• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Quote from: kruska on January 24, 2016, 05:01:48 pm


lepa slika
mada sam primetio da je pozadina podeljena na 9 identicnih polja sa flet mrljama od prasine.


E ova je najtaman. One sam gledao s posla, a tamo imamo stare i ne baš kvalitetne monitore. Još da se riješi problem onog "mozaika" i bit će vrhunska. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

I meni se Kruskina obrada cini kao najbolja sto se detalja u maglini tice. Ali, da bi pokrio ivice koje se preklapaju, morao bi jos malo da zatamni pozadinu, a onda bi dobio isto sto i Vlaiv, malo tamniju sliku.
Ali, dobro, kako rece Vlaiv, cilj nije bio vrhunska fotografija, nego opet njegova mjerenja i eksperimentisanja. :)
U svakom slucaju, sve pohvale za obojicu.

Yagodinac

Da ti kažem, meni se ovo čini da dosta obećava. Mesec u toj fazi plus ahromat svakako ne doprinose boljem ali rezultat je ipak super.
Samo ti slikaj i kači ovde  ;)

vlaiv

To i jeste bila poenta. Mislim ne da sebi zagorcam zivot sa poziciom meseca, to je bio sticaj okolnosti, al bilo je vedro i pogodan trenutak (sto se ovih dana
ne desava cesto) pa nisam mogao da odolim.

Ta slika je trebala da uradi demonstraciju sledeceg:
1. Taj mali ahromat moze da napravi slike skoro u rangu nekog ed-a samo treba pravilno pristupiti snimanju. Slike koje sam po netu nasao da
su radjene brzim ahromatima nisu ni blizu ovog sto se moze dobiti (osim kad se radi uskopojasnim filterima).
2. Mozaik ne zahteva vise vremena od snimanja sa vecim senzorom (ekvivalentan odnos velicine senzora i piksela). Dobro malo vise vremena zbog pomeranja
i sl, al to se resava EQMosaic aplikacijom. Sto se tice SNR-a, matematicki je isto raditi recimo 36 frejmova sa x3 vecim senzorom i x3 vecim pikselima i raditi
sa manjim senzorom 9 mozaika po 4 frejma svaki pa zatim smanjiti sliku x3 po horizontali i vertikali. Samo se mora voditi racuna da smanjenje bude odgovarajucim
algoritmom (ne bilinear, bicubic i slicno, nego prosecna vrednost piksela - superpixel varijanta).

Ono sto je umanjilo kvalitet ove slike pored meseca je i to sto sam odoka izabrao 66mm masku i filter kao kombinaciju za ovu sliku, isto vece sam snimao za komparativni test izmedju razlicitih konfiguracija i ovu sliku, i nisam unapred znao koja ce biti najbolja kombinacija (ispostavilo se da sam pogodio). Buduci da sam tako odoka odabrao, i gain i duzinu ekspozicije sam
ofrlje odradio bez prethodnog promisljanja (recimo gain je bio na 0, jer sam se bojao saturacije zvezda zato sto sam hteo posle toga da odradim neke probe sa dekonvolucijom, a
duzinu ekspozicije sam odabrao u fazonu - aha imam jos jedno sat i kusur pre nego sto orion pobegne iza komsijinog oraha, znaci 54min, 6 min segment, 36 je lep kvadrat pa nek bude 36 komada po 10s :D ). Utom sam petljao i sa guidingom a bilo je i jedno 5 ispod nule :D. Prasina na senzoru je uradila svoje i tako dodjosmo do ove slike.

Planiram jos jedan pokusaj m42 ovom tehnikom jos koliko sutra (ako vremenski uslovi dopuste), sa malo ozbiljnijim promisljanjem oko parametara snimanja, ici cu na 30s ekspoziciju i oko 2 sata total materijala (racunam da imam tolko prostora izmedju meridiana i komsijskog oraha ako krenem sa snimanjem na vreme). Jedino ce biti nezgodno to sto cu u isto vreme prvi put da predjem sa MetaGuide na PHD2 (nisam ga dosad ni pogledao). MetaGuide dobro radi i ima naprednih podesavanja ali se bojim da u mojim uslovima LP-a i nacina na koji MetaGuide radi (stack kratkih ekspozicija) jednostavno ne mogu da nadjem dovoljno svetlih zvezda za vodjenje.

Sledeca na tapetu bi bila Rosseta, tamo u ponedeljak uvece ako vremenska prognoza ne laze :D, pa ako te dve slike odradim kako treba, imacemo predstavu o tome da li ova ultra jeftina kombinacija pije vode za ove vrste fotografija.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Objekat: M42,
Oprema: Canon 550D nemodifikovan+UFC filter na SW150/750BD, primarni fokus, bez pracenja
Exp: 37 x 60", ISO 1600, Dark 19x, fletovi po 15x
Lokacija: Zemun, 06.02.2016.god
Nesto mi je PHD brljavio, pa sam ga iskljucio, vidi se da nije dobro usjevereno.Plasio sam se da ne pretjeram sa bojama, pa sam, za svaki slucaj, uradio 2kom.  ;D




VaskoGM

Luger, dobro si je izvukao za 37 minuta!
A sto se boja tice.... samo da mi je znati kako si ovo napravio?!? Posebno je verzija 2 spektakularna  ;D

I ja iskoristih vedru i prehladnu, subotnju noc :)

M81 i M82
MN190, Canon 450D
42x120" + 5x dark


M81 & M82 by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

VaskoGM

Quote from: Luger on February 07, 2016, 11:25:41 pm



Kec je odlican! Samo jezgro, kad bi se malcice rasprzilo...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Darchy

@Luger & VaskoGM... Bravo, bravo.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

vlaiv

Luger, Vasko

Odlicni radovi! Vidim subota vece je bilo inspirativno :D

Evo mog finalnog pokusaja sa skromnim ahromatom i gore pomenutom tehnikom.
Mozaik 4 segmenta, 30x60s po segmentu, 18x dark, takodje subota vece :D



Mozda bi se mogla jos malo dotegnuti obrada, pogotovu da se proba izvuci donji deo nebule, koji je tu, al jako blizu nivoa shuma
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Quote from: VaskoGM on February 08, 2016, 01:25:58 am
A sto se boja tice.... samo da mi je znati kako si ovo napravio?!? Posebno je verzija 2 spektakularna  ;D

I ja iskoristih vedru i prehladnu, subotnju noc :)

Samo da je i meni znati :) Mislis da znam?

Prelijepe su ti M81 i M82, ali bas, bas mi se svidjaju.

Vlaiv, takodje.
Taj mali refraktorcic treba znati iskoristiti, a tebi to ide. Bravo!
Hvala Vam svima!

zozo83

Sve pohvale za slike i iskoricenu subotu
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Ja bih svima da čestitam na odličnim sličicama ...  :)

VaskoGM

Pogledao sam malo dublje Lugerove verzije i shvatio kvalitete u crveno-plavom spektru koje je istakao u drugoj verziji.
Prava vizuelna spektralna analiza Oriona. Uz sve to umetnicki slobodno... Svidja mi se bas!

Vlaiv, odlicno si pokazao i dokazao da pazljivim pristupom moze da se prevazidje dosta limita koji se uzimaju zdravo za gotovo u vezi instrumenta.
Po meni, u sustini, nema losih i dobrih teleskopa, cesce je poenta koliko truda ce odredjena optika zahtevati za dobar rezultat.

Dobra kompzicija, detalji u utrobi nebule kao i kolorit odlicni. Nista nije strasno i ako izbije malo sum zbog dodatnih detalja, ima sum neki smek koji daje fotkama...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

cisto nebo I stvarno lepe slike.
cak se vidi I iznad m81 mrlja - akcesorna galaksija
🌠

frugorski

Mnogo lepih fotki Oriona.Evo i moj mali doprinos.
SW 80/400 achromat.Canon 350D moded ,27x 2.5 min,,5x10s core,20 dark ISO 800.EQ6 MTS.

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm