• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

lajosk

Hvala Yagodinac , pa nije baš vanserijska, ima tu na forumu  mnogo dobrih radova !

tomato011

Mozda ima tezih motiva na forumu, ali bolju fotku od ove tvoje, ja nisam video na ovom forumu, Lajose.
Odlican kontrast, boje, dinamika... Jedino bih voleo da je vidim u vecoj rezoluciji.

Pretpostavljam da je slikano sa 80/600 SW?

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

lajosk

Hvala na komentarima,da slikano je  Refraktorom 80/600 na žalost nisam imao kratke ekspozicije pa se centralni deo /trapez / ne vidi.

Yagodinac

Evo poređenja kratkih i dugih ekspozicija na Orionovoj maglini. Prva je 21x30sec a druga 21x60sec; sve ostale postavke su potpuno iste. Filozofija: više nijansi se krije u desnoj polovini histograma  :)
Objektiv Pentacon 200 piggyback na 150/750 i EQ6. Više o tome:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/12/m42-widefield-poreenje-kratke-i-duge.html




Sekula

Quote from: Yagodinac on December 17, 2012, 04:16:40 pm
Evo poređenja kratkih i dugih ekspozicija na Orionovoj maglini. Prva je 21x30sec a druga 21x60sec; sve ostale postavke su potpuno iste. Filozofija: više nijansi se krije u desnoj polovini histograma  :)
Objektiv Pentacon 200 piggyback na 150/750 i EQ6. Više o tome:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/12/m42-widefield-poreenje-kratke-i-duge.html




Fino kombinovanje. Kaži mi jel histogram RGB preklapaš po sva tri kanala da se slože prvo u Irisu ili DSS (šta već koristiš od tad dva)? Ovo za kombinaciju i layoravanje kratkih i dugih ekspozicija je jasno da bi se izbeglo pregorevanje trapeza, tj izvlačenje što više detalja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: Sekula on December 17, 2012, 04:46:46 pm
Fino kombinovanje. Kaži mi jel histogram RGB preklapaš po sva tri kanala da se slože prvo u Irisu ili DSS (šta već koristiš od tad dva)? Ovo za kombinaciju i layoravanje kratkih i dugih ekspozicija je jasno da bi se izbeglo pregorevanje trapeza, tj izvlačenje što više detalja.


Hvala  :)
Ne diram kanale, kad god pokušam - zabrljam  ;D
A i nemam potrebe na DSLR-u. Eventualno bih mogao da pokušam da radim u R kanalu i natežem H-alpha frekvenciju ali sve se to može i na druge načine, kroz layere konkretno.
Generalno radim po nekoj skraćenoj verziji obrade u Irisu iz Vodiča, s tim da sam izbacio deo vezan za flat. Kasnije napravim sintetički flat i oduzmem, ako je sve kako treba fino reguliše vinjetiranje i prašinu. Ovo iz razloga što light i flat treba da imaju što je moguće sličniji histogram, a meni to pogađanje i ne ide baš. Drugim rečima, ako imaš svetliji flat onda rezultat često ne bude dovoljno dobar.
U principu DSS nekako vuče na plavo a Iris sa svojom komandom RGB prilično dobro pogađa boje. Naravno da je posle teških izvlačenja kontrasta moguće da boje kliznu u jednu stranu i to je najčešće u žuto/crveno; ali generalno sam irisom prezadovoljan.

Sekula

Quote from: Sekula on December 17, 2012, 04:46:46 pm
Quote from: Yagodinac on December 17, 2012, 04:16:40 pm
Evo poređenja kratkih i dugih ekspozicija na Orionovoj maglini. Prva je 21x30sec a druga 21x60sec; sve ostale postavke su potpuno iste. Filozofija: više nijansi se krije u desnoj polovini histograma  :)
Objektiv Pentacon 200 piggyback na 150/750 i EQ6. Više o tome:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/12/m42-widefield-poreenje-kratke-i-duge.html




Fino kombinovanje. Kaži mi jel histogram RGB preklapaš po sva tri kanala da se slože prvo u Irisu ili DSS (šta već koristiš od tad dva)? Ovo za kombinaciju i layoravanje kratkih i dugih ekspozicija je jasno da bi se izbeglo pregorevanje trapeza, tj izvlačenje što više detalja.


OK,

Znam da Iris ima dosta prednosti u nekom detaljnom sredjivanju pre nego da se slika uvede u PS postupak. Postoji neka teorija kod nekih astrofotografa da u tom procesu pre nego da udju u PS ili neki drugi tool odrade poklapanje tj bolje rečeno, približno preklapanje histograma za RGB gde onda krivu podese da preseca njihov srednji deo. Pa onda tek uvedu u drugu fazu kroz pomenute dalje alate. U suštini, pitanje je svakako eksperimentisanja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Yagodinac, 200mm na tvom "crop" telu je ko 320mm. Inace, mislim da imam taj objektiv kojim slikas... crni Pentakon sa plasticnim prstenom blende f4 koja se nalazi u dnu objektiva i ima "zonericu" koja se izvlaci na gore... Te slicice koje si okacio, kad se kliknu su 1:1 cropovi? Nisam imao ideju da je ta nebula tolika... Probao sam da je gledam dvogledom u izuzetno vedroj noci... jedva se vidi to "jezgro"...
By the way, tvoj opus vapi za jednim 80/600 ED :)

Yagodinac

Da, to je taj Pentacon  ;D Mada ne nađoh na njemu ni jedno parče plastike. Težak je da polomi bajonet. Ovo je auto mc verzija, možda ti imaš neki drugi?
I volim što mi je crop faktor 1.6, dobijam veće uvećanje  ;D
Sama maglina je dovoljno velika pa se nazire i golim okom.

Evo jednog CR2 onako kako je snimljen, ne obraćajte pažnju na tungsten WB podešenje, to je ionako za Iris krajnje nebitno. I prašinu ignorišite  ;)



Što se tiče 80/600... Nije mi bitno kroz šta snimam. Najluđe slike sam dobijao heliosom  ;)
Meni fali jedna Paramount montaža i džip sa prikolicom da to transportujem; za teleskope ćemo lako - to je ionako jeftiniji deo priče.

tomato011

December 18, 2012, 04:18:46 pm #325 Last Edit: December 18, 2012, 04:29:44 pm by tomato011
Hajd' ako ti nije tesko i ako hoces, okaci jedan CR2 da vidim kako to izgleda u Lightroom-u...

Koji ja imam 200mm/f4, nemam pojma, ne znam ni gde mi je tacno :(
Nekad davno sam pravio teleskop od njega i nekog ruskog viewfinder sociva... za gledanje meseca. hm... vrti mi se film u glavi... zapravo sam koristio sa tim objektivom, naopacke okrenut zoom objektiv od Bolex projektora za 8mm film...
Lepo je to povecanje bilo... na to sam presao sa plasticnog durbina i "zuher" sociva od kamere... :)


Yagodinac

Pošalji mail na PM da te dodam u Dropbox.

tomato011


Yagodinac

Ako još neko hoće primer RAW-a neka pošalje mail. Mada, RAW ko svaki RAW, bolje je i ne otvarati ga koliko je šumovit (obrastao šumom).

tomato011

December 18, 2012, 11:10:36 pm #329 Last Edit: December 18, 2012, 11:16:43 pm by tomato011
Iskreno, nisam se bas proslavio :) Ali sam fajl je grozan, em ima light polution em u toj maglini nema dovoljno informacije da se izvuce iz nje ista normalno. Iskreno, nisam navikao da radim sa takvim fajlovima, sta vise. Sum se da redukovati, prasina takodje, ali sv. informacija fali.

http://www.dodaj.rs/f/2B/13g/V0xBKfC/img0109tmt.jpg



Ako sam dobro shvatio, ti 20-ak ovakvih fajlova "stackujes" i onda dobijes bolji fajl?

I nije mi bas jasno to za histogram, desno. Generalno, svaka dobra slika, sek ako se ne radi o low key ili high key ima ravnomeran histogram sa "brezuljkom" na sredini.
Svemirske slike zbog crne boje imaju histogram mahom ravan i jedan deo, gde se nalazi objekat je svetao?