• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Evo, druga obrada M13, malo vise vremena posveceno i sada koriscen StarTools umesto Nebulosity za obradu.

Ova slika je u 0.64"/pixel, i sad sam se bas potrudio da prikazem sve uhvacene zvezde, kojih ima mnooogo :D

Ispostavlja se da je M13 zapravo veci nego sto je stalo u sliku, postoji citav oblak malih zvezda koje su tu i odsecen je gore i dole. Radio sam neka poredjenja sa ozbiljnijim slikama na internetu i definitivno su zvezde tu ali nisu sve stale u kadar, a i posto sam snimao u full spektru, vecina manjih zvezda nema informaciju o boji posto dosta signala dolazi iz NIR spektra.

Probao sam malo sa dekonvolucijom da se igram al mi nije uspelo, pri ovoj rezoluciji i seeing-u, vec pocinju da se pojavljuju tragovi kome po uglovima pa zvezde nisu uniformno deformisane. Ovako ostaje izduzenje kao posledica vodjenja koje nije perfektno.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Quote from: VaskoGM on June 09, 2016, 05:46:01 pm
Ma bravo ti ga Vlaiv! Mnogo mi se svidja tvoj M13 :o

Ja sam savrsenu vedrinu sinoc (uz malo vise turbulencija) iskoristio za meni jako dragu M-57 prstenastu maglinu u Liri.
E sad posto je tako malena, resio sam da dodam barlow i napravim f/9,5 pa sta bude (ocekivano, ispalo je malo mutnjikavo).
Naravno sa tim idu i dosta duze ekspozicije, iako je generalno objekat koji ih ne trazi.

Teleskop: MN190 + Barlow 1.8x na f/9,5
Kamera: Canon 450D Full spectrum (modifikovan)
Vodjenje: QHY5V kroz 9x50 SW trazilac
Frejmovi: Light 17x600' Dark 6x600'

Krop je u pitanju, radi lakseg pregleda rezultata na 100%


M57 - Ring Nebula by Vasilije Ristovic, on Flickr



Odlicna M57 Vasko. Poredjenja radi, Stack od 17x600 vs 1x90

Luger

M13 je za mene najljepsi objekat koji sam pogledao. Gledali sam kroz Vasjin 250mm teleskop i neki 4mm okular, i svi smo ostali bez teksta. Onda sam se vratio na svoj 150/750, ali je bilo kao da gledas nesto drugo. Tek preko te aperture, ona zasija u punom svom sjaju.
Vlaiv, obe fotografije su super, vidi se odlicna razlucivost, jedino na drugoj malo boja ide na roze, ako smijem da primijetim.
Kako si zadovoljan modifikacijom montaze? Vjerujem da ces brzo srediti ta sitna dotjerivanja, jer to sve mora da bude barem 50% bolje od originala.

VaskoGM, super! S obzirom da su ekspozicije 5min, moram da pitam, je l' svaki put radis usjeveravanje  :-\  Ako ne postavim stub po sred terase, Bog me ubio.  ;D

vlaiv

@Luger

Da, color balans na ovim slikama je totalno promasen (mozda ne totalno, al svakako je problematican). To je zato sto nisam koristio ir/uv cut filter pa senzor kupi i dosta iz opsega 700-900nm, a i u toj zoni ima jedan deo preko 800nm gde sve tri boje imaju isti odziv, zato slikom uglavnom dominira siva boja dok je ne obradim i pojacam saturaciju. I na samoj slici se primeti recimo da su plave zvezde - plave skroz, dok su crvenkaste zvezde sa crvenim oreolom - to je verovatno zato sto je u crvenom delu spektra veci Airy disk zbog difrakcije. Isto tako ima gomila zvezda koje su sivkaste - bez boje - pretpostavljam da je to zato sto je veci deo spektra iz IR dela.

Sto se montaze tice i njene modifikacije, polako pocinjem da budem jako zadovoljan. Do sada sam jurio teoretski maksimum rezolucije pod najboljim uslovima - da mi zvezde budu okrugle na ~ 0.6"/ piksel, al sam na kraju shvatio da ce mozda biti par veceri tokom godine da se iskoristi ta rezolucija i da cu zapravo najvise slikati na iznad 1"/piksel - a trenutno mi montaza i guiding radi skoro savrseno za te rezolucije. Mislim da cu jos probati da podesavam zategnutost kaisa da vidim da li mogu da svedem tu oscilaciju od 13.6 sekundi na najmanju meru. Krajnji rezultat - posle toliko cackanja i resavanja problema sam uvideo koliko je to zapravo pipav posao i tesko izvesti (nije ni cudo da ozbiljni mount-ovi kostaju 5000-10000e), tako da sam prezadovoljan da mogu ovo da postignem sa HEQ5.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

@Spadej,
Hvala ti za uporedni frejm  ;)
Ako smem da se osvrnem na njega jer je super primer koliko crvenog spektra krade frabricki IR/UV filter na DSLR-u...

Quote from: Luger on June 12, 2016, 10:14:29 am
VaskoGM, super! S obzirom da su ekspozicije 5min, moram da pitam, je l' svaki put radis usjeveravanje  :-\  Ako ne postavim stub po sred terase, Bog me ubio.  ;D

Da su bile 5 minuta bilo bi lakse, ali ovde su bile po 10.
Naravno, svaki put, za svaki sešn iznova sklapanje, useveravanje, balansiranje...  ::)
Bice tako dok se trajno ne fiksiram, a i to ce valjda uskoro... da se odmorim!
Ma i na terasu ako treba, šta fali...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Zato sam ja dobar trgovac, 5*60=600.  ;D
Ocigledno je da  si to usavrsio do detalja. Svaki put kad pogledam tvoje DSO slike, vidim da je pracenje odlicno. A, da ces sebi olaksati zivot kad sve fiksiras, hoces sigurno. Navijam za to.

Luger

Objekat: M7,
Oprema: Canon 350D modifikovan+UHC filter na SW150/750BD, primarni fokus, PHD
Exp: 35 lajtova 30" x 1600, 19 darkova.   
Lokacija: Zemun, 25.06.2016.god

M17 by Luger, on Flickr

Rano sam poceo da jurim planete, ali je sve kuvalo, pa nista. Kasnije je bilo bolje za snimanje.
Plasio sam se da ce opet da se navuku nekakvi oblaci, pa sam radio kratke ekspozicije. A, trebao sam raditi dosta duze.
Probao sam na ovoj slici sve one metode za normalizaciju. Jos jednom, hvala VaskoGM.  ;)

Luger


Maki

Quote from: Luger on June 26, 2016, 02:59:24 am
Objekat: M7,
Oprema: Canon 350D modifikovan+UHC filter na SW150/750BD, primarni fokus, PHD
Exp: 35 lajtova 30" x 1600, 19 darkova.   
Lokacija: Zemun, 25.06.2016.god

M17 by Luger, on Flickr

Rano sam poceo da jurim planete, ali je sve kuvalo, pa nista. Kasnije je bilo bolje za snimanje.
Plasio sam se da ce opet da se navuku nekakvi oblaci, pa sam radio kratke ekspozicije. A, trebao sam raditi dosta duze.
Probao sam na ovoj slici sve one metode za normalizaciju. Jos jednom, hvala VaskoGM.  ;)


Seeing je bio totalna katastrofa. Rekoh da uhvatim sat vremena pre Meseca, izmerio sam ovde na jugu 20.57 iz baste...znaci prakticno kao Letenka ono sto je merio Stare i znacajno bolje od Avale i onog Surcina. Ali tesko gledljivo...planete nikako, nema sanse da se uhvati fokus koliko igraju. Par kuglastih jata još i nekako, ali i to vidiš da ide kao kroz vodu, al daj šta daš.
Mislim da je sinoć, barem kod mene, problem bila kombinacija jet streama (koju je Meteoblue najavio) i zasićenosti atmosfere vlagom. Sta da kazem kad ni Eps Lyrae nisam mogao da pocepam Makom. Prosle godine sam iz baste u avgustu gledao i bilo je mnogo bolje...sinoc kao da sam ocoravio, i M57, i M27 i M13. :(
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

Sve je bilo katastrofa, mnogo vlage, seeing los, ali, ipak vedro. Kad zagoris, ne smeta nista, kako da propustis? ;D

Maki

haha, taj rad. a što je najgore šatro se dobro vidi. mislim, sve mi je jasno kada vidim kako zvezde trepere, al ko velim ajde...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

VaskoGM

Quote from: Luger on June 26, 2016, 02:59:24 am
Objekat: M7,
Oprema: Canon 350D modifikovan+UHC filter na SW150/750BD, primarni fokus, PHD
Exp: 35 lajtova 30" x 1600, 19 darkova.   
Lokacija: Zemun, 25.06.2016.god

M17 by Luger, on Flickr

Rano sam poceo da jurim planete, ali je sve kuvalo, pa nista. Kasnije je bilo bolje za snimanje.
Plasio sam se da ce opet da se navuku nekakvi oblaci, pa sam radio kratke ekspozicije. A, trebao sam raditi dosta duze.
Probao sam na ovoj slici sve one metode za normalizaciju. Jos jednom, hvala VaskoGM.  ;)


Trud se uvek isplati  :)
Odlicna fotka!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

frugorski

Odlična sedamnaestica, Luger. Jesu kraće ekspozicije,ali je ISO visok, a i obrada je, po mom mišljenju, sasvim korektna.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Hvala, hvala! :)
@frugorski, kamo slike? Nesto te nema?  :(

Yagodinac

Jedan od lepših letnjih objekata svakako. A i taj filter daje lepo tamno nebo, idealno za suburbano nebo  :)