• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

mitja

prihvatam kritiku. Iksreno juce sam krenuo prvi put sistematicno da snimam neki objekat. Ono kao spremam sve znam target plan za snimanje. Teleskop i kamera ohladjeni na ambijent. medjutim za vise subova me je sprecio jak vetar. dok sam mogao da snimam sa prozora snimao sam, a onda je krenuo da se drma teleskop ko lud..
ponovicu flame nebulu u nadam se boljem okruzenju... hvala cyber.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Sve jasno. Kažem ti, svima nam se to dešavalo. Meni je najviše smetalo jer sam gubio vreme na traženje objekta a imam samo jednu bateriju u kameri i onda dok ne krenem u samo snimanje već sam na pola baterije, pogotovo ako je napolju hladno.
A da ne pominjem što sam pomušavao za jedno veče da snimam po tri ili četiri mete... Takođe dok sam eksperimentisao sa barn door trekerom, svaki treći sub sam morao odbaciti zbog periodične greške koja je bila posledica samog procesa izrade navojne šipke. I onda ostane 10ak minuta materijala i patnja sa tim, a greota da se baci, ali onda ne da đavo mira pa krenem da rastežem histogram preko svake mere zdravog razuma nebi li isplivala šarena nebula iz tmine.

Ali dobro, sreća pa je fix relativno prost (i jeftin) znači samo daj subova! Što više subova!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

January 31, 2022, 07:59:22 pm #1667 Last Edit: January 31, 2022, 08:29:43 pm by mitja
flame original by Miodrag Petković, on Flickr

konacna obrada

1212 by Miodrag Petković, on Flickr

i orion kao proba isto vece... 15 subova cisto da proverim fokus ali sam usput i to stakovao.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mboskovic

Bravo Mitja i Cyber!!
Vežbam ovih dana (na suvo) sa NINA-om te se nadam da ću i ja nešto postaviti u dogledno vreme.

mitja

Quote from: mboskovic on January 31, 2022, 09:39:47 pmBravo Mitja i Cyber!!
Vežbam ovih dana (na suvo) sa NINA-om te se nadam da ću i ja nešto postaviti u dogledno vreme.

Ajde vec jednom... hehe ode zima.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Čestitke Miodraže, polako se napreduje a to je najbitnije.
Ovo što je @Cyber naveo je sušta istina. Za naše nemodifikovane aparate je Flame nebula vrlo nezgodna pošto sadrži tu Ha-alfa frekvenciju. Doduše ona je od svih tih crvenih maglina koliko ja pratim faktički najsjajnija, možda su malo sjajnije one letnje na jugu ali nebitno; tako da se vrlo lako snima nemodifikovanim aparatima - ali i dalje je ona nekako sivkasta, ne onako crvena kao što bi sa nekom full_spectar kamerom bila.
A za više light frejmova ima jedan problem: montaža. Svaka montaža koja nema vođenje je prilično ograničena što se tiče dužine eksponiranja, obično to ide od 15 do 30sec. Tako da ja recimo moram veći deo večeri da provedem u snimanju i brisanju snimljenih fotki, i na kraju završim sa nekih 30-60% od snimljenih fotki. Ovo naravno zavisi i od toga u kom pravcu se snima: oko ekliptike idem 15sec a oko severa može i 30sec. Ako provedeš recimo dva sata snimajući na ekliptici vrlo lako se to ispostavi da je samo 50x30sec... :-)

Next level: vođenje. A onda modifikacija aparata.

mitja

Snimao sam probno orion veče kad sam slikao flame i pustio jedno 20 snimaka da odradi na 25sec sa iso 3200. Od tih 20 15 je bilo prihvatljivo. Za flame je bilo jos gore. Mozda sam imao oko 60 subova ali oko 40 je bilo prihvatljivo.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Quote from: CyberianIce on January 24, 2022, 03:08:57 pmEvo i ja da dodam jednu Orion nebulu, prvu fotografiju ove godine i prvu sa novim kontrolerom. Dosao sam sa idejom da probam nesto da uradim sa teleskopom i da testiram kontroler, ali vetar je bio toliko jak da mi nije delovalo kao da ima smisla tako da sam skratio nogice na tripodu, namontirao ga u zavetrinu od auta i stavio Tair-3-Phs sa blendom na f/5.6. Dobra stvar je da kontroler radi odlicno, te neke kompenzacije/refrakcije, GoTo a i useveravanje je sad mnogo lakse. Zaboravio sam miniUSB kabel tako da nisam mogao koristiti laptop a samim tim ni dithering, ali eto negde na pola sesije se desio meridian flip tako da je to verovatno pomoglo. Fotkao sam preko WiFi android tableta, aplikacijom Camera Pro Control koja ima intervalometar sa proizvoljnim ekspozicijama. Prvih 50 subova sam upropastio jer sam u startu zavrnuo fokuser do kraja a pre nekog vremena sam modifikovao objektiv tako da sad mogu postici bolji fokus (sad mogu cak ici malo i iza beskonacnog fokusa sto ranije nisam mogao ni da dosegnem sa ovim), tako da sam tek posle toga malo bolje izostrio ali idalje odokativno i tako napravio novih 100 subova pre nego sto je Mesec izasao. Nisam stigao da napravim par kracih za zvezde. Obradom se nisam mnogo zamarao, malo sam preterao sa uklanjanjem suma pa je sve otislo kvragu u sv.sl nije mi imalo smisla cimati se mnogo kad od pocetka nije sve islo kako treba. Jos i ovi vestacki spajkovi odskacu jer su tako ostri a ostatak slike je blurovan. Ali opet bolje je nego prosli put i bice bolje sledeci put. Carpe Noctem!



Obj: Messier M42 (40°S)
Site: Apatin, Serbia
Time: 2022/01/22 20:30 CET
T: -2°C H: 68% P: 1019hPa
Instrument: Zenit Tair-3 f/5.6
Sensor: Canon EOS 4000D
Mount: Belt drive modded CG-5
Signal: 100 x 30s @ ISO3200 (calibration: 20x dark, flat, flat dark & offset)
Processing: DSS, PS

Danas sam u nedostatku bolje zabave pokusao ponovo da obradim M42 sa stare fotografije. Ovaj put sam za stekiranje koristio Siril. Veoma je zgodan za inicijalno rastezanje histograma, i definitivno daje vise detalja nego sto sam uspevao sa DSS-om bez obzira na podesavanja, ali takodje isplivava i vise suma. Posebno uociljiva razlika je u running man nebuli. Jos nisam uspeo skroz pohvatati sve opcije, ovo je stekirano preko skripte koja radi bez flat darkova i obrada je malo agresivnija a sam stek mi uvek izlazi vidljivo prersaturiran. Spajkovi ovog puta nisu vestacki vec posledica bledne od 16 pera :)



Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Telefon... 2x mi otvorio isti odgovor ...

Uglavnom bolji rezultat daje Siril. I runing man je isplivao.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Preksinoc sam prvi put probao da snimam neko kuglasto jato. Ovo je tek drugi put da neki DSO fotografisem teleskopom a vec imam osecaj da mi treba novi tubus. Kao sto znate da ugavnom fotkam sa tairom, tamo je uvek zeleni kanal solidan, crveni je pomozi boze a plavi bas los a na ovom ahromatu zeleni i crveni kanal su sasvim solidni (zeleni je malko bolji ali to je samo zbog RGGB matrice), dok je plavi blago receno katastrofa ali opet nisam odoleo da ih sve sabijem u stek. Ovaj put sam koristio laptop i blind dithering na svakih 10 subova preko NINA direct guidera i SiriL za stekiranje i processing. Napravio sam samo 100 subova (25 minuta ukupne integracije) jer baterija od laptopa nije izgurala vise a da zlo bude i gore staklo na teleskopu je bilo oroseno verovatno vec posle 75-og a i snimanje sam poceo 20 minuta pre nego sto je Mesec zasao za horizont. Inace SiriL mi je prilicno nepoznata teritorija. Za sada je evidetno da pruza mnogo vise kontrole od DSS-a ili Sequator-a. Izucavao sam skripte za automatizaciju i na osnovu toga pokusao da rekonstruisem proces manuelno stim da sam dodao i dakr fletove, mada i dalje tu ima mnogo nejasnih stvari za mene. I standardno sam preterao sa obradom nebi li izvukao bar koju zuckastu zvezdicu i sa kontrastom pretamnio pozadinu ali tako mi se trenutno vise svidja. Sve u svemu, treba mi ili veci teleskop ili nesto sto moze da fokusira sve kanale na jednu ravan. Na ovom ahromatu mi je i fokuser opasno poremecen (vitoperi se kad se izvlaci i uvlaci o tome sam vec pisao). Ne znam da li su mi zbog toga sjajne zvezde komirane ili zbog inja koje se krenulo hvatati na objektiv negde na drugoj trecini sesije...

Carpe Noctem!


Obj: Messier M13 (75°E)
Site: Apatin, Serbia
Time: 2022/02/10 02:00 CET
T: 4.2°C H: 55% P: 1018hPa
Instrument: Meade DS2090 90/800 Achromatic refractor
Sensor: Canon EOS 4000D
Mount: Belt drive modded CG-5
Signal: 100 x 15s @ ISO1600 (calibration: 40x dark, flats & offsets)
Processing: SiriL, PS
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Sjajna slika Cyber, docarala je lepotu M13 u punom sjaju.
Sledeci mora da bude moj omiljeni M11.

Eno u donjem levom uglu neka galaksijica.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Quote from: Magelan118 on February 11, 2022, 11:51:40 amEno u donjem levom uglu neka galaksijica.

Na ovoj slici se vide još najmanje dve galaksijice, mala spiralna NGC 6207 magnitude 12 u donjem levom uglu a između nje i M13 malo na gore na pola puta se nazire i IC 4617 magnitude 15. U originalnom steku su se dosta bolje videle ali sam tokom obrade nekako klipovao njihov signal u pokušaju da dobijem što tamniju pozadinu 😒
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic