• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

allexxandar

Letenka 03 04 2015.

M3 Mak 127 Canon 600



M51 Mak 127 Canon 600

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Luger

Svaka cast Alexxandre, M3 ubija.

frugorski

@ allexxandar,svaka cast ,uspesno se spremas za Messier Maraton na Andrevlju.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

zozo83

Sinoc je palo neko krace posmatranje i fotkanje objekata, steta sto nisam mogao i ovo vece da iskoristim ali ima jos veceri. Krenuo sam negde oko 8 sati i zavrsio oko 1, posto sam se oko jupetera baktao sigurno 2-3 sata ostalo sam iskoristio da slikam malo galaksije u okolini velikog medveda i skup u herkulu.

Pitanje jedno zasto mi prilikom obrade u sredini ostane mnogo svetlije, da li ja to zeznem obradom posto samo radim LR

M101 14minuta 26x30s iso800



M81, M82 15min 30s iso800 29x30


M63 10 min 40s iso800 20x30


M51 20min 36x30, iso800


M13 9min 30s, 18x30, iso800
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Zozo83, svaka cast, ti kad snimas, ne zezas se ;D

To sto se tebi desava, da sredina slike bude svetlija, a krajevi zatamnjeni, naziva se vinjetiranje i desava se svima nama.Ukoliko imas 1.25" adapter izmedju T2 adaptera i fokusera, gledaj da to izbacis i da nadjes nacin da sve ide na 2". Vinjetiranja ce i dalje biti, ali manje, jer je senzor u vecoj mjeri osvijetljen, nego sa 1.25" adapterom.
Vinjetiranje se moze ukloniti na vise nacina u PS, a za LR nemam pojma.
Imas ovdje nesto o tome:

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/coma-corectorius-omnibus/

Luger

Objekat:              M104 - Sombrero galaksija
Nacin snimanja:   Primarni fokus
Exp:                     50x60"
ISO:                     1600
Dark:                    11x
Obrada:                DSS, PS5
Mjesto snimanja:  Zemun, 14.04.2015


kruska

🌠

frugorski

Odlicne fotke zozo83.Mnogo rada i sa relativno kratkim exspozicijama ciste i ostre slike.Mozda bi bile jos bolje da si malo smanjio zelenu boju u levelsima ili curves.
@ Luger-odlicne fotke,dosta materijala (50 min),ali cini mi se da se halo oko Galaksije negde u toku obrade malo izgubio.Jos uvek pravis mnogo bolje fotke, nego sto ih prezentiras.Medjutim,teze je napraviti kvalitetan snimak ,nego ga obraditi.Obrada je stvar prakse i rutine.Mozda si imao malo vise suma,pa si potamnio celo nebo.Tada se verovatno i halo izgubio.
Voleo bih kad bi nam postavio tif fajl pa da i mi obicni smrtnici probamo nesto da napravimo.Dolazis li na Andrevlje?
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

allexxandar

Zoso83 svaka cast. Luger, svaka cast.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

zozo83

Hvala svima, Lugeru stavljam direktno na 2" fotoaparat tj. skinem onaj deo gde ulazi okular 1.25" i onaj drugi deo zavrnem na adapter, ne znam kakva je druga mogucnost. Ali ipak mislim da ja malo preteram u obradi

Frugoski upravu si sto se tice zelene, ali slabo razlikujem ja boje i onda mi dodje na crno :), nikako da dobijem drnu boju neba, mozda bi dobio ali slabo radim u PS ne ide mi pa to ti je. Sta god da krenem ja ga zeznem i nda predjem u LR tu mi je nekako prostije i koliko toliko odradim bolje :)

Evo jedne sa posmatranja u Grockoj gde sam se ponovo bacio na obradu Plejada

Na prvoj slici nema mi toga u sredini, jedino su me zeznuli darkovi i bais pa imam ove mrlje. Na sledecoj isto to samo bez mrlja nasao sam u cemu je problem, darkovi





BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

frugorski

      Izuzetno lepe sestrice.Magline se bas dobro vide.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Hvala Svima :)

Quote from: frugorski on April 15, 2015, 08:41:46 am
@ Luger-odlicne fotke,dosta materijala (50 min),ali cini mi se da se halo oko Galaksije negde u toku obrade malo izgubio.Jos uvek pravis mnogo bolje fotke, nego sto ih prezentiras.Medjutim,teze je napraviti kvalitetan snimak ,nego ga obraditi.Obrada je stvar prakse i rutine.Mozda si imao malo vise suma,pa si potamnio celo nebo.Tada se verovatno i halo izgubio.
Voleo bih kad bi nam postavio tif fajl pa da i mi obicni smrtnici probamo nesto da napravimo.Dolazis li na Andrevlje?


Vjerujem da haloa nije ni bilo na snimcima, mada ne smijem da tvrdim. Razlog sto to mislim je sto snimam pod  jako velikim svetlosnim zagadjenjem. Narocito ovaj objekat, M104, se sada nalazi prilicno nisko i u punom sjaju beogradskih svetala, pa sam zadovoljan da se galaksija uopste vidi.
A, vidi se zahvaljujuci UHC filteru, bez njega nema ga ni u naznakama.
Evo tiff-a:

https://www.dropbox.com/s/gpky5viy99c2twa/M104.TIF?dl=0

@kruska
Sta je sa tvojim astrofotografijama? Zasto ne slikas nista?

Yagodinac

Prelepe su vam sličice...  ;D
Što se tiče vinjetiranja, ja mislim da to teško može da se izbegne. Tačnije vinjetiraće skoro svaki optički sistem samo neki više a neki manje. Vinjetiraju i objektivi za FF koji koštaju više hiljada ojra... A mi u obradi nategnemo kontrast skoro do pucanja pa se i naizgled malo vinjetiranje pretvori u veliko. Pritom problem se rešava skoro u potpunosti snimanjem fletova. Flet snimci se najbolje uziimaju soft-boksom (žilberice, ravnomerno osvetljen beo zid, bela plastična kanta od farbe...), belom majicom ili na sličan način - bitno je samo da teleskop vidi striktno ravnomerno osvetljenu sliku. Druga varijanta je da to snimite danju pogledom na plavo nebo, obavezno defokusirano (da ne upadnu ptica ili avion  ;) ).

Kako to izgleda u praksi napisao sam na blogu, konkretno idete na galaksije pa na M101 (drugu a ne prvu), tamo sve ima sa primerima. U principu lako je kad jednom skapirate - invertovanje, blur, primenjivanje (aply>multiply). Može i samo blur pa oduzimanje (aply>substract). Rezultati nisu vrhunski, oduzme se i jedan deo dinamičkog raspona, ali su mnogo bolji nego bez ikakve primene.

Najbolje je da program sam oduzima unapred snimljene fletove prilikom stakiranja, tad se mnogo manje smanji dinamički raspon (ali se i dalje nešto malo oduzme, logično, flet za oduzimanje i služi). Mana je što ako jednom unapred snimite flet i koristite ga godinu dana prašina na senzoru može da se pomeri i da ne odgovara snimcima pa je onda šteta vidljiva. Takođe ako promenite orijentaciju aparata u fokuseru a postoji nejednaka iluminacija (skoro uvek postoji, pitanje je koliko i da li se primeti). U tim slučajevima najpametnije je uvek uzimati fletove pomoću soft-boksa ili ako vas mrzi kao mene, odraditi to sintetički. A ionako moji radovi ne idu na APOD pa mogu sebi to da dozvolim, da imam opremu od 5-10 hiljada uzimao bih fletove svaki dan  8)

johnny984

Luger, odličan zemunski sombrero  :)

zozo83, plejade su fenomenalne.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein