• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Uf, da ne bude kako samo pametujem...
Evo pokušaja iz JPG-a, doduše to ide teško. Fora je da mono-CCD kamere lepo razdvajaju H-alfa i OIII regione na crvenu i cijan boju (hvala industriji filtera!). Ostatak galaksije bi onda trebalo da bude zlatnožute boje.

Nekako tu oštru separaciju boja modifikovan eos izgleda ne može da dostigne. Svejedno, odlična fotka ;D


vasja

Evo originala:



Na 350d full spectrum kameri sve slike vuku na ljubičastu, tako da sam na ovoj hue ručno doterivao na ton koji sam dobio na drugom snimku iste galaksije koji je urađen sa normalnom kamerom (60D):


Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

vasja

Yagodinac, interesantan balans boja. Zanima me na osnovu čega si došao do toga da treba dići plavi kanal? Iskustvo? Estetski osećaj? Ili neka egzaktna mera u histogramu slike?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Na osnovu ovoga:

https://www.google.rs/search?q=m33+ccd&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=dHdvUpyvA6fL4ASy9oGwDA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=887#q=m33+rgb&tbm=isch

;D
Nekad jednostavno treba izguglati kako to rade bolji od tebe, ja to redovno radim... Tako otprilike vidim kakve boje ima dotični objekt a RGB sličice mono CCD kamera su otprilike neki reper, tu nema ni white balance ni ne znam čega; samo staviš sve u svoje kanale i slika ista i kod tebe i kod komšije  ;D

S druge strane, sve je to debelo subjektivno. Ni jedna obrada nije pogrešna ni nerealna; reklo bi se da je M33 ljudskom oku bezbojno-beličasta a na filmu - to zavisi od filma. Ja bih lično smatrao da galaksije uglavnom treba da budu žućkaste sa plavim regionima, i, ponegde, crvenim. Kod tvog snimka sve otprilike ujednoj boji - tako vidi modifikovani senzor i tu nema greške. Sve ostalo je više estetika nego nauka.

vasja

Hvala Yagodinac.

Pade mi na pamet da bi korektno bilo imati za svoju kameru funkciju preslikavanja balansa boja kamere. U smislu:

1. Slikati neki jako poznato raznobojni objekat na nebu - neku sjajnu planetarnu maglinu ili jato raznobojnih zvezda.
2. Naći "kalibrisanu" sliku tog objekta na netu - hubble slika npr.
3. Izvući preslikavanje koje sliku 1 dovodi po balansu boja najbliže slici 2
4. Primeniti preslikavanje pod 3 na sve buduće slike
5. Potencijalno ponoviti postupak od 1 do 4 na 2 do 3 različita objekta i uporediti krive preslikavanja i eventualno uzeti srednju vrednost.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Za nemodifikovane kamere je WB podešavanje nebitno: IRIS/DSS sami odrede sve kako spada i dolikuje. U krajnjoj liniji ako natežeš kontrast i saturaciju 20d hoće da pobegne u žućkasto, ali to je tek nakon torture i u principu pažljivom obradom se može izbeći. Ne znam kako je sa novijim telima, 40d mi se čini kao bolji - a možda je ovo zbog atmosfere (ekstinkcija!) ili neke druge osobine mog teleskopa.

Što se tiče modifikovanih aparata ("...a to vas najviše zanima..."; Maratonci & testament) tu treba uraditi kalibraciju na G2V zvezdi. Spisak tih zvezda:

http://www.gemini.edu/sciops/instruments/nir/specstandards/G2V.html

Nadalje, sama G2V zvezda ne sme da bude preeksponirana, tj njeni regioni ne smeju da dođu do 255,255,255 stanja. Nakon toga potrebno je podesiti dva kanala (treći je R i on je uvek najjači, ostale dovedeš do te cifre). Izuzetno je bitno da se pre toga ne diže saturacija na steku niti bilo šta drugo.
Nakon toga upamtiš te vrednosti za kanale i nadalje samo štancaš kalibrisane slike. Ja to nisam probao sa 20d jer je pomak veoma mali; mada ne isključujem da se jednog dana pozabavim.

vasja

Hvala za detaljne informacije, ali imam dve nepoznanice:

G2V - kakve su to zvezde i zašto baš one?
Podesiti kanale - kako?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

vasja

G2V - zvezde kao sunce  :-[.

Da li je smisao da za takve zvezde na snimku treba R i B kanal izjednačiti sa G kanalom?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Upravo tako, G2V su zvezde najsličnije našem Suncu pa se takvo podešavanje može smatrati da si WB doveo na "daylight"  :D
R kanal je najveći a ostala dva dovedeš u istu cifru (i taj odnos koliko % moraš da podigneš - zapamtiš ili zapišeš, još bolje). Kanali se nalaze u Photoshopu dole desno (bar kod mene na CS3), odmah pored kartice za layere. Onda ti se otvaraju tri klizača za svaki kanal koji čine tri osnovne boje i čijom međusobnom mešavinom nastaje apsolutno svaka slika (osim crno-bele  ;)).

Uprošćeni primer: R je 210 a ostali po 140; to znači da nadalje da G i B kanalu sutra u bilo kojoj sličici treba dodati 1/3 vrednosti R kanala.

Disclaimer: ja sam sve to ovako shvatio  ??? možda ponešto bude i drugačije? Uglavnom, brljanje po kanalima je jedna efektna vrsta  podešavanja fotografije; tu možete vaše pejzaže, portrete i ko zna šta još dovesti u sasvim drugu dimenziju - mnogo bolje nego preko color balance ili hue/saturation.

Luger

S obzirom da nisam mogao da cekam da se Orion digne malo vise, snimao sam direktno u LP iznad Beograda. "Kako sam se nadala, dobro sam se udala".

SW 150/750BD
Canon EOS 550D
PHD guiding Toucam Pro
Light 19 x 20 sec, ISO 1600
Dark 9 X
DSS + PS CS5

kruska

sasvim ok snimak
u uslovima LP bez filtera spoljni rub se prosto utopi u shum
slike
🌠

spadej

Bravo! S'obzirom da je LP kod tebe ogroman, prosto ne mogu da verujem da si ovo izvukao.

vasja

Stvarno svaka čast. S obzirom da iz Beograda možeš da vidiš 3.5 zvezda kad je vedro, ovo je izvrstan snimak. Bez filtera?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

frugorski

     Lepa fotka, Luger. Cestitam.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Hvala, drugari. Vasja, bez filtera.