• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

johnny984

Hahaha, onda je bolje izbegavati ih po savaku cenu  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Na jugu se trenutno vidi veliki broj globularnih jata u pravcu centra galaksije. Neka su smeštena u centralnom ispupčenju, neka u halou galaksije a neka između - kao npr M107. Snimljeno juče.

28x30sec, ISO1600, 40d, 150/750 reflektor.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/06/globularno-jato-m107.html


johnny984

Da ne bih išao na copy/paste, sve što sam rekao za NGC5746, važi i ovde  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

M-17,
fokalno EOS 550D na 150/750
stekirano 17 light i 11 Dark frejmova u DSS.
Exp. 20sec,
ISO 1600, uz mnogo LP-ja i otprilike useverenu montazu.
Obrada u PS 5, rukama i nogama.  ???
U okularu je ovaj objekat, sa moje lokacije, iako prilicno glomazan, prakticno nevidljiv. Tim prije sam se vise obradovao kad se pojavio na fotografijama.
I pored ogromnog svetlosnog zagadjenja, uz pomoc PicGoTo-a sam nasao, vidio i uslikao gomilu objekata.Mozda jeste nepopularano, ali, mislim da je za ovoliki LP neophodno imati automatiku.

frugorski

 Bravo Luger.Sve bolje i bolje.
Sa kojom montazom radis,zaboravio sam?
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Bravo, sve si bolji  :)
Za automatiku si u pravu, život je lakši. Ali može i bez toga; ja imam sve kataloge na Stellariumu a to ide do 18mag. Otprilike toliko može moj setup od kuće kad je sve idealno, a vizuelno daleko manje - mislim da 11-12mag ispada plafon. Dakle, može da se nađe bukvalno sve, samo je pitanje vremena (i malo truda).

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Hvala ljudi!
Quote from: frugorski on July 05, 2013, 08:28:50 am
Sa kojom montazom radis,zaboravio sam?

EQ3 pa je ja nesto motorizovao.
@Yagodinac, znam ja to, Stellarium je majka, mogu i da pronadjem i vidim neke objekte.
Ipak, frustrirajuce je kad pronadjes objekat, bilo automatski,bilo skakanjem i pogledas u okular, (bas u ovom slucaju) vidis samo onu jednu blizu zvijezdu i nista vise. A znam da je tu. Dumres!
Jos u onoj Areni uvijek neka festa, pa saraju farovi po nebu i to bas na jugoistoku...
Pored onolikog Usca :)
Za neki dan odoh na odmor i pravo na Komove, tamo je nebo - nebo.Prosle godine sam bio u panici, koliko je ovdje nebo prazno, toliko je tamo pretrpano, pa se opet nisam mogao snaci. :) Al' dobro...

zozo83

luger superiska, sto kazu ostali sve bolje i bolje
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

kruska


oblaci i komsiluk su ucinili svoje ali fotoshop je ucinio koliko je mogao

da zapocnem i ja nesto,
poznata galaksija m82
49x30sec
severno nebo je na programu
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

johnny984

Super fotka kruska, galaksija je baš svetla ispala.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Super  :)
Ova galaksija je dušu dala za veliku žižnu daljinu i celovečernje druženje. Jel hyperstar ili sa kompresorom?

kruska

klasicne metode sct i reducera, rekoh CS6 ume da bude od koristi
ako vreme dozvoli od silnih oblaka probacu i veceras
preksinoc sam ganjao Ursa Maior galaksije u potezu Phad - Merak  a kad sam pogledao nebo sve je licilo kao izmaglica od oblaka pa su rezultati bili ocekivani.
usput ako se izgubite na nebu prepunom oblaka kad vam zataji trazioc, moze da pomogne online servis
http://nova.astrometry.net/
deluje debilno ali pomaze
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kruska


m57 ring nebula 32x20sec, vezbanje
objekat za male expozicije, dovoljno svetao, ali da bi svi detalji dosli do izrazaja potrebno je uraditi savrsenu kolimaciju(sledeci put)
morao je pasti resize . centralna zvezda se jedva vidi
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

johnny984

Super je i ova fotka, ali hajde da sačekamo savršenu verziju onda  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein