• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

frugorski

Mnogo detalja u trapezoidu.Novi uvid.Lepo se vide cetiri plava superdzina.Sledeci put ce biti malo okrugliji. Zelim ti vedro nebo. :)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

@ Zozo 83 materijal je  dosta dobar.Samo nedostaje saturacije.U Fotosopu u Adjustment>Saturation mozes da biras koju ces boju pojacati,u ovom slucaju pretezno crvenu.U Color Balance mozes da kombinujes boje u svetlom ,srednjem i tamnom delu histograma.Mozes lasom da selektujes,recimo maglinu ,pa da samo nju doterujes.I sve to u malim koracima i sa vise ponavljanja.
    Ako mozes postavi tif fajl u Dropbox pa da jos neko pokusa.Da se malo razmene iskustva.
    Na dobrom si putu,cilj je blizu. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

Evo Zozo,malo sam ti nasminkao fotku.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

zozo83

Hvala frugoski, doterao si je odlicno, potavicu tif fajl.

Dobro je ispalo vasko
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

marko

Da se skine prašina sa 150/750 TS fotonewtona i da se testira PICGoto na EQ3 i ostali pomoćni elektro-sustavi.  :D

Pentax K-x
36x30s ISO3200
Obrada: DSS, PS levelsi, krivulje, boje...klasika.

A sada malo grintanja. Pentaxu svaka čast na maloj količini šuma i na jednostavnosti korištenja M42 objektiva. Ali, makar ovaj su fotoaparat napravili totalni mazohisti koji očito vole nanositi patnju i duševnu bol kranjim korisnicima. K-x nema adapter za vanjsko napajanje, ok-rješenje je dummy baterija i to radi. K-xu ne mogu podešavati ekspoziciju u movie modu niti u live viewu, ali dobro - on sam dosta dobro odredi ekspoziciju. Nema mogućnost stavljanja firmware-a a'la Magic Lantern-ok, nije tragedija. Preko svega ovoga mogu preći osim preko toga da nema priključak za žičani intervalometar kao svaki drugi NORMALNI DSLR na ovom svijetu. I onda ostaje jedino rješenje, a to je freeware programčić pk_tether koji omogućuje dosta široku lepezu upravljanja DSLRom s laptopa preko USB kabela. I sve bi to bilo krasno da mi taj pk_tether ne ruši stari HP laptop, kojeg nosim radi serijskog porta za picgoto, dok mi ne dođe USB-serial adapter. Istina, imam i onaj home-made IR intervalometar koji nije baš najprecizniji pa nisam siguran kako bi DSS reagirao da mu dam jednu ekspoziciju od 59, drugu od 60, treću od 62sekunde itd...

A sve sam ovo napričao jer zbog toga ne mogu snimati duže od 30s. >:( Vjerujem da bi galaksije bile manje "anemične" da su ekspozicije duže.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

VaskoGM

Hvala Zozo. Ma samo kad je aparat ostao ziv posle modifikacije :)

Frugorski, hvala ti. Bas mi je drago sto si primetio detalje u jezgru. A za to je zasluzan spooooori f. Ali zato je veci deo ostatka magline ostao u mraku  :P

A sto se tice trapezoida, igrom slucaja sam ga bas detaljno ufotkao pre desetak dana, planetarnom kamericom na H-alpha. I to bez namere da dobijem neki rezultat,
samo sam hteo da isprobam kako mi radi gajding - 3x5minuta. I posle skontam da je razlucio jos nekoliko (bledunjavih doduse 10-15mag) zvezda iz centralnog klastera. Nije mnogo lepa fotka, ali je interesantna...



Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Odlican trapez VaskoGM! Bas mnogo detalja!
Reci mi, jesi li postavljao kakav filter ispred senzora, clear glass ili bilo sta drugo, ili si samo uklonio UV/IR filter?
Ja sam modifikovao 20D i 300D, ali nisam stavljao nista ispred. Jedina mi je briga zastita senzora od prasine, pa sam pomisljao da postavim staklo iseceno od nekog UV filtera, ali ostalo je golo.
Ne znam da li bi valjalo postaviti UV filter na senzor? Koliko bi (i da li bi) degradirao sliku?
Nigdje nisam nasao takav podatak, vjerovatno to niko i ne radi. :)

@Marko, Welcome back! :)
Odlicna je fotografija. Sigurno ce biti bolje sa malo duzim ekspozicijama, samo dok rijesis Bulb.
Kako radi PicGoto? Jesi li zadovoljan? Daj postavi neku sliku sad kad je gotov. :)



Luger

Quote from: frugorski on December 14, 2015, 08:48:39 pm
Evo Zozo,malo sam ti nasminkao fotku.

Zoki, vidis kako moze kad cica dohvati? :)
Odlicno Frugorski!

VaskoGM

@Luger, hvala :)
U slucaju 450D, nisam morao nikakav zamenski film da stavim jer ima dodatni providni prozorcic ispred senzora koji sluzi samo za ultrazvucno stresanje prasine.
IR-cut filter je bio izmedju senzora i tog "stresaca", tako da mi je senzor i dalje zasticen, medjutim vise ne radi autofocus, pa mora rucni. Meni licno to ne smeta
jer ga sem za primarni fokus ni ne koristim. Druga mana je sto nakon vadjenja filtera White balance ode do djavola... sve je crveno pa je potrebno
samo uraditi manuelno podesavanje WB-a. Na primer, slika se beli papir napolju na suncu i postavi se kao referenca za WB, onda sve boje budu ok i realne.

Ima vise opcija za modifikaciju:
-moze i ovako bez iceg - moj primer.
-moze da se ubaci clear glass, tada autofokus zadrzava funkciju! U tvom slucaju i zastiti senzor.
-moze i da se odradi zamena Canon-ovog filtera sa npr Baader UV/IR filterom koji dosta hvale, posebno za H-alpha regione. Prodaju ga i u Subotici

Samo da napomenem, radi manje upucenih, da modifikacija DSLR-a nije preporucljiva da je sami radimo...
mnogo je pipavo i rizik je da se kamera potpuno upropasti, tj. ubije na mrtvo...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Da, da...sve mi je to poznato.
Zamjenski filter moze da se napravi i od fotografskog IR filtera koji, takodje, daje dobre rezultate.
Autofokus za astrofotografiju nema smisla, senzor ce mi ostati zasticen jer ne skidam m48 to EOS adapter na kojem je uvrnut filter i zbog toga sam odlucio da uradim full spectrum.
A, da je pipavo i da trazi dobre zivce... jeste. :)

VaskoGM

Ma naravno. Kad se već modifikuje, sve je bolje od originalnog filtera koji ubije 75% crvenog spektra...
Posto ti je skroz zatvoren aparat, tj senzor. Nemaš brige  8)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

frugorski

@Vasko GM,planetarna kamerica je bas otvorila Trapezoid,vide se i zvezdice koje ranije nismo videli.Sa vise fotki dobilo bi se na ostrini i kontrastu.Boje ovde nisu narocito vazne,Zvezde su bele pa bele.Imam i ja Maksutova,a zima je duga ,mozda nesto pokusam. :)
@Luger i zozo83 , zahvaljujem na komentaru.Poznato je da ja propagiram sinergiju,udruzeno kreiranje. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

VaskoGM

@Frugorski, obavezno isprobaj Maka na trapezoidu! Sa f15 ces savrseno iskontrolisati dovoljnu ekspoziciju za ostatak klastera naspram 4 bakljetine.
I obavezno darkove... a ne ko ja...  ::)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

VaskoGM

Glad za malim f-om je bila prevelika...
Novi instrument... Odluka je pala na SW MN190/1000 f/5.25
HEQ5, Canon 450D full spectrum
Sinoc, seeing dobar, sumaglica, Mesec 93% sa istoka. Izmedju 22 i 23h
90x30" + 20xDark


M42 27.12.15 by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Uh...razbio si ga!  ;D
Cestitam i na prinovi i da ga maksimalno trosis! :)