• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Cyber zapravo koristio sam svbony uhc filter a moj canon je nemodifikovan. To sam zaboravio da napomenen u opisu.
Hvala. Probacu sa barlovim ako mi vreme dopusti isti objekat u istom giru....
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

M27 by Miodrag Petković, on Flickr

Astromaster suprise.

Ja sam odusevljen.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Lepo to izgleda... Mada lagano prolazi vreme za ovaj objekat, što ste snimali - snimali ste, više sreće iduće godine ;D

mitja

m27 huuu by Miodrag Petković, on Flickr

E pa za kraj finalna obrada M27 i ujedno da je pozdravim za ovu godinu.

kako mi je stigao UHC filter od SVbony snimacu M31 i napraviti komparaciju sa i bez. Astromaster ce tek pokazati svoje prave mogucnosti.

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

m27 full photo1 by Miodrag Petković, on Flickr

M27 i dalje. Testiram sve na ovom objektu.

Kako da mi zvezde ne budu debele?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Pa nije prosto ako radiš u PS-u, ono tipa dva klika, ali nije ni komplikovano generalno. Postoje u suštini dva izbora: da rastežeš oprezno i da koristiš star-maske.
Što se tiče rastezanja, jedan način je da opciju curves koristiš oprezno, odnosno da one orijentacione tačke smeštaš vrlo pažljivo. Primera radi, tačka za tamne tonove (ctrl+levi taster miša) se bira negde na najtamnijem delu neba na pola puta izmešu centra i periferije, tačka za svetle tonove se bira najvetliji piksel na nekoj zvezdi koji nije izgoreo (uvećaš na max pa pogledaš rub najsvetlije zvezde) - ali nikako najsvetliji (izgoreo) centar neke zvezde. Trik je da na ovaj način precizno rastežeš fotku ali bez diranja najsvetlijih tonova, pošto svako razvlačenje ima tendenciju da pogoršava pregorevanje. Kao i za sve u životu - ne treba preterivati.
Druga opcija je da sam namestiš krivu ovako nekako:



Za maskiranje postoje astronomski softveri koji to (dobro) rade, osim DSS-a koji ima tu opciju ali bolje da je nema. Što se tiče PS-a, maskiranje može da se izvede ali ume da bude pipavo. Kao prvo napraviš selekciju preko color range, zatim ili klikneš na zvezdu (sad obrnuto tražiš pregorele delove) ili gore negde izabereš u padajućem meniju "highligts"; a onda kad imaš zvezde već selektovane poigraš se malo sa select>modify>feather i tu onda imaš opciju da ublažiš taj prelaz između selektovanih zvezda i tamnog neba (a biće potrebno).
Što se tiče rada sa selektovanim materijalom, možeš u PS-u na više načine, kao i sve uostalom. Možeš preko layer-masking, možeš da napraviš dva lejera i da "isečeš" zvezde na gornjoj, možeš da snimiš tu selekciju i posle je učitavaš, možeš da bez lejera direktno da radiš na selektovanom materijalu...
Samo nemoj kao što ljudi često preteraju, pa im zvezde nakon te obrade dobiju brkove, naročito ako su smanjivali zvezde u nekoj maglini...  ;D To je i jedina realna mana svih ovih metoda.

mitja

Hvala Yagodinac.

Astromaster me bas odusevi. Ovo je stack od 55 lightova po 20 sec na 3200 iso. Mnogo suma a jos slikano pod ulicnim svetlom.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

orion m42seq by Miodrag Petković, on Flickr


ma samo cu reci teleskop sa plus 30 na plus 5 i na brzaka skljocnuto par snimaka...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

m42 najbolji ikada by Miodrag Petković, on Flickr


Iskoristio sam priliku da ucim malo SIRIL. Ovo je rezultat.

Astromaster 130
Canon 2000D
Svbony UHC
20 lihgt 20sec 1600ISO
calibration frames
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Mitja i mitja, super su vam fotke  ;D
Sledeći korak je nekako spasiti centar magline, onaj najsjajniji deo, da ne izgori. Možeš da probaš da maskiraš neku pojedinačnu fotku od po 20sec umesto najsjajnijeg dela stack-a, a možeš i da pogledaš ovaj prastari tutorijal:

klik...

Kad bolje razmislim, ovaj je prostiji:

klik...

mitja

Hvala Yagodinac..

Da probacu definitivno. Siril je neverovatan program. DSS mi deluje tako nekako sturo prazno pored Siril. Neverovatno koliko opcija ima. Ni zvezde mi nisu tako debele kao ranije. Astromaster, Canon i Svbony UHC u Sirilu dobitna kombinacija. Za 25 dolara koliko je kostao ovaj UHC daje odlicne rezultate. Pazario sam i neku Moon skyglow filter pa cu malo i njega da testiram.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Mitja, super ti je M42. Divne boje.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Zeleni_Zub

Pozdrav svima, evo da podjelim i ja svoj snimak iz prve ovogodišnje vedre noći, uspio sam snimiti 3 objekta te noći, posljednji koji je došao na red za obradu je M42  ;D

Na snimkama sam primjetio da su zvijezde na jednoj strani slike previse korektovane a na drugoj premalo (na lijevoj strani slike su zvijezde malo spljoštene okomito), pa je vjerovatno u pitanju tilt fokusera ili kamere u istom, kad se ne uvećava previše izgleda ok
Zvijezde su općenito malo otišle u vraga, još ovladavam obradom istih

Za jezgru sam radio odvojene krace ekspozicije i kasnije ih samo blendao u photoshopu i dalje nastavio sa obradom
Jezgru sam opet ostavio svjetliju jer mi se tako cini prikladnije, zbilja jeste drasticno svjetlija od ostatka maglice 


Kritike, sugestije i savjeti su kao i uvijek dobro dosli   ;D

02.01.2022 - Tešanj, BiH - ispred kuće
Ekspozicije - 25x240sec ISO400 (1h 40min)
                  34x25sec ISO400 (~14min) - Jezgra
Kamera i teleskop - Nikon D5500, SW 150/750, TSGPU CC
Praćenje - EQ6-R Pro
Vođenje - 60/240, T7M, PHD2
Kalibracija - Flats, bias, darks, dither
Software - APT, Capture NX-D, DSS, Ps, Lr


M42 by Jasmin Dolamic, on Flickr
SW 150/750, Svbony 60/240
EQ6-R Pro
ES 82° 8.8mm, ES 62° 5.5mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Nikon D5500, Svbony T7M, TS GPU CC
ASTROBIN

vlaiv

Jeste, izgleda kao da ima malo tilt-a kamere i/ili fokusera.

Zvezde sa leve strane imaju duple "spajkove". Vidi se i na malim zvezdama - sa desne strane ima kome dok sa leve malo astigmatizma.

Verovatno ti ne trebaju dark-ovi za kalibraciju. Baš nedavno sam testirao i proučavao to detaljnije. Canon na svojim aparatima radi oduzimanje dark-a tako što koristi "maskirane" piksele sa jedne strane senzora. Oni su prekriveni nečim i ne registruju svetlo ali zato sakupljaju termalni signal i na kraju aparat oduzme od svakog reda prosek tih piksela na početku reda.

Možeš proveriti da li je i Nikon takav ako izmeriš srednju vrednost piksela na bias i dark fajlovima. Ako je ista - onda se oduzima dark signal u samom aparatu i ne treba ga posebno posle oduzimati, dovoljno je koristiti bias kao dark i flat dark.

Od ostalih sugestija ili bolje reći observacija - ja lično ne volim baš kad se vidi unsharp masking na slici - odnosno kada postoji tamniji prsten oko zvezda.

Još jedna stvar - pogledaj po netu, ljudi su pravili masku za primar sa 3D štampačem. Obično to bude vrlo tanak prsten - recimo samo 2-3mm debljine, koji maskira spoljašnju ivicu primarnog ogledala. Dosta pomaže da se ukloni ta difrakcija koja postoji oko jakih zvezda.

https://www.thingiverse.com/thing:4657475
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Huu predobro. Ko moze da te kritikuje... pa ovo je vrh.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.