• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

frugorski

Lepo je ispalo ,Luger.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Interesantan rezultat za tako kratku ekspoziciju. Sačekaj Letenku, tamo će biti prilike za sve te južne magline  ;D

johnny984

Very nice Lugeru!

I nemoj da je neko kupovao nešto do letenke, sad je već kritično  ;D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Luger

Quote from: Yagodinac on July 01, 2014, 11:56:42 am
Interesantan rezultat za tako kratku ekspoziciju. Sačekaj Letenku, tamo će biti prilike za sve te južne magline  ;D

Ma, nema sanse da mogu da dodjem na Letenku.Nije mi zao posmatranja i fotografisanja, koliko mi je zao sto necu upoznati sve vas sa foruma i ostale goste.
M17 je bila i nisko prema horizontu, totalno ju je pojeo LP, znam da to nije dobra fotigrafija, al' ajde :)
Hvala vam svima.

betelgez

Andromeda snimljena na Letenci 20.7.2014. godine. Za početak mislim da nije loše :)

http://postimg.org/image/4cwwng8ln/


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

johnny984

Lepo, lepo. Sad samo udri, malo fotkanje, malo obrada i biće to još bolje.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

betelgez

Evo malo doradjene slike



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kruska

lepa m31,
samo reci koliko expozicija I sta sI sve radio u obradi... flat dark...
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

betelgez

Quote from: kruska on July 24, 2014, 09:28:56 pm
lepa m31,
samo reci koliko expozicija I sta sI sve radio u obradi... flat dark...


hvala kruska. obzirom na to da sam relativno nov u astro foto, slusao sam ljude sta su pricali i po netu trazio kako se to radi. ovde ima 10 fleta, 10 darka i 10 lajt frejma. sve to stakirano u dss. ekpozicija fleta i lajta je po 13 sekundi ISO 800. na 15 sam vec primecivao trekove po malo. verovatno je teleskop bio lose useveren. lajtove sam radio naknadno sa belom krpom preko objektiva u sijalicu da mi kriva bude u trecem kvadrantu. posle sam u PS malo sredio boje po kanalima i ostalo sto sam mislio da treba. ovo je moja prva slika nekog m objekta da sam uradio samostalno. nadam se da je dobra za pocetak. ali trebaju mi kritike sta treba da se ispravi i kako da bih znao za nadalje. :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sekula

Quote from: betelgez on July 25, 2014, 01:38:51 am
Quote from: kruska on July 24, 2014, 09:28:56 pm
lepa m31,
samo reci koliko expozicija I sta sI sve radio u obradi... flat dark...


hvala kruska. obzirom na to da sam relativno nov u astro foto, slusao sam ljude sta su pricali i po netu trazio kako se to radi. ovde ima 10 fleta, 10 darka i 10 lajt frejma. sve to stakirano u dss. ekpozicija fleta i lajta je po 13 sekundi ISO 800. na 15 sam vec primecivao trekove po malo. verovatno je teleskop bio lose useveren. lajtove sam radio naknadno sa belom krpom preko objektiva u sijalicu da mi kriva bude u trecem kvadrantu. posle sam u PS malo sredio boje po kanalima i ostalo sto sam mislio da treba. ovo je moja prva slika nekog m objekta da sam uradio samostalno. nadam se da je dobra za pocetak. ali trebaju mi kritike sta treba da se ispravi i kako da bih znao za nadalje. :)


Gledaj da uvek izvuces pored flatova i darkove za flatove. Uradi jedno 15 flata i 15 darka za flatove. Na kraju uradi jedno 20 biasa. Uvek imaj minimum 5 darka. Flatove gledaj da imas kao sto si rekao na zadnju trecinu histograma tj u tom zasicenju. Flatove ako ne radis na nebo a nemas ni napravljen lightbox bice ti bolje odradjeni na lcd monitoru. Preko lcd monitora stavi paus papir. Na ekranu pusti beli slajd iz powerpointa, pa onda odradi flatove. E sad pazi, jako bitna stvar je da flatove imas odradjene onako kakav ti je opticki sklop u toku snimanja. Jer oni osim vinjetiranja treba da kroz proces stackiranja uklone i flake i prasinu. To znaci da ne skidas aparat, ne skidas filtere. Aparat treba da ostane u istom polozoju na teleskopu. Zato ljudi na teren nose i laptopove pa flatove ako je oblacno ili ne stignu da rade na nebo rade na nacin kao sto sam ti opisao. Naravno, vecina njih zapravo pravi lightbox koji radi na 12 volti pa to rade sa tim na licu mesta.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

betelgez

to sam vec citao da tako treba sa fletovima i darkovima. trebalo bi sve napraviti na istim podesenjima aparata i istoj temepraturi cipa da bi greske bile slicne kao na lajt frejmovima. za fletove, kad se rade na monitoru, jel se radi sa ili bez objektiva? ako se radi na teleskopu, moze li da se uperi lampa u tubus? jel se tad gadja zadnja trecina histograma? cemu sluze bijasovi i sta je to?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sekula

July 25, 2014, 03:19:57 pm #537 Last Edit: July 25, 2014, 04:42:46 pm by Sekula
Quote from: betelgez on July 25, 2014, 01:06:41 pm
to sam vec citao da tako treba sa fletovima i darkovima. trebalo bi sve napraviti na istim podesenjima aparata i istoj temepraturi cipa da bi greske bile slicne kao na lajt frejmovima. za fletove, kad se rade na monitoru, jel se radi sa ili bez objektiva? ako se radi na teleskopu, moze li da se uperi lampa u tubus? jel se tad gadja zadnja trecina histograma? cemu sluze bijasovi i sta je to?


Kad radis flatove radis iskljucivo sa kompletnim optickim setupom koji upotrebljavas za snimanje. I nista ne diras i ne skidas. Cak ne menjas orijentaciju kamere tj chipa u njoj u odnosu na vidno polje. Dakle, rade se sa teleskopom i sa svim filterima, korektorima. Teleskop bi trebao da bude isfokusiran kako treba pre toga. Zato iz dva razloga ko radi flatove na nebu, onda treba da radi vecernje i jutarnje flatove i ostale kalibracione snimke. Prvi razlog je ako nisi stigao da isfokusiras teleskop pre mraka, a drugi je taj sto u toku noci moze da se promeni ambijentalna temperatura kao i neki drugi parametri.
Bias sluzi da bi skinuo readout chepa i on mora da udje u tu pricu sa stackiranjem da bi zatvorio algoritam na dobar i jedini pravilan nacin. Tek kada to uradis mozes da se nadas najboljem rezultatu u onome sto se zove catching the light. Post processing je tek drugi deo price.
Sto se tice tvoje montaze, a bez dodatnih korekcija, trebalo bi da u naj/najboljem slucaju izdrzi 3 minuta kontinuiranog snimanja a da nemas problem sa useveravanjem i kone/erorrom. U praksi ce to biti najverovatnije 2 minuta plafon. I nikad iznad 800 ISO ako hoces da bude to kako treba.
Po kvalitetu i padajucem redosledu, flatove radis na sledece nacine:

1. na nebo, ali mora da bude vedro i bez oblaka
2. preko lightboxa
3. preko monitora i paus papira, ali takodje na licu mesta ako je ikako moguce

Sve ostalo je nedovoljno kvalitetno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

betelgez

hvala. veceras ako vremenske prilike dozvole, Ploče će da budu posećene :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sekula

Quote from: betelgez on July 25, 2014, 04:06:29 pm
hvala. veceras ako vremenske prilike dozvole, Ploče će da budu posećene :)


Ponesi Autan obavezno i to onaj sto se prska preko odece!
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |