• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zozo83

Ja ovde tek nista ne shvatam, ali meni jagodinac od one dve slike, ispala je lepsa prva, lepse se vidi oblik magline, na drugoj jedino sto se vidi da je svetlija slika, a i objekad je svetliji (maglina) u stvari veci oblik objekta. mozda jos treba da se radi na njemu, cak se i vise primecuje tackica, da li su to pikseli ili sum.

Ovo je moje misljenje, nemojte samo da me napadate posto sto se tice obrade nemam blage veze, znam samo da pomeram tipke, tek o bojama da ne pricam, nisam dalton ali slabo ih ralikuem (tj neprepoznajem tacno boje, ali ih sve vidim)  :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Quote from: tomato011 on December 18, 2012, 11:10:36 pm
Ako sam dobro shvatio, ti 20-ak ovakvih fajlova "stackujes" i onda dobijes bolji fajl?

I nije mi bas jasno to za histogram, desno. Generalno, svaka dobra slika, sek ako se ne radi o low key ili high key ima ravnomeran histogram sa "brezuljkom" na sredini.
Svemirske slike zbog crne boje imaju histogram mahom ravan i jedan deo, gde se nalazi objekat je svetao?


Tako je; gomila ovakvih stakiranih daje mnogo bolji rezultat - ali ti si mi tražio pojedinačnu RAW tj CR2  ;) koja logično izgleda drljavo.
Mislim da će u toku noći da se u onaj Dropbox završi upload finalnog stacka, tj PSD koji nosi sav signal. Evo screen iz PS-a:



Fora je da je histogram u sredini, samim tim imaš gomilu signala još da izvučeš iz tih sivih nijansi. Ima dovoljno "mesa" za obradu :)

Yagodinac

Quote from: zozo83 on December 18, 2012, 11:42:30 pm
Ja ovde tek nista ne shvatam, ali meni jagodinac od one dve slike, ispala je lepsa prva, lepse se vidi oblik magline, na drugoj jedino sto se vidi da je svetlija slika, a i objekad je svetliji (maglina) u stvari veci oblik objekta. mozda jos treba da se radi na njemu, cak se i vise primecuje tackica, da li su to pikseli ili sum.

Ovo je moje misljenje, nemojte samo da me napadate posto sto se tice obrade nemam blage veze, znam samo da pomeram tipke, tek o bojama da ne pricam, nisam dalton ali slabo ih ralikuem (tj neprepoznajem tacno boje, ali ih sve vidim)  :) :)


Taman posla da napadam čoveka zbog mišljenja  ;D
Doduše, moje mišljenje je drugačije ali ti si i dao objašnjenje zašto ti se više sviđa prva. Meni se više sviđa druga jer je... Vatrenija?  ;) A i više se namučiš za drugu nego za prvu  ;D

Premda - de gustibus non disputandum est.

tomato011

OK Yagodinac, shvatam. Hteo sam da vidim samo kako zapravo izgleda pojedinacni fajl. A layer-e stavljas jedan preko drugog na "Screen" Blending mode ili nesto drugo?

Medjutim, sada kapiram da tebe zapravo zeza sto nemas motor za tu tvoju, inace dobru montazu, pa su ti expozicije kratke?

Dalje, vidim da tu mora da se solidno poznaje objekat. Ima "photoshopovanja", maskiranja i sl.?

Na internetu naravno da ima gomila tutorijala, ali su delom bas, bas zastareli, a delom se odnose na monohromatske CCD kamere, pa me vise zanima tehnologija prakticne obrade RAW fajlova!

Hvala ti u svakom slucaju!

Darchy

Evo mog pokušaja da obradim jednu Yagodinčevu fotografiju. U pitanju je M42, a obrada je rađena na Samsung SyncMaster959NF CRT-u. Kalibracija je uradjena Spyder3 kalibratorom.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

@Darchy:
Ok je...  ;D
Ja generalno preko toga volem da udarim layer za zvezde da budu šarenije, malo skinem hromatsku... Vidi se crveni rub na zvezdama što je (d)efekat objektiva. To treba desaturirati ili nekako drugačije ubiti po meni.
Druga razlika je što ja uvek pustim nebo da bude 25-30 u info. Tako nećeš da pojedeš detalje u najtamnijim tonovima ali videće se malo šuma al šta da se radi. Na tvojoj slici je nebo 0 tj crno like a hell.
Inače maglina skroz OK odrađena, tu zaista nema šta da se doda. Možda da si malo probao sa bojama ili saturacijom ali to je suštinski sitnica.

@Tomato011:
Naravno da montaža ima motore (i to dva  ;) ) jer da nema ekspozicije ne bi bile ni pola sekunde. Ali nemam guiding što bi moglo ekspozicije da produži na... onoliko koliko senzor može da izdrži.
U osnovi za stakiranje se koriste specijalizovani programi (DSS i Iris) a ne PS. Razlog je što PS nema npr median kappa sygma clipping ili tako neku matematičku egzotiku u protokolu stakiranja; samim tim PS je dramatično obogaljen za astronomski rad. Međutim, kad završiš stakiranje i neke druge osnovne radnje (crop, boje, razvlačenje) onda finalni stack ide u PS da se tamo restegne do maksimuma.
I u suštini po meni najbitnija osobina PS-a: rad sa layerima je nešto što ga preporučuje za finalno sređivanje stakiranog fajla. Jednostavno, kad naučiš layere teško da ti posle treba neka druga metoda za doradu.

U suštini, rad kod mene ide ovako vremenski gledano:
50% mučenje na terenu,
25% stakiranje (DSS ili Iris),
25% finalno u Photoshopu.

Darchy

@Yagodinac
Ne znam šta je sve "dozvoljeno" u obradi astrofotografije. Ako je šminka dozvoljena, onda zaista ima prostora da se to još sredi. Ja sam vodio računa o šumu na slici, hteo sam to da izbegnem koliko god je moguće. Aberaciju na zvezdama lako mogu da korigujem putem maski i to sam i probao, ali fotografija malo izgubi na dinamici pa sam odlučio da to ne diram.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

tomato011

Yagodinac, na "guiding" sam mislio, da se motori automatski vode, sorry :)

Iris sam probao, ali trazio gomilu slika... Kad budem imao malo vise vremena, probacu ga detaljnije.

Hvala i pozdrav!

Yagodinac

Quote from: Darchy on December 20, 2012, 04:18:33 pm
@Yagodinac
Ne znam šta je sve "dozvoljeno" u obradi astrofotografije. Ako je šminka dozvoljena, onda zaista ima prostora da se to još sredi. Ja sam vodio računa o šumu na slici, hteo sam to da izbegnem koliko god je moguće. Aberaciju na zvezdama lako mogu da korigujem putem maski i to sam i probao, ali fotografija malo izgubi na dinamici pa sam odlučio da to ne diram.


Dozvoljeno je sve dok ne docrtavaš elemente  ;D
Ok je ako hoćeš da doradiš zvezde, to svi rade od Gendlera i Rodrigussa do nas ovde i to u smislu da se zvezdama malo doda saturacija. Naravno i tu treba biti iskusan i imati mere, a ne preterivati kao npr ovde:

http://www.twanight.org/newTWAN/photos/3003824.jpg

Mada, svako od nas ima svoju predstavu estetike, neko ima mnogo dobru opremu pa ne zna da izvuče više, i obrnuto - al je fakat da se svi mnogo lepo zabavljamo  ;)
S druge strane etički je i smanjiti prečnik zvezda; RC veće aperture i na većoj žižnoj daljini umeju da ugoje zvezde i to je normalno. R. Gendler, čovek čije su obrade u mnogo čemu etalon, i sam smanjuje zvezde.

I pre 50g astrofotke su se dorađivale, samo se to tad radilo malo u laboratoriji a malo u komori. Samo što se tad nije moglo raditi na prečniku zvezda.

kruska

kad spomenu precnik zvezda i ziznu daljinu tu se vidi koliki je uticaj atmosferskih turbulencija na kvalitet slike.(da ne zaboravim montazu)
razmisljao sam o magnetnom polju unutar teleskopa i turbulenciji vazduha i naravno nisam dosao do nekog pozitivnog resenja.
🌠

Sekula

Quote from: kruska on December 21, 2012, 05:09:48 pm
kad spomenu precnik zvezda i ziznu daljinu tu se vidi koliki je uticaj atmosferskih turbulencija na kvalitet slike.(da ne zaboravim montazu)
razmisljao sam o magnetnom polju unutar teleskopa i turbulenciji vazduha i naravno nisam dosao do nekog pozitivnog resenja.


Nisam te najbolje razumeo kakvo magnetno polje u teleskopu koje bi smanjilo turbulenciju (u zatvorenom sistemu, pretpostavljam)?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: tomato011 on December 20, 2012, 04:28:46 pm
Yagodinac, na "guiding" sam mislio, da se motori automatski vode, sorry :)

Iris sam probao, ali trazio gomilu slika... Kad budem imao malo vise vremena, probacu ga detaljnije.

Hvala i pozdrav!


Mislim da je iluzorno da koristiš Iris radi obrade samo jednog raw fajla. U njemu je glavna moć ta što on odradi kompletan proces stackiranja: flat.ove, dark flat-ove, light-ove, dark-ove, bias-e. I onda dobiješ to što treba i što izvlačiš dalje u post processing-u.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: Darchy on December 20, 2012, 04:18:33 pm
@Yagodinac
Ne znam šta je sve "dozvoljeno" u obradi astrofotografije. Ako je šminka dozvoljena, onda zaista ima prostora da se to još sredi. Ja sam vodio računa o šumu na slici, hteo sam to da izbegnem koliko god je moguće. Aberaciju na zvezdama lako mogu da korigujem putem maski i to sam i probao, ali fotografija malo izgubi na dinamici pa sam odlučio da to ne diram.


Duge su zimkse noći (i hladne). Probj da ovako napraviš strategiju snimanja:

Odradi flat-ove uveče ili u zoru.
Odradi fokusiranje Bahtinovom maskom i lepo useveri teleskop plus stavi guider ako imaš.
Napravi ukupno sat vremena light-a a ako možeš, teraj što više za jedan objekat. U principu celu noć.
Uradi darkove.
Kad si uradio darkove, napravi biase, ali nemoj napolju da se mrzneš. To možeš i unutra, to barem ide brzo.
Legni da spavaš, napravi posle kada ustaneš pregled materijala i odradi stackiranje.
Spremi tiff i ubaci ga u PS i igraj se i snimaj verzije. Izaberi na kraju po tebi pravo. Sirovi tiff čuvaj.

Sve ovo ti navodim kao odgovor kako da dobiješ fotografiju sa malo šuma, dobru i kvalitetnu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

quote magnetic field quote sekula
nasao sam davno neke tekstove o turbulencijama vazduha unutar teleskopa pa evo ih ponovo i uporedjenja o faktorima,
( da se razumemo u jednacine se ni ja ne razumem kako treba)
http://www.telescope-optics.net/seeing_error.htm
http://www.telescope-optics.net/turbulence_error.htm
🌠

tomato011

Quote from: Sekula on December 22, 2012, 01:46:41 am
Quote from: tomato011 on December 20, 2012, 04:28:46 pm
Yagodinac, na "guiding" sam mislio, da se motori automatski vode, sorry :)

Iris sam probao, ali trazio gomilu slika... Kad budem imao malo vise vremena, probacu ga detaljnije.

Hvala i pozdrav!

Mislim da je iluzorno da koristiš Iris radi obrade samo jednog raw fajla. U njemu je glavna moć ta što on odradi kompletan proces stackiranja: flat.ove, dark flat-ove, light-ove, dark-ove, bias-e. I onda dobiješ to što treba i što izvlačiš dalje u post processing-u.


Naravno da sam shvatio da iris sluzi za seriju raw fajlova, ali ja sam imao samo jedan Yagdincev fajl, tako da nisam mogao da isprobam sta Iris zaista nudi, sem da se par minuta poigram sa parametrima... To sam hteo reci. :)