• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

November 21, 2015, 01:30:47 pm #825 Last Edit: November 21, 2015, 01:39:46 pm by Yagodinac
Boje je danas veoma lako srediti  :) Sve se to lepo reši kad se sva tri kanala u Photoshopu dovedu na 20,20,20. Pre toga klikneš na neki neutralan deo neba gde nema zvezda ili magline.

A propo useveravanja, to je potpuno nebitno za 30sec ekspozicije (sa današnjim montažama). Da su više minuta, bilo bi itekako bitno... Pa 30sec ljudi teraju sa barndoor montažom, tj jednom daskom i jednim šrafom, gde je osa rotacije usmerena ko zna gde.
Greška useveravanja se mnogo više vidi kao luft u DEC osi, a RA je vezana uglavnom za periodičnu grešku (tačnije, nije baš tako ali je najprostije da smatramo da je tako, jer se tako manifestuje). Onog momenta kad se uvede praćenje (guiding), i to kad profunkcioniše perfektno na po 5min ekspozicijama, ostaje nam da se razmišlja o useveravanju kao problemu. Ali greška useveravanja bi se onda videla na rubnim zvezdama kao konstantni drift, ne skokovito kao nama bez PEC-a; ali to se sigurno neće desiti na 30sec.

zozo83

Orion od iste veceri kad i Plejada

45 minuta, 84 lajt, 30sec 60 lajt iso1600, 24 iso800
darkova 13 iso1600, 9 iso800 (da li kad ovo obradjujem u DSS, da li sve roknem zajedno pa odjednom obradi, ja sam tako radio)
bais 20
Dalja obrada LR, PS5 imam ali nema sanse da se snadjem, nikako da uradim kako treba



Sto se tice useveravanja ja sam se samo pohvalio da sam sa eq3 uspeo da izguram na 1 minut, sto se i vidi na jednom lajtu plejade (bar ja primecujem da je zvezda tacka, a ne vidim nikakvo pomeranje na zvezdi), ne na obradjenoj slici jel sam tu ubaciao i neke sa manjim pomeranjem.

Pogotovo sto ovo sto je vlaiv rekao ja nisam dobro razumeo
Quote from: vlaiv on November 19, 2015, 08:52:23 pm
Odlicno!

Koja je tajna tvog uspeha? :D
Mislim 30 sekundi bez vodjenja, jel radjen PEC? Ja i kad uradim PEC meni HEQ5 ne daje vise od 10-15 sekundi
i to ne 100% frejmova nego recimo 70-80%

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

vlaiv

November 21, 2015, 04:39:35 pm #827 Last Edit: November 21, 2015, 04:44:42 pm by vlaiv
Na ovo sam konkretno mislio:

Luger je uradio stack od 50 komada po 30"

Na ovoj slici je zumiran jedan deo njegovog oriona cak sa strane malo ne centralno. Uzeo sam
taj deo slike jer je pretrpeo najmanje obrade, ostale zvezde su zategnute algoritamski. I ovde je donja desna
zvezda zategnuta, pa ce mozda biti najbolje za objasnjenje. Ona ima okrugao "core" al ne gledamo to nego distribuciju svetlosti od zvezde ukupno.



I ovde su zvezde malo izduzene u RA pravcu, ali jako malo. I u pitanju je stack od 50 komada. To mi govori da je bilo ukupno jako malo greske u RA pravcu (mozda gresim
al sam tako zakljucio). Ako pogledas moj post o merenju periodicne greske na mom mount-u, tamo sam uradio merenje periodicne greske i izveo neku sitnu matematiku
vezano za drift u RA u jedinici vremena.

Takodje evo jedne animacije sastavljene od mojih frejmova jednog session-a kada PEC nije radjen i kada je useveravanje bilo nedovoljno dobro, al opet se moze
videti razlika izmedju useveravanja i periodicne greske. Znaci zbog greske useveravanja postoji konstantan drift u levo, a zbog RA greske pracenja, odnosno
periodicne greske zvezde skacu, odnosno osciluju gore dole. Ako pogledas pojedinacne frejmove, videces da je primarna greska (iako kazem ovde je bilo dosta lose
useveravanje) u pravcu gore dole - zvezde su razvucene po vertikali, kao posledica greske vodjenja u RA ravni, odnosno periodicna greska mounta.

(slika je raw, nije debayerovana a ne secam se da li sam radio kalibraciju ili ne, al nije ni bitno)



(edit: iz nekog razloga nece da loop-uje gif animaciju, ctrl+f5 ponovo ucita stranicu i ponovo pusti animaciju)

Da je kod lugera dominantna DEC greska (greska uled useveravanja) izduzenje bi bilo primarno u vertikalnoj osi zvezda (vidi se sa orjentacije slike i magline da jel levo desno RA a gore dole DEC).

E sad, evo primera greske od 0, 1, 2 i 3 piksela u horizontalnoj ravni, cisto da bi imali uvid u to kako izgledaju zvezde u zavisnosti od velicine greske.
(Slika je simulacija i zum je x2 originala da se bolje vide zvezde)



Po mojoj slobodnoj proceni kod lugera zvezde izgledaju kao 1-2px greske u RA pravcu u svakom slucaju mislim da nisu 3 ili preko 3px (doduse sve to zavisi od aparata kojim je radjeno - odnosno velicine piksela i fokalne duzine).  Ako pogledas moj post o brzini pomeranja usled periodicne greske, za 1px bez PEC-a u najgorem slucaju je ispod 3 sekunde. Znaci da bi za 30 sekundi imao tipa
10px pomeranja - to je vec star trail (bar za moj mount).

E sad jos osvrt na ukupnu duzinu ekspozicije: 50x30" je 25 minuta, za to vreme bi trebalo da izvrti bar 2 ciklusa periodicne greske, znaci da ce sigurno biti neki frejmova koji uskacu u zonu maksimalne ili bar znacajne greske. To bi se svakako na stacku pokazalo (a i pokazuje se kao mala greska u RA pravcu). Ja sam samo bio iznenadjen koliko je mala greska. Zato
sam i pitao jel radjen PEC i u cemu je fazon :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

Quote from: zozo83 on November 21, 2015, 03:04:57 pm
Orion od iste veceri kad i Plejada

45 minuta, 84 lajt, 30sec 60 lajt iso1600, 24 iso800
darkova 13 iso1600, 9 iso800 (da li kad ovo obradjujem u DSS, da li sve roknem zajedno pa odjednom obradi, ja sam tako radio)
bais 20
Dalja obrada LR, PS5 imam ali nema sanse da se snadjem, nikako da uradim kako treba



Sto se tice useveravanja ja sam se samo pohvalio da sam sa eq3 uspeo da izguram na 1 minut, sto se i vidi na jednom lajtu plejade (bar ja primecujem da je zvezda tacka, a ne vidim nikakvo pomeranje na zvezdi), ne na obradjenoj slici jel sam tu ubaciao i neke sa manjim pomeranjem.



Fino. Malo balans boja i vinjetiranje po rubovima i to je to

zozo83

Hvala, da dodam da se je uletela i jedna zvezda padalica sa leve strane magline  ako primecujete

Vlaiv na to pomeranje sam i ja mislio da mi se pojavljivalo
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Zozo83, ovo je daleko najbolji M42 koji si uradio. Svaka cast!
Probao sam i na ovoj slici da dodam malo saturacije i fino se "prima". :)
U PS idi na Image>Adjustment>Hue/Saturation, pa malo mrdaj srednji slajder. Razlika je odmah vidljiva.

Sekula

Quote from: zozo83 on November 22, 2015, 10:09:26 pm
Hvala, da dodam da se je uletela i jedna zvezda padalica sa leve strane magline  ako primecujete

Vlaiv na to pomeranje sam i ja mislio da mi se pojavljivalo


Ovo sto si uhvatio pored M42 nije meteor, vec najverovatnije neki satelit ili neki otpad koji je uleteo.
Inace, dobra maglina. :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sarajevo

Quote from: zozo83 on November 22, 2015, 10:09:26 pm
Hvala, da dodam da se je uletela i jedna zvezda padalica sa leve strane magline  ako primecujete

Vlaiv na to pomeranje sam i ja mislio da mi se pojavljivalo

Ako ti se ne gadi posalji mi sirove fajlove preko we transfer servisa na acatovic@gmail.com. da probam par stvarcica

sarajevo



evo nabrzaka obrade centra slike ove tvoje M42. Bilo je dosta vinjetiranja pa sam morao cropati. Takođe, 85 frejmova po 18MB... kompjuter jedva radi...

VaskoGM

Eto... Zozo napravi dobar materijal ali ga muci obrada i boje.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

sarajevo

Quote from: VaskoGM on November 25, 2015, 01:15:02 pm
Eto... Zozo napravi dobar materijal ali ga muci obrada i boje.


obrada slika se najteže nauči. Ima dosta softvera, neki su i poskupi... uglavnom, dosta posla ima nakon samog snimanja...

VaskoGM

Bilo bi kul da nakon efektne obrade kazes Zozo-u i nama sta su glavni aspekti poboljsanja na tvojoj obradi.
U cemu si radio? Koji su parametri najodgovorniji za poboljsanja?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

sarajevo

nisam baš prezadovoljan ovom mojom obradom, ali nemam ovih dana vremena...

Uglavnom sao sam stakirao slike u registaru i u Photoshopu uradio crop, background neutralization, malo se igrao sa levels i cruves, Ninja denoise i smanjio sliku :)

zozo83

Meni se svidja kako je ispalo, hvala sarajevo na pomoci
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

VaskoGM

Pored svih problema koje sam imao da ovo ufotkam i nije mnogo lose :)

Premodifikovao sam 450D (uklonio Canon-ov IR-cut filter pa je sada full-range) i brze bolje sam sinoc pokusao da ga isprobam na M42.
Uslovi katastrofalni... magla, mraz -3, a termalne turbulncije u tubusu i da ne pominjem, nisam mogao da sacekam 2-3 sata da izjednaci temp... zbog toga su zvezde tako lose ispale :(

Mak 180 f/15, Canon 450D, QHY5-V guiding.
34 x 32s light
10 x dark
30 x bias


M42 Orion
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija