• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

vlaiv

M51 - sinoc



Light: 72x60s - total 1h 12m (snimano 120 frejmova ali zbog vetra i greske vodjenja upotrebljeno 72 u stacku)
Dark: 16x60s

Operma:

Snimanje:
SW 200/1200 newton
ASI185 - primarni fokus (bez UV/IR cut filtera - dosta signala iz near IR spektra sto je uzrokovalo teskoce za color balance pri obradi)

Guiding:
TS 60 F/4 guide scope
QHY5IILc - guiding
HEQ5

Software:
SIPS za snimanje, PHD2 za guiding, DSS i Nebulosity4 za obradu

Lokacija i uslovi:
Novi Sad, crvena zona, mesec 66.8% na ~64 stepena od mete

Snimano na rezoluciji 0.64"/pixel, slika je software-ski binovana x2 (ne bi bilo kulturno postaviti original obzirom na greske vodjenja i seeing pri toj rezoluciji :D )
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Bravo Vlaiv. Ovaj krop izgleda super.
Jel kamera bese bez IR filtera ili si ga ti skinuo?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Nije crop, to mu dodje "full frame" - mala je to kamera (8.6mm dijagonala, tako sam je i ciljao zbog kome da ne mora koma korektor, po spot dijagramu na
samoj ivici pocinje koma, mada se na slikama ne vidi - suvise je mala u odnosu na seeing i guiding greske) i velika fokalna duzina, pa izgleda kao crop :D

Taj ASI185 ide bez IR/UV cut filtera - tako su fabricki namestili, samo AR prozor preko senzora, a jako je chip osetljiv u crvenom
delu spektra - sto nije problem za newton - samo su ogledala. Mislim da je sony originalno namenio taj cmos za kamere za nadgledanje
pa da moze da se kombinuje sa IR diodama za "osvetljenje"
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

frugorski

Bravo vlaiv.Lepa ,mirna,fotka.Realne boje.Verni detalji.Umerena obrada.
Jedini što se ne vide dovoljno tragovi kretanja manje galaksije (svetli kružići),koji su posledica gravitacionog klinča,(kolizije).Možda su se tokom obrade malo ozgubili,a verujem da materijala ima dovoljno.Ja praktikujem da  nekoliko puta obradim isti materijal i uvek ponešto novo izroni.Dobro radi ta tvoja kamerica. :)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

VaskoGM

A, da... jos i lepo pise da si binovao 2x...
Naravno, ucinilo mi se da je krop zbog toga.
Inace odlicno izgleda u ovim dimenzijama sto se tice i samih galaksija ali i kompozicije u formatu.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

za tu lokaciju i LP svidja mi se slika, zapravo odlicna.
Ko zeli bolju sliku galaksija, bez 50 frame-ova i odlaska na neku planincinu - drugo da i ne pomislja.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Luger

Izuzetan rad, narocito kad se zna da je snimano iz gradske sredine i bez ikakvih filtera. Bravo Vlaiv!

VaskoGM

Quote from: vlaiv on April 16, 2016, 08:31:53 pm
Taj ASI185 ide bez IR/UV cut filtera - tako su fabricki namestili, samo AR prozor preko senzora, a jako je chip osetljiv u crvenom
delu spektra - sto nije problem za newton - samo su ogledala. Mislim da je sony originalno namenio taj cmos za kamere za nadgledanje
pa da moze da se kombinuje sa IR diodama za "osvetljenje"

Visoka osetljivost u IR delu spektra je prednost u planetarnom snimanju, sto joj i jeste prvenstvena namena.
Samo ti treba IR/UV filter i ful si za DSO sa njom. Inace imam takav filter viska, ako ga nemas, javi se mejlom.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Hvala Vasko, imam UV/IR cut, uzeo sam ga za ovu kameru (nije neki poseban, onaj ZWO obican), al sam hteo da probam
da vidim kako ce ici bez tog filtera buduci da je reflektor u pitanju - pozitivna strana - vise signala se pokupi bez filtera, negativna strana - kolor balans je tezi.

Na ovoj slici sam dosta podigao saturaciju (a sa njom dodje i dodatni shum), a bez saturacije izgleda gotovo monohromatski (nedostaje
samo malo plave, tu je kamera najmanje osetljiva, pa malo vuce na zuto/braon). Probacu i sa filterom cim uslovi i posao dozvole, trenutno
mi je glavna preokupacija da dotegnem vodjenje - na ovoj rezoluciji to mi je glavni izazov. Planiram da uradim belt mod za heq5 pa da vidim
koliko ce to pomoci.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

može se svašta izvući iz ove slike. Možda malo izoštriti ili je fokus malo loš?

vlaiv

Fokus je dobar (bar koliko ja umem da ocenim). Problem je greska vodjenja.

Takodje, iz ove slike sam uspeo jos malo da izvucem, krake oko manje galaksije, kada sam skontao da u DSS postoji optimizacija dark frejmova (to treba koristiti i pomaze kod kamera koje nisu hladjene i nemaju termalnu regulaciju). Napravio sam pauzu od tipa 30-40s izmedju light i dark frejmova (iskljucio snimanje) sto je bilo dovoljno da se kamera ohladi malo. Ova moja kamera (asi185) ima dosta veliki tamni signal (merio sam oko 4e/s na 38C - tolko se zagreje na sobnoj temperaturi i ekspozicijama od 1minut). Sve u svemu, ako si voljan da probas bolju obradu, mogu ti okaciti negde podatke da se poigras (mozda cak najbolje da stavim raw nestackovane snimke, da proberes sta ces stackovati - ima dosta frejmova koje je zeznulo vodjenje ili vetar).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

Hajde stavi negdje pa cu probati nesto. Mialalim da se moze izvuci jos

vlaiv

Evo raw fits-ova za sve koji zele da se poigraju sa ovim snimkom:

http://serve.trimacka.net/astro/raw/M51/

Ima dve arhive - lights.7z i darks.7z - iz naziva je jasno sta je sta. Ima 120 komada light-ova al treba probrati upotrebljive, bilo je vetra i loseg guidinga, i satelita koji prolecu kroz
vidno polje i jedan frejm mi je zena osvetlila kad je upalila svetlo na terasi da pogleda nesto :D (tacno se vidi da je snimak "osvetljen" :D )

Darkovi su snimani naknadno (iako jako malo vremena posle, dovoljno je bilo da temperatura ne bude ista) tako da preporucujem da se u DSS-u ukljuci dark frame optimizacija (bez nje sa
desne strane bude tamniji stack - na tom mestu se nalazi "isijavanje" na cipu zbog toplote).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

Kad stignem pogledacu. Kuci mi je slabiji komp. :)

VaskoGM

Sa drugarima iz "AD Aristarh" sam pokusao da iskoristim najbolje sto sam mogao neverovatnu lokaciju za posmatranje i snimanje...
Iskreno, moglo je i kvalitetnije da je vreme bolje posluzilo i da sam se vise posvetio kameri nego okularima, ali opet ne moze se sve a noc je kratka.
Bilo kako bilo, toliko tamno i visoko mesto nudi maksimum za iskoristiti.

Snimljeno u nocima 9. i 10. Maja, planina Golija, na ~1750mnv bez ikakvog LP-a

M27 - Dumbell nebula
Teleskop: MN190 f/5,25
Kamera: Canon 450D mod.
Frejmovi: 8 x 600s; 6 x dark
Atm. uslovi: Transparencija 4/5 uz visoku vlaznost, Seeing 9/10

M27 - Dumbbell Nebula by Vasilije Ristovic, on Flickr

M101 - Pinwheel Galaxy
Teleskop: MN190 f/5,25
Kamera: Canon 450D mod.
Frejmovi: 6 x 900s; 3 x dark
Atm. uslovi: Transparencija 4/5 - 3/5 promenljivo uz visoku vlaznost, Seeing 9/10

M101 - Pinwheel Galaxy by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija