• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

kruska

palo mi je na pamet da se vestackim magnetnim poljem mozda smanji turbulencija u teleskopu,
Istina ljudi su vec smislili carbon tube za OTA kao dijamagnetik hm. cudnih svojstava, ali neke mikroresetke sa nabojem i kontrolisanim laminarnim tokom - minimalnim
isto tako palo mi na pamet da se napravi neki magnetni impuls prema vidnom polju (FOV) tokom snimanja a zarad smanjenja  turbulencija vazduha
P.S. Na godisnjem sam i svasta mi pada na pamet
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Neplanirano razvedravanje je najslađe  ;D
Sinoć sam slučajno pogledao i imao sam šta da vidim. Doduše, nisu bili neki uslovi (nisu bili nikakvi!) jer... Mesec, LP, niski objekti... Tornado, ciklon... da ne kukam više, zadovoljan sam slikom jer sam mislio da se kroz LP neće videti ništa.

Ukupno 23x30sec ISO1600 kroz 150/750, tačnije 11 ipo minuta izlaganja. Više-manje eksperiment nego pravo fotkanje.
Po obećanju mini-tutorijal za maskiranje Trapezijuma:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/03/neobavezni-eksperimenti.html


Sima_Strahota

Super :)
Ja sam sinoc pokusao da posmatram nesto, al nista od toga. Atmosfera je bila kao voda koja kljuca, cak se ni Mesec nije video kako treba, a kamoli Saturn koga sam isto pokusao da ciljam. Uz to, cini se da je bio neki tanak sloj stratusa koji je dodadno pogorsao stvar.
...

Sekula

@Yagodinac

Jako lepo što si snimio m42 i što si napravio trapez baš kako treba. Svidja mi se način na koji si ga dobio i kako si to objasnio.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Hteo bih da zamolim sledeće astrofotografe da mi dozvole da koristim njihove fotografije Messier objekata za određeni program koji pravim, koji će biti dostupan članovima foruma, kao i svakom drugom kad završim sa njim. Dakle, pošto je Yagodinac već upoznat sa ovim radom, i imam njegovu dozvolu da skidam njegove fotografije, želeo bih i dozvolu sledećih članova:

Sekula
Darchy
Lajosk
Kruska
Hori58
Rendermaxa

Tu sam nabrojao zastupljenije glave ove teme :D , ako neko želi da pomogne bio bih jako zahvalan.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on March 29, 2013, 04:09:33 pm
Hteo bih da zamolim sledeće astrofotografe da mi dozvole da koristim njihove fotografije Messier objekata za određeni program koji pravim, koji će biti dostupan članovima foruma, kao i svakom drugom kad završim sa njim. Dakle, pošto je Yagodinac već upoznat sa ovim radom, i imam njegovu dozvolu da skidam njegove fotografije, želeo bih i dozvolu sledećih članova:

Sekula
Darchy
Lajosk
Kruska
Hori58
Rendermaxa

Tu sam nabrojao zastupljenije glave ove teme :D , ako neko želi da pomogne bio bih jako zahvalan.


Verujem da će ti svako dozvoliti ako je program u nekomercijalne svrhe.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Naravno. U pitanju je program namenjen da pomogne, a ne da zaradi ili tome slično. Kao početnik nisam imao ovako nešto. Videćete, objaviću program ovde na forumu i nadam se da će pomoći mlađanim i neiskusnim početnicima da se malo snađu. Nije ni bog zna kako komplikovan, samo ima dosta posla oko fotografija i ostalih elemenata, ali kod je jako jednostavan. Planiram da svako ko mi je pomogao u izradi bude pomenut u posebnom delu. ma dajte da ne pričam, pokušaću što pre da ga završim, pa ako vam se ne svidi sklanjam.

P.S. Sekula, imam li onda tvoju dozvolu?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mravic

Preksinoć dok je bilo vedro snimili smo supernovu u M65 ali posle snimanja žao mi bilo odmah sve pogasiti pa smo okrenuli još poneki objekat.
Evo i M51. Bez flatova i darkova.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Dosta detalja u granama... Imajući u vidu aperturu, to je očekivano. Mada izgleda da vas kolimacija i atmosfera nisu poslužile  :(
Svejedno, taj setup koji sad stoji u opservatoriji je dušu dao za sitnije galaksije.
Čestitke  :)

mravic

Ma ima neka dupla slika, kad se zumira vidi se na zvezdama. Nisam siguran dali to može da proizvede fokuser koji mi smeta jer je jako unutra i pokriva jedan deo ogledala. Kolimacija mi se čini relativno dobra jer sam ga kolimirao pred samo snimanje, ali sada više ni u šta nisam siguran jer ni ja nisam zadovoljan rezultatima, ali posle tri meseca nesnimanja ovo nam je melem za dušu.
I da, snimano je sa SW black diamond 150/750 na eq6 skyscan i astropix kamerom 1.4 (Ivanovom)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Vrlo moguće je da je to od fokusera koji malo ulazi u tubus. I ja često imam taj problem  ???
Predpostavljam da bi to opeglao koma-korektor, ili drastično smanjio. A i loša kolimacija sasvim sigurno ovo može da pogorša.

mravic

Taman sam postavio koma korektor. Sinoć sam nešto malo snimao pa ću kasnije postaviti fotku.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Luger

Najzad sam uspio da isprobam Picgoto na EQ3.Evo i prvog pokusaja:
M42, stekirano samo 4X20sec, ISO 800, 5X Dark. Obrada nogama i rukama CS5 :)
https://www.dropbox.com/s/065k4418tk8xtwf/orion1.jpg

Darchy

Ovo ti je prvi pokušaj? Odličan start.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

mravic

Odlično. Samo tako nastavi i dobar mrak, duže ekspozicije i uspeh zagarantovan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk