• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

marko

Da, malo je ostalo čupavo ali i dalje je super!  :D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

kruska

mmm orion!!!
cesto flatovi prave te horizontalne trake tako da je nekad dovoljno samo skinuti hotpixele, tj dark.
vec je mislim sekula spominjao da treba . primenit dark na flat snimku.  iliti. dark subtract flat.
ili opet za one ukljucujuci I mene CS skola (yagodinac prim author)  sve sumove sklanja photoshop ali do konacnog snimka koristiti layere...

p.s. bila je skoro jaka rasprava od gore vec pomenutih ali da ne raspirujem stare strasti.
🌠

Yagodinac

Bravo, prelepe sličice!
@Frugorski, ušao si u štos... Nekad i manje agresivna obrada može da da dosta lep utisak, ova slika je primer.

@Luger, odlična M42. Hint: kad treba da se prevari softver za darkove ja uzmem DSS. On regularno radi i bez njih, npr kad se snima nešto na brzaka sa tripoda ili slično. Ali Iris traži darkove, a najveća greška je ubaciti dark sa druge sesije gde se temperatura senzora i ambijenta razlikuje. Još ako se razlikuju ISO i dužina...  ;D
Zato se vidi šum, ali nikakav problem, idući put će da bude još bolje  ;)

Edit: pokvarila mi se montaža pa već neko vreme mogu samo da gledam i komentarišem vaše sličice  :-[

Luger

Quote from: Yagodinac on October 17, 2014, 10:10:03 am
@Luger, odlična M42. Hint: kad treba da se prevari softver za darkove ja uzmem DSS. On regularno radi i bez njih, npr kad se snima nešto na brzaka sa tripoda ili slično. Ali Iris traži darkove, a najveća greška je ubaciti dark sa druge sesije gde se temperatura senzora i ambijenta razlikuje. Još ako se razlikuju ISO i dužina...  ;D
Zato se vidi šum, ali nikakav problem, idući put će da bude još bolje  ;)

Edit: pokvarila mi se montaža pa već neko vreme mogu samo da gledam i komentarišem vaše sličice  :-[


Hvala Yagodinac! Ma, znam sve te stvari, ali sam na silu gurao Iris, sto zbog toga da vidim sta ce izaci iz svega, sto zbog vjezbanja.  ;D

Sta bi s montazom, QQ?

Yagodinac

Pojma ne znam, ali videćemo kad skoknem do sela. Najverovatnije je neka sitnica, neki kontakt na kontroleru ili slično. Da je jedan motor otišao drugi bi radio.

Yagodinac

U međuvremenu, evo jedne sličice galaksije M109 koja je nastala letos. Desno u kadru je zvezda Phad u Velikom Medvedu, magnitude 2.4 i spektralne klase A0 što će reći bela sa malim primesama plave. Slika je netaknuta što se tiče korekcije boje, što znači da Iris lepo (i mnogo bitnije tačno) kalibriše boje sa DSLR-a.
76x30sec, ISO1600, 20d, BD 150/750:

M109 and Phad by milanmiloradovic, on Flickr

Luger


frugorski

M42 Orionova maglina
Pokusao sam 1.10 2014. da uslikam jezgro Orionove magline,pa sam na  SW refraktor 80/400 stavio 2x barlow.Tako sam dobio f/10.Snimio sam 5x 2minuta lajtove,na ISO 800,koji nisu izgledali bog zna sta.Skljocao sam Canonom EOS 600D sa EQ6 montaze.U DSS se to malo ispeglalo.Tu sam odmah dodao svetlosti ,plave boje i saturacije(10).U Fotosopu sam doterao trapezoid,dok se ostatak magline jedva nazirao.Probao sam u curves da dodam crvene boje u srednjim tonovima i maglina je pocela da izranja iz mraka.Dodao sam svetla,kontrasta,boje ,ostrine i skinuo sum.Tako sam od skoro nicega dobio nesto sto je skoro pa  dobro.
Ukoliko je neko raspolozen za obradu ,stavo bih Tif u Dropbox.


Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Odlično, ni iz čega detalji  :)

allexxandar

Lepo ovo izgleda. Svaka cast.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

S obzirom, da sam slikao iz centra grada sa terase, sa teleskopom koji nije predvidjen za deep sky Maksutov Cassegrain 127/1500 f 11,8 , 2 x 30 sekundi, iso 800, terasa gleda istok jug, sever kompasom trazim pa ne idu duze ekspozicije, ja licno sam zadovoljan rezultatom.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Luger

Alexxandre, 30sec nije malo pod uslovom da uradis mnogo vise od ta 2 snimka.Kako su mene savjetovali, barem 20-30 ekspozicija. Pa kad to sve slozis, vidjeces razliku :) Ako uz takav nacin useveravanja izvuces 30", to je super.

@frugorski, svaka cast! Mnogo detalja sa tim malim refraktorcicem.

Yagodinac

Super sličica, koliko vidim ovde ti je Trapez dobro eksponiran, skoro na granici da pregori. Ono gde tvoj instrument može da zablista (imajući u vidu f-odnos) su detalji u i oko Trapezijuma, možda da skratiš na 15sec zbog montaže (koja poprilično greši, vidi se po obliku zvezda) a ISO da digneš na ISO1600; dobio bi onda isto osvetljene frejmove. Kad sklopiš nekoliko desetina slika i to stakiraš - ima da popadamo... ::)

allexxandar

Malo sam se vise potrudio u PS. Ista slika je u pitanju. Mozda sam dosadan izvinjavam se unapred.
Ja licno nisam ocekivao bog zna sta, ali meni ovo pristojno izgleda.

Uslikao sam ja 15 tak slika, od toga ostavio 8, +4 dark ali je DSS izabrao samo dve ne ide mi bas nesto DSS! Ali nije puno ni bitno trenutno posto slike nisu bog zna sta. Muci me useveravanje posto se sa terase sa koje je slikano ne vidi sever. Orjentisem se kompasom. Prilikom prvog kacenja fotoaparata na teleskopu sasvim slucajno sam useverio kako treba, tad je zvezda bila zvezda i posle minut ekspozicije. Pokusao cisto testa radi. Probao sam i sa dve minute tu je bilo pomeranja :) Tad se pitao cemu tolika drama, pa ovo sasvim solidno prati :) Ali kad sam resio da slikam srece vise nije bilo :) Onda sam svasta pokusavao i zeznuo i to sto je bilo podeseno, moje drift metode, ali nigde ne zurim polako. Nece zvezde nigde da idu :) Nisam cak siguran da sam dobro fokusirao zvezde. S obzirom da je sve to slikano iz grada i da je to prvi pokusaj. Ja sam prezadovoljan. A photoshop je cudo :)

A sve je krenulo s idejom da ja licno vidim - proverim koliko MC teleskop nije za Deep Sky. Posle ove slike iz grada Novog Sada ne bih se ja bas slozio s time u potpunosti. A jos cu da proveravam. Nije za profesionalce i ozbiljne astrofotografe. Ali za nas entuzijaste amatere nije lose :) PS kupicu refraktor :)

Hvala svima na pohvalama i kreativnim i konstruktivnim kritikama i idejama.

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56