• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Tačno se vidi razlika između modifikovanog i nemodifikovanog aparata: kod mene je nebula plavičasta u globalu a Horijeva više vuče na svetlo narandžasto i crveno.

hori58

 M27 12x3m iso800 swbd 150/750 eos400dm.temerin

Vladimir

jednom recju fantasticno

Sekula

Bravo Hori! :) Još jednom dokaz zašto je potrebno modifikovati dslr u astronomiji. U mom slučaju ja to još uvek nisam uradio jer mi fotoaparat treba i za klasična snimanja. A to znači da moram da uzmem posebno telo za to.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Tako je; Horijeva M27 poprilično ima istaknute crvene regione. Nama sa nemodifikovanim aparatima ta maglina ispada skoro potpuno plava. Moguće je donekle nešto postići brljanjem po kanalima ali ništa bez modifikacije.

Yagodinac

Pošto kad ja ostanem kući transparencija uvek bude vanserijska rešio sam sinoć da na miru snimam od kuće. Znam da bi bilo mnogo bolje da sam negde išao ali nema veze, i ovim sam zadovoljan.
Maglina Trifid (M20) je vrlo laka meta mada dosta nisko smeštena. Prosto nisi astrofotograf ako nemaš bar po jednu Trifid, Orion, M57 i M27.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/06/project-trifid.html


rendermaxa

Trifid M20
Ovo je samo 4x300 s od cega su na dva frame-a tragove ostavili sateliti. ISO 800
Ovo je samo proba, a na sledecem fotkanju nema nista bez 30 lightova  ;D
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

ExNor

Izvanredno rendermaxa :o
Pitam se da li je tvoj Canon samo modifikovan ili...? ;)
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

rendermaxa

Hvala ExNor :)

Modifikovan, a od skoro i coma corrector-ovan ;D
Tacnije, ove fotke su first light sa korektorom.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

ExNor

O...pa da, cestitam na prinovi :D
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sekula

@yagodinac

Odličan rad bez obzira što je snimano od kuće.

@rendermaxa

Bravo! Nema dobre fotografije bez modifikovanog aparata i koma korektora za njutn. Ovo prvo kod mene se još čeka jer ne mogu da imam samo jedno telo jer mi treba i za obično fotkanje, a korektor je must have. Čeka se povoljni trenutak za telo kada bude malo više para u mom zemaljskom životu.

Sutra i ja krećem na teren, pa ako bude nešto od svega, javljam.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

rendermaxa

@Sekula
Sto se tice modifikovanog aparata i dnevnog fotkanja nemas nikakve frke. Samo treba izbalansirati WB na parcetu belog papira i naravno prebaciti na custom WB. Jedino sto moze da predstavlja problem je slikanje preko F 12 zbog prasine koja se uvuce izmedju senzora i Baderovog filtera prilikom modifikacije(osim ako je modifikovano u potpuno kontrolisanom okruzenju). Da skratim, radi odlicno i za dnevno fotografisanje 8)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

hori58


Sekula

Quote from: rendermaxa on June 19, 2012, 12:33:27 am
@Sekula
Sto se tice modifikovanog aparata i dnevnog fotkanja nemas nikakve frke. Samo treba izbalansirati WB na parcetu belog papira i naravno prebaciti na custom WB. Jedino sto moze da predstavlja problem je slikanje preko F 12 zbog prasine koja se uvuce izmedju senzora i Baderovog filtera prilikom modifikacije(osim ako je modifikovano u potpuno kontrolisanom okruzenju). Da skratim, radi odlicno i za dnevno fotografisanje 8)


Da, znam za to. Ali tu modifikaciju sa zamenskim Baader filterom ovde nema ko da mi odradi jer imam samo varijantu sa potpunim skidanjem UV/IR filtera. Onda će svakako puštati koliko može od talasnih dužina. I podrazumeva se u tom sučaju pumpica za čišćenje prašine.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

Ako dodjes do tog stadijuma da skines filter, najlakse je onda postaviti drugi.
Stari ne mozes da skines bez da skines dole cip, i kad vec rastavis fotoaparat i skines cip, najlakse je nalepiti drugi...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk