• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

mitja

m31-2 by Miodrag Petković, on Flickr

M31

Lights 65
Darks 35
Flats 40
Biases 50

20sec 1600ISO

Astromaster 130
Canon 2000D
Skywatcher altaz GoTo

APT, Siril, Photoshop.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Lepa slika mitja.
M110 je toliko bled da nije ni cudno sto se ne moze uocite vizelno sa bortle 5 lokacije.
Samo tako nastavi.

Sta mene pomalo cudi, (a nisam bas istrazio ovo pa cu sad mozda lupiti) je to da se u Andromedi, koja nam je najbliza ne vidi ni jedna zvezda dok se navodno u nekim drugim galaksijama koje su dalje vide.
Gledajuci M13 koji je Cyber postavio, logickim razmisljanjem pre bih pomislio da su te "zvezde" koje se vide u drugim, daljim galaksijama zapravo klasteri koji su daleko veci i svetliji od pojedinacne zvezde.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Hvala Magelan,

M110 je dosta slab objekat. Video u se u APT dok sam snimao light frejmove ali neuporedivo slabo u odnosu na M31. Ubile su me lokalna ulicna svetla. U jednom trenutku snimanja teleskop se bukvalno nalazio u pravcu jedne pa je nastaviti dalje snimanje postalo besmisleno. Tesko je boriti se sa artefaktima svetlosnog zagadjenja u post procesu.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Da li imas nesto kao zastitnik od rošenja (dew shield)?
On takodje pruza zastitu i od svetla koje moze pod uglom uci tacno gde je fokuser ili iza sekundara.
Ja sam napravio nesto i te veceri kad sam ga koristio, u dvoristu, na koje ulicna sijalica udaljena nekih 20m baca direktno svetlo, imao sam odlicne rezulatate.
Doduse i glavu sam bio skroz zavio tako da mi oci nisu gubile priviknutost na mrak.
Ali ne smeta da pokusas. Nije tesko napraviti a moze pomoci samo.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Nemam. Napravicu nesto. I ja sam razmisljao o tome posle one borbe sinoc. Zao mi da nakupim toliko slika a onda puff jedva se izborim posle sa svetlosnim zagadjenjem. Nisam koristio UHC mozda bi trebalo da jesam.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

@mitja uslikao si jezgro M31, spiralni kraci se naziru a lepo se vide i M32 i M110. Ali gde nestade ostatak? Ili si snimao pod mesečinom ili je LP ili obrada ili od svega po malo?

Mislim da bi trebao poterati ISO na 3200 jer slikas sa dosta milimetara i kratkim subovima a i tvoja kamera je navodno do 3200 invarijantna. Ako koristiš njutn na altaz montaži treba izvući iz senzora sve što nudi pogotovo
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Cyber stw znaci invarijantna?

Mene je ubio LP jer se andromeda nalazila bukvalno u pravcu ulicnih svetiljki.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

@mitja

Imam i ja par pitanja.

1. Koji ti je prosečan ADU kod darkova a koji kod bias fajlova?
2. Zašto ti je slika 9000 i nesto puta 6000 i nesto piksela kada je fotoaparata 24mp?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Quote from: mitja on February 13, 2022, 11:53:13 pmCyber stw znaci invarijantna?

Ništa formalno, nešto kao sweetspot. Ako je EOS 2000D ISO invarijantan do 3200 onda kažu da sve do te ISO brzine kvaliet (dinamički raspon?) neće (mnogo?) propatiti. To pak nema veze sa šumom, šuma će uvek biti više na 3200 nego na 1600 ali šum je nešto sa čime se može izboriti. Ali i dalje će ga kod tebe pri 3200 biti manje nego na mojoj kameri na 3200, kod mene je invarijantni ISO 1600. Nisu to neka pravila, više kao neke preporuke, ja se prvi ne pridržavam toga. Ja koristim uglavnom 3200. Ako mogu da biram, radije ću podići ISO a zavrnuti blednu i/ili skratiti ekspozicije. Ove današnje tehnike i softveri se mnogo bolje bore sa tim a pošto nemam guiding, limitiran sam dužinom ekspozicije i pošto kuburim sa hromatskim aberacijama (a često i fokusom) zavrtanje blende mi pomaže ali toga na teleskopu nema.

Pošto si slikao M31 pod LP-om, jesi li koristio UHC filter koji stoji u potpusu da imaš?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Nisam Cyber. Hteo sam da napravim dva odvojena snimka sa i bez filtera to vece. Odluka je pala prvo bez zbog pozicije samo objekta kasniju sesiju sam mislio da radim sa filterom. Ipak tad je m31 vec bio nisko i blizu ulicne svetiljke.

m31-cc by Miodrag Petković, on Flickr

ovo je najbolje sto sam mogao sa svojim znanjem o obradi.

 
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

A i mesec ne skoro pun, i relativno blizu.
U subotu vece dolazim kuci, sve se sija od meseca.
Ranije dok nisam bio u ovoj prici nisam obracao paznju na takve stvari. Stavise verovatno mi je odgovarala meseceva svetlost, da vidim bolje kuda idem.

Tako da mitja, kad zadje mesec bice bolje sigurno.

Ja sam sa letenke jesenas video vizuelno vise od ovoga, mada naravno "isprano" ali sam video te izduzene krake koji nedostaju na slici.
Nezaboravno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Da Magelan zaboravio sam na taj detalj... Mesec je bio sjajan. Poprilicno. Ja mislim da su vizuelno sa mesta snimanja mogle da se vide zvezde oko 4 magnitude. 
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Quote from: vlaiv on February 14, 2022, 12:26:25 am@mitja

Imam i ja par pitanja.

1. Koji ti je prosečan ADU kod darkova a koji kod bias fajlova?
2. Zašto ti je slika 9000 i nesto puta 6000 i nesto piksela kada je fotoaparata 24mp?

Kako da proverim ADU?

2. Radi se o crop slici. APT mi se cini malo sam kropuje posle u Sirilu je ja sam kropujem.

Izvini vlaiv na kasno javljanju. Forum citam uglavnkm sa telefona
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on February 15, 2022, 05:09:18 pmKako da proverim ADU?

Ako ne znaš nema veze. ADU je oznaka za vrednosti piksela u digitalnom obliku - malo bezvezan naziv - skraćenica od Analog-Digital-Unit ili tako nečeg.

To je vrednost piksela nakon što se broj elektrona pomnoži sa gain odnosno kad se primeni odgovarajuci ISO. Bilo koji software koji radi "statistiku" piksela će dati srednju vrednost između ostalog.

Poenta pitanja je bila da vidimo da li uopšte treba da koristiš dark-ove u kalibraciji. Moderni DSLR aparati rade neku internu kalibraciju dark signala i ako i tvoj to radi, onda nema potrebe snimati darkove, i ne samo da nema potrebe, nego oni i štete - odnosno dodaju šum.

U kalibraciji se koristi master bias umesto master dark-a i master flat dark-a (za oba se proveri da li se radi interna kalibracija).

To je bilo vezano za pitanje broj 1.

Pitanje broj dva je bilo upućeno jer tvoj aparat ima 6000x4000 px i već sam po sebi over sampluje na tvom teleskopu (pikseli suviše mali), a ti dodatno radiš drizle prilikom stackovanja jer ti je slika mnogo veća.

To ne samo da nema smisla - nego opet šteti kvaliteti samog snimka.

Obrati pažnju na ovo:
You cannot see attachments on this board.

Tvoja zvezda na 100% zoom je 40+ piksela široka. Zvezda ne treba da ima više od 4-5 piksela u prečniku kada je slika ispravno semplovana. Znači da si over sample-ovao x10 (dodatno x2 zbog drizzle-a).

Umesto to da radiš, idealna obrada bi bila da napraviš sliku koja na kraju ima 1500x1000 piksela.

Ako tvoj aparat ima 6000x4000 - prvo je da koristiš super piksel mod za debayering. To pravi sliku koja je 3000x2000 i onda još da binuješ sliku posle stekovanja na 1500x1000.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: mitja on February 15, 2022, 05:09:18 pmIzvini vlaiv na kasno javljanju. Forum citam uglavnkm sa telefona

Nema frke, tu smo, nigde ne žurimo :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC