• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska

July 19, 2024, 05:55:37 pm #1995 Last Edit: July 19, 2024, 06:02:33 pm by kruska
Odlicna slika !
 :)

Yagodinac

Fenomenalan rezultat. Ako namerava da zadržiš tu kombinaciju možda da razmisliš o onim opservatorijskim šatorima što se prodaju, ne koštaju puno ali značajno eliminišu uticaj vetra.
Još jednom, jako lep rezultat za DSLR.

CyberianIce

Razmišljao sam o šatoru, a i planovi su takvi da je sledeća stvar dedicated kamera, a osim toga obično se snalazim tako što spustim nogare maksimalno i postavim teleskop odmah pored automobila koji mu pruža koliko toliko zaštite od vetra, što ovaj put nije bio slučaj.

Inače zaboravio sam da pomenem da je za ovu fotografiju najzaslužniji M. Gagić, jer da on nije predložio nebi je ni uslikao uopšte. Sedeo sam ispred riga i motao teleskop tamo-vamo, pokazivao posetiocima objekte u EAA fazonu i pričao priče o svemiru. Onda se pojavio on i pitao šta slikam a ja rekao ništa, šta da slikam kad uopšte nemam ideje... Onda je on rekao kako nemaš, motaj na M27... Ajde dobro, nije mi teško, NINA sve to automatski centrira i plejtsolvuje za tren i tako je počela sekvenca koja se rastegla na tri noći. Teleskop i ceo setup je stajao parkiran na livadi tri dana i tri noći i po najvećem suncu ništa nisam raskačivao niti gasio. Samo sam nastavljao svako veče. Treće veče kad sam konačno krenuo da pravim darkove počela je kiša nakon 14tog suba. Tako da nisam ni fletove napravio ali didering je odlično odradio posao što se tiče prašine a vinjetiranje smo kropovali zajedno sa artefaktima od stekiranja jer ga svakako nije bilo mnogo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

nemars

Meni se ovo svidja kao ideja. Prilicno je visoko, ima vise prostora od satora, i sve za sta mogu da zapnem po mraku je sa "spoljne" strane. Nisam probao, al deluje zanimljivo. Naravno, ima ta mana sto nije 360 stepeni, al ne znam koliko zapravo vetar menja pravac u toku noci i koliko je to problem.

SW Newton 130/900 EQ2

ε Aurigae

Vrh ti je slika kolega. Slicno je I Meni...metu sam slikao 3 noci, Puno materijala, a gram kalibracionih nemam.

Cekam da dodjem sa mora pa da vidim. Mada, prilicno sam siguran da je Meni OIII filter prilicno van fokusa
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod | ZWO ASI533MM
ZWO ASI 8x1.25'' EFW (LRGBSHaOHb)
PrimaLuce Lab Sesto Senso 2
SVBony SV106 60/240 guidescope + SV305M PRO gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Lepa ideja za zastitu od vetra. Razmatrali smo mi to pre samo uvek ostane na razmatranju a toga se setimo tek kad odemo na neku livadu pa vetar duva🤣

I ja sam skupio nesto materijala na M16. Tri noci sam slikao. Samo jos nisam zadovoljan obradom a malo me mrzi da ponovo obradjujem🤣
Tako to ide u obradi. Kad se iznerviras od obradjivanja fotke, odmori koji dan da te malo popusti pa ajde iz pocetka🤣


Quote from: ε Aurigae on July 20, 2024, 07:29:54 pmVrh ti je slika kolega. Slicno je I Meni...metu sam slikao 3 noci, Puno materijala, a gram kalibracionih nemam.

Cekam da dodjem sa mora pa da vidim. Mada, prilicno sam siguran da je Meni OIII filter prilicno van fokusa
E za ovo si kriv ti jer nisi dobro podesio sekvencu. Ti sa mono setupom moras poceti da koristis advanced sekvencer u N.I.N.A
Nije uopste tako komplikovano kao sto se cini mozda na prvi pogled a imas apsolutnu kontrolu nad svim i ako si sve podesi kako treba, takve greske se nece desavati.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

kruska

znam da su bolje slike  sa duzim ekspozicijama ali ja sve krace i krace snimam
boja prema zelji
ali evo ga kombinacija HaRGB m31,m32 m110  andromeda galaxy  naziru se emisione nebule galaksije kao i ngc 206
RGB 99x10 sec
Ha 83x10 sec
LETENKA hyperstar f2 420 mm C8 ,ASI 533MC pro,eq6r pro



pokusaj lucky imaging expozicija, jos da probam 1 sekund 8)  ;D 
klik na sliku za vise detalja

Astro_fun_times

Znaci to si ipak bio ti na livadi, tj. tvoj teleskop je primecen na jednoj od slika. Trebao si se javiti ako si ti primetio nas jer mi tebe nismo pa da se upoznamo.
Iako kratka ekspozicija, dosta detalja.
Super slika.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Astro_fun_times

Evo da zavrsim i ovu pricu (za sada).
Zeleo sam da slikam ovu metu jer je jako lepa samo sto sam bio ubedjen da je prenisko za slikanje iz moje baste jer mi smetaju komsijske kuce i drvece.
Medjutim ispostavilo se da imam mali "prozor" izmedju komsijske kuce i drveca.
Sve je to pocelo na Astro kampu kada sam i tamo shvatio da postoji "mala rupa" u sumi ka jugu.
Sve tri noci na kampu kao i tri noci kod kuce sam slikao ovu metu po par sati. Trebalo bi da imam 15h 50min materijala. Kako sam to stackirao i sta sam koristio sve, ne secam se jer sam koristio i neke ranije obrade ciji materijal deluje bolji iako ga je manje(jer je materijal sa Letenke i mracnijeg neba bolji od ovog od kuce).
Evo sta se na kraju dobilo.

Messier 16, Eagle nebula
Lights: L-eXtreme: 89x300s Gain 101; Offset 5; -5°
D2: 101x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 50 for each filter
Flats: 30 for each filter
Darkflats: 0
Biases: 100 for each filter

Total 15h 50min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: L-eXtreme; Askar D2

Sky: Bortle 5 and Bortle 4
Date: 11.07; 12.07; 13.07; 25.07; 26.07; 27.07.2024

Messier 16, Eagle nebula by Miloš, on Flickr

Messier 16, Eagle nebula by Miloš, on Flickr

Messier 16, Eagle nebula by Miloš, on Flickr

Messier 16, Eagle nebula by Miloš, on Flickr

Messier 16, Eagle nebula by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

vlaiv

Čoveče. skoro kao HST :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Quote from: vlaiv on July 28, 2024, 11:27:41 pmČoveče. skoro kao HST :D

Ali za malo🤣
Svakako moj doprinos i pokusaj.
Opet smatram sa to moze jos bolje ali kad se slika sa uskopojasnim filterima mislim da je 5min ekspozicije bolje. E sad to je dosta niska meta pa naravno i seeing tu dole ubija tako da, nije to toliko ni lose.
Samo puno je bolji signal slikan sa Letenke nego od kuce.
Pitam se da li je dodavanje materijala slikanog kod kuca pomoglo ili odmoglo 🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Sinisa

Odavno nisam ja malo :)
34 minuta M27 (104 x 20 sekund)
150/750 na EQ3 + RA motorčić
Canon 4000D unmodded

Kupih polar scope pa su mi zvezdice sada tačkastije :D

Messier 27 by Sinisa Niksic, on Flickr
150/750 EQ3

Astro_fun_times

Lepo Sinisa, nadam se da neces prestajati.
Ima dosta kome po obodima jer ne koristis koma korektor ali nema veze, lepo je jspala meta u sredini
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Sinisa

Quote from: Astro_fun_times on August 01, 2024, 10:12:25 amLepo Sinisa, nadam se da neces prestajati.
Ima dosta kome po obodima jer ne koristis koma korektor ali nema veze, lepo je jspala meta u sredini
Hvala
Malo mi je suludo plaćati 400e samo zbog kome, nek se razvlači po ivicama ;D
150/750 EQ3

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC