Zatim je konacno montaza radila kako treba.

Za to vreme sam bio na vezi sa ostatkom Aristarh ekipe koja je srecu okusavala te noci na Debelom brdu. Oni su imali problem druge prirode, veliku vlagu... od koje je mene spasila kupola.

A onda gajding... veoma los sve vreme snimanja trifida. Greska oko 1"... Ne znam da li je do uzasnih turbulencija tako nisko nad  horizontom ili je to do nezgodnog polozaja celog sklopa kada gleda direktno ka jugu gde je balans opreme sigurno doveden u pitanje...

Planirao sam da ga snimam do 3:00h ali oko 1:30 kada sam otisao da proverim da li je sve ok, vec je donja ivica kupole usla u kadar pa sam morao prekinuti, iako je tada Trifid bio na dosta tamnijem delu neba ka jugozapadu. Naravno da sam se smorio jer nisam unapred proverio da li to moze da se desi i umalo da sve ostavim i zatvorim kupolu ali mi bilo zao da ne iskoristim jos 90-ak minuta bar na neku drugu metu... Pa sam na brzinu prebacio na (moj verovatno najdrazi objekat) M57, rekalibrirao gajding,  i bez ikakvih problema odradio 20-ak sasvim solidnih ekspozicija, sto je i ocekivano za teleskop uperen u zenit, kada je i gajding radio savrseno.

S krajem astronomskog mraka, do 3:30 sam odradio jedan set fletova za obe mete i naravno da nisam mogao da legnem da spavam vec odmah seo za racunar da stakiram frejmove...

M20 je ispao iznad mojih ocekivanja. Najvise me je brinulo da li ce boje biti unistene LP-em... ispostavilo se da uopste nisam imao problema sa tim. Primetno je blago zamucenje zbog tolikih turbulencija kao i disperzija na najsjajnijim zvezdama.


Direktan link ka punoj rezoluciji

M57 sam zbog male velicine odlucio da uradim u drizzle metodi sa 2x skalom i da kropujem. Primetno je zamucenje zbog drizzle-a. Sto se boje tice, fotometrijskom kalibracjom boja centralni delovi zbilja bi i trebali da budu tirkizni, ali ipak sam uradio standardno uklanjanje svih zelenih piksela na fotki (SCNR u Pixinsight ili HLVG plugin u Ps) pa je tirkizna postala cist cijan.


Direktan link ka punoj rezoluciji
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Ma bravo, ovo je čista petica Vasko GM! 8) :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Da čovek ne poveruje koje detalje izvlači tvoja kombinacija opreme...  :o

gilecais

Neverovatno.Ovo su fotke po meni najjjkvalitetnije na nasem forumu.Svaka cast.Skidam kapu.. ;) ;)

Luger

Koliko mi je zao sto vrijeme ne dozvoljava meni da nesto snimim, toliko mi je zao sto sam (i svi zajedno) uskracen za mnogo astrofotografija iz  ops. Nostromo, AD Aristarh, iz Yagodine, iz NS i od svih drugih, da ne nabrajam.
Nevjerovatan si Vasko! :) Savrsene fotke!

VaskoGM

Momci, hvala za komentare! Drago mi je da vam se dopada.

@Luger,
Ja stvarno ne znam sta je ovo vise i gde vodi... jedva par fotki u 3-4 meseca  :-\
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Jedva cekam sledece ljeto.  :-\

Boki Aristarh

Fotografija M17 Swan/Omega magline snimljena na poslednjem astro skupu na Debelom Brdu.
Primetni su svi nedostaci nastali kao posledica preteških uslova za snimanje.
Praćenje nije bilo idealno, vlaga po objektivima i opremi, premalo frejmova...

Podaci o fotografiji:
Snimljeno 14.07.2018. selo Zarožje, Debelo Brdo, kod Valjeva.
Teleskop Intes-Micro MN55 (Maksutov-Newtonian 140/770 mm) na montaži SW EQ6
CCD kamera SBIG 8300M sa filterom Ha 7 nm
Ekspozicije: 10x600"




Luger

Jedan od (desetine) pokusaja da integrisem RGB i Ha snimke.
RGB:
Objekat: NGC6960 (Veil Nebula)
Exp.: 18x300sec, ISO 800, fletovi po 21x, Bias 71x
Oprema: ED80, Eos 1000D Full spec. mod i UHC filter, primarni fokus.
Obrada i mucenje: PI i PS6 :)
Lokacija:Berane, CG.

Drugi snimak je:
Exp.: 6x600sec, ISO 1600, fletovi po 21x, Bias 71x
Oprema: ED80, Eos 1000D mono,filter Ha-12nm, primarni fokus.
Obrada: DSS

Veil nebula by Luger, on Flickr

Yagodinac

M87 od ovog proleća  8)

M87 by milan miloradovic, on Flickr

Vide se dve velike galaksije dole desno (NGC4478 i 4476) koje zajedno sa zvezdom gore SAO 100134 mogu da služe kao orijentir za džet iz crne rupe koji bi trebalo da bude između galaksijica i zvezde, dakle ovde na 2h. Džet je vrlo lako pomešati (vizuelno) sa malim galaksijama na 5h obeleženim sa 1,2,3.

M87 by milan miloradovic, on Flickr

Napržio sam kontrast na sledećem snimku; džet je jedva uočljiv gore desno - a i logično je da je jedva uočljiv kad je dimenzija Saturnovog prstena (20x1 sekunda). Što se mene lično tiče mislim da je ovo neočekivano dobar rezultat za 150/750 i nemodifikovanu EQ6. Ne bi bilo loše da ovo proba neko sa boljom montažom (u prevodu bilo ko  ;D ).

M87 jet by milan miloradovic, on Flickr