• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

hciki

@hori58
veoma lijepo .
150/750 EQ3 (25mm,10mm,6mm,2.5 Barlow),Canon A650,Canon 650D 18-55mm

hori58


Yagodinac

Evo verzije prerađenog Kruskinog TIF-a, mrzelo me sve da obrađujem pa sam samo isekao M97.
Činjenica je da nisam mnogo duboko išao u obradu da bi vizuelno ostala koliko-toliko lepa; ali isto me i čudi što je sam TIF poprilično taman. Verovatno si ga tako podesio u DSS-u.


Sekula

Quote from: hori58 on May 12, 2012, 08:15:16 pm
M81&2
sw150/750 eos 400d 6x10min+dark


Lepo je ispalo.Na koliko si išao sa ISO?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: Yagodinac on May 12, 2012, 11:11:40 pm
Evo verzije prerađenog Kruskinog TIF-a, mrzelo me sve da obrađujem pa sam samo isekao M97.
Činjenica je da nisam mnogo duboko išao u obradu da bi vizuelno ostala koliko-toliko lepa; ali isto me i čudi što je sam TIF poprilično taman. Verovatno si ga tako podesio u DSS-u.




Jako lepa obrada.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: kruska on May 10, 2012, 08:20:48 pm

bw edition hmm     m108 28x30 sec




Gde je tačno napravljen snimak, tj pok kakvim tačno okolnostima?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

spadej

Venera, od pre neki dan. Samo sam probao, da vidim moze li ... I sad, kad imam ogromnu zelju da probam ponovo navukose se oblaci :(

kruska

May 13, 2012, 10:26:09 am #187 Last Edit: May 13, 2012, 10:32:15 am by kruska
quote sekula
sto pitas?
slika je napravljena u starim banovcima pre neki dan, galaksija u zenitu
severna strana mi je "pristojna" sa manje ulicne rasvete u daljini
qhy8L binning 2x2, 28x30sec rezolucija slike 1500x1000 pixel ovo je crop
slika je ok(okrugle zvezde) u centru gde je i objekat m 108 a teleskop sasvim pristojno kolimiran

doduse balans teleskopa mi je tako-tako, podnosljiv
🌠

Sekula

Quote from: kruska on May 13, 2012, 10:26:09 am
quote sekula
sto pitas?
slika je napravljena u starim banovcima pre neki dan, galaksija u zenitu
severna strana mi je "pristojna" sa manje ulicne rasvete u daljini
qhy8L binning 2x2, 28x30sec rezolucija slike 1500x1000 pixel ovo je crop
slika je ok(okrugle zvezde) u centru gde je i objekat m 108 a teleskop sasvim pristojno kolimiran

doduse balans teleskopa mi je tako-tako, podnosljiv


Slika galaksije je ok ali se pri rubovima vidi nešto kao efekat vinjetiranja. Kao da flat nije odradio svoje u stack procesu. A takav sličan efekat naravno da može da da i light pollution.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

5ja

Konačno i mi (a.a.d.Tycho Brahe) da postujemo naše prve ''prime focus'' radove.. Imali smo priliku da oko 1. maja odemo na par dana iz Beograda u selo koje se nalazi na obroncima planine Rudnik, blizu Takova.
Snimali smo tri noći za redom i sakupili dosta materijala za obradu, ali zbog poslovnih obaveza i neiskustva u obradi astrofotografije malo se odužilo pa postujemo tek sad nakon dve nedelje..

Evo nekoliko obrada, a detaljniji izveštaj i ostale fotografije možete pogledati na našem blogu:
http://aadtychobrahe.blogspot.com/2012/05/svetlosti-dubokog-prolecnog-neba-iz.html

M13 (20x30sek. ISO400)


M57 (10x30sek. ISO800 + 10x30sek. ISO1600)


M51 (10x30sek. ISO1600 + 2x30sek. ISO3200)


Generalno za sve objekte imamo malo lajt frejmova jer smo valjda hteli da ''ulovimo'' što više objekata za isto veče..
Sve fotografije su stakirane sa DeepSkyStacker-om i naknadno obradjivane u Photoshop-u i Lightroom-u. Za stakovanje su korišćeni samo lajt i dark frejmovi, bez fletova i biasova. S obzirom da nam je ovo prvi susret sa ovom metodom snimanja i obzirom da imamo nedovoljno lajt frejmova - mi smo prezadovoljni rezultatom.  :)

Ovo su fotografije od prve večeri, postovaćemo za par dana nastavak od druge i treće večeri.

P.S. Oprema koju smo koristili je naša standardna, ali za one koji nas ne poznaju to je:
SkyWatcher BD 150/750
EQ3 montaža
RA/Dec motori
Canon EOS 500d
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

kruska

radio sam sintetik flat u PS na formirani stack , ali pri extremnim promenama vinjetiranje se da primetiti.
Treba sve ovo proveriti na terenu tj na planini - letenka                    gde se jasno vidi mlecni put
doduse vide se u pozadini i male galaksije sto nisam bas uspevao izvuci skidanjem flata pa sam i ostavio "svetlije" nebo

bas cu probati bez reducera na f/10 da podignem rezoluciju

to sam vezbao na m57 jednom ali bilo davno i nije bilo neko nebo za slikati
uglavnom pocinjem videti prednosti kracih ekspozicija bar za male objekte (lucky imaging)
jednom sam uporedjivao guiding na m 57 i ispala slika bolja bez guidinga
🌠

zozo83

bravo momci sa leve strane dunava
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

Quote from: 5ja on May 13, 2012, 06:38:54 pm
Konačno i mi (a.a.d.Tycho Brahe) da postujemo naše prve ''prime focus'' radove.. Imali smo priliku da oko 1. maja odemo na par dana iz Beograda u selo koje se nalazi na obroncima planine Rudnik, blizu Takova.
Snimali smo tri noći za redom i sakupili dosta materijala za obradu, ali zbog poslovnih obaveza i neiskustva u obradi astrofotografije malo se odužilo pa postujemo tek sad nakon dve nedelje..

Evo nekoliko obrada, a detaljniji izveštaj i ostale fotografije možete pogledati na našem blogu:


M13 (20x30sek. ISO400)


M57 (10x30sek. ISO800 + 10x30sek. ISO1600)


M51 (10x30sek. ISO1600 + 2x30sek. ISO3200)


Generalno za sve objekte imamo malo lajt frejmova jer smo valjda hteli da ''ulovimo'' što više objekata za isto veče..
Sve fotografije su stakirane sa DeepSkyStacker-om i naknadno obradjivane u Photoshop-u i Lightroom-u. Za stakovanje su korišćeni samo lajt i dark frejmovi, bez fletova i biasova. S obzirom da nam je ovo prvi susret sa ovom metodom snimanja i obzirom da imamo nedovoljno lajt frejmova - mi smo prezadovoljni rezultatom.  :)

Ovo su fotografije od prve večeri, postovaćemo za par dana nastavak od druge i treće večeri.

P.S. Oprema koju smo koristili je naša standardna, ali za one koji nas ne poznaju to je:
SkyWatcher BD 150/750
EQ3 montaža
RA/Dec motori
Canon EOS 500d



Odlične fotografije 5ja. Sve čestitke tebi i članovima ekipe!  :)

Ovo je veliki podsticaj za dalje. Pri tome sam fasciniran kako je nadogradjeno EQ3 praćenje odradilo svoj posao.

Što se tiče obrade, pogledajte kod M51 da je preradite ponovo u PS da bi dobili plavi ton krakova jer ovako je dosta otišlo u braon.

Još jednom, svaka čast i samo napred.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: kruska on May 13, 2012, 06:44:36 pm
radio sam sintetik flat u PS na formirani stack , ali pri extremnim promenama vinjetiranje se da primetiti.
Treba sve ovo proveriti na terenu tj na planini - letenka                    gde se jasno vidi mlecni put
doduse vide se u pozadini i male galaksije sto nisam bas uspevao izvuci skidanjem flata pa sam i ostavio "svetlije" nebo

bas cu probati bez reducera na f/10 da podignem rezoluciju

to sam vezbao na m57 jednom ali bilo davno i nije bilo neko nebo za slikati
uglavnom pocinjem videti prednosti kracih ekspozicija bar za male objekte (lucky imaging)
jednom sam uporedjivao guiding na m 57 i ispala slika bolja bez guidinga


Mislim da ćeš sa odradjenom flat serijom od minum 10 snimaka i plus isto toliko dark flatova dobiti dodatni pomak na iovako lepim fotkama. 
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

5ja

Quote from: Sekula on May 13, 2012, 09:04:28 pm
Odlične fotografije 5ja. Sve čestitke tebi i članovima ekipe!  :)

Ovo je veliki podsticaj za dalje. Pri tome sam fasciniran kako je nadogradjeno EQ3 praćenje odradilo svoj posao.

Što se tiče obrade, pogledajte kod M51 da je preradite ponovo u PS da bi dobili plavi ton krakova jer ovako je dosta otišlo u braon.

Još jednom, svaka čast i samo napred.  :)


Potpuno si u pravu za M51, izgleda da dok sam pokušavao da izvučem što više detalja od ove galaksije za koju imamo samo 12 lajt frejmova od 30sec, sam potpuno zaboravio na njenu ''originalnu'' boju...

Evo novog pokušaja obrade sa manje detalja ali vernijom bojom:


Što se tiče EQ3 montaže i praćenja, mislim da je trik u tome što smo se stvarno potrudili, uložili vremena i precizno i detaljno odradili kompletne pripreme čitavog ''set up-a'' na licu mesta.. Od useveravanja preko kolimacije oba ogledala i svega ostalog pride.. Probali smo čak i neke ''bulb'' ekspozicije od preko jednog minuta i praćenje je i dalje bilo odlično! Šteta samo što nemamo još uvek daljinski okidač za EOS-a pa je taj ''bulb'' bio samo proba preko laptopa (koji je ubrzo ostao bez baterije)... No dobro, otom-potom..  ;)

Hvala na čestitkama, stiže uskoro nova tura!  :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/