• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Ja gotovo uvijek fokusiram prvo na ekranu dslr-a i tu mi pomaze zoom 10x koji Canoni sa Live view (od broja 450d) imaju. Nakon toga, ako treba, popravke vrsim na PC u programu Eos utiliti, opet za Canon.
Ako taj Panasonic ima te opcije, mnogo ce ti olaksati. Imam Bahtinov masku, ali je ne koristim, mozda bi bolje fokusirao, ali mi se cini da nema potrebe.Mozda grijesim.

Objekat: M27, Dumbell nebula
Oprema: Canon 450D modifikovan na full spectrum+UHC filter na SW150/750BD, primarni fokus, PHD pracenje.
Exp: 12 lajtova 3min x 1600, 15 darkova, fletovi po 15x.   
Lokacija: Berane, CG. 31.07.2016.

M27 by Luger, on Flickr


milos.p

Luger, ovo je fantastično! Pokušavam da odradim guiding sa PHD2. Trenutno koristim ATIK 16IC zajedno sa guiderom 60/240. Međutim, RMSE varira izmeću 0.38-0.41, nisam pokušao snimati a i vrijeme se pokvarilo.
Bresser Messier N150/1200, TS 6 inch f/9 Ritchey-Chretien Astrograph,
MON2 Bresser Mount (Exos2 GOTO Kit),
PoleMaster - QHYCCD, Atik 16IC, ASI120MM.

VaskoGM

Quote from: Luger on August 21, 2016, 11:27:45 pm
... Imam Bahtinov masku, ali je ne koristim, mozda bi bolje fokusirao, ali mi se cini da nema potrebe.Mozda grijesim ...

Sa Bahtinov maskom tacan fokus se ne dovodi u pitanje! Ne znam da li moze bolje od toga, tako da toplo preporucujem.

Bravo i za Dumbel, Luger.
Sta si sve stigao da snimis iz Berana? Pretpostavljam da si se sklonio malo van. Dobrog, pravog mraka tamo ne fali 8)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Vasko, da budem iskren, uglavnom me mrzi da koristim masku, ali hocu, obecavam. :)
Nisam se bas nasnimao na odmoru, sto zbog loseg vremena, sto zbog obaveza oko kuce. Svake noci sa bio uz teleskop, ali nemam bas mnogo materijala.

Luger

Moze li mi neko reci gdje grijesim, odnosno, sta sam to pogresno uradio pa su zvezdice po rubovima razvucene, dok je centar u redu? Kao da je snimano bez korektora, a nije. Cak sam mijenjao i dslr, misleci da mozda nisam dobro vratio senzor pos;e modifikacije 450d, ali je sa nemodifikovanim 550d aparatom stvar jos malo gora.
Znaci, nije do kamere, nesto drugo je u pitanju. Da mi ne treba jos nekakav drugi djavo?  >:(
FF korektor sam usrafio direktno na fokuser, na ff uhc filter, t-ring i dslr.

Objekat: M11
Oprema: SW 80/600ED, FF reduktor-korektor, EOS 450d full range, primarni fokus.
Exp.: 10x120sec, dark 9x
Lokacija: Zemun 27.08. 2016.
Obrada: DSS, PS6.

m11-450d by Luger, on Flickr

Miloš Kosmos

Dragi prijatelji želeo bi da date svije komentare na fotografije, iskrene i dobronamerne. Jedino što još nisam ukopčao kako da postavim fotografije na forumu.


Miloš Kosmos

Evo i nekoliko podataka
Teleskop William optics 132 APO
Canon 6d, Expozicija 4 min, ISO 400.
Light 17, dark 10, flat 10, bias 10.
Stakirano i obrađeno u Pixinsight

https://www.flickr.com/photos/144845276@N03/28686954794/in/dateposted-public/

spadej

Milose, ovo je fenomenalno.

spadej

Quote from: Luger on August 29, 2016, 12:55:36 am
Moze li mi neko reci gdje grijesim  ...


Mogu ja. Dve greske su u pitanju:
1. APO nisi dezinfikovao nekim dobrim alkoholom  :)
2. Nisi dosao kod mene kod mene da ga zajedno testiramo  :)

Miloš Kosmos

Hvala Spadej.
Nisu loše, ako uzmem u obzir opremu koju imam mislim da mogu i bolje. Moja dilema je u stvari šta bi trebalo da popravim kako bi bile još bolje. Gledam ovde kako ljudi zaista sa skromnijom opremom prave čuda. Ja se uvek mučim sa obradom, često preteram, ne umem da doteram. Probaću da stavim nekako sirove fotke pa da probaju ljudi sa foruma da nešto naprave, samo još da ukačim kako to da uradim. Inače meni su lepe sve fotografije noćnog neba u bilo kom formatu i sa svakom opremom.

Maki

dodji kod lugera na dezinfekciju i edukaciju. :)
imaš opak, ali opak teleskop. jedino što nije baš portabl i pretpostavljam da ga montiraš na nešto krajnje ozbiljno.
ja sam potpuni duduk za astrofoto, ali mi se čini da (pošto ne idete u mrkli mrak) morate da kompenzujete dugačkim ekspozicijama i zato su mi slike malo i 'prepune'. nadam se da će mi neko objasni gde grešim. :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

dejravian

 :) :) :) Dobar si Milose ... samo nastavi sa radom
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

VaskoGM

Quote from: Luger on August 29, 2016, 12:55:36 am
Moze li mi neko reci gdje grijesim, odnosno, sta sam to pogresno uradio pa su zvezdice po rubovima razvucene, dok je centar u redu? Kao da je snimano bez korektora, a nije.

Može li biti da je koma korektor neadekvatan?
Cestitke na novom instrumentu!!!  ;D

Quote from: Miloš Kosmos on August 29, 2016, 10:29:25 am
Dragi prijatelji želeo bi da date svije komentare na fotografije, iskrene i dobronamerne.

Ne mislim da ima grešaka, ali ima potencijala za poboljšanja. Koma korektor i modifikacija aparata bi pocećali kvalitet.
Obrada inače izgleda kako treba.

Quote from: Maki on August 29, 2016, 01:12:22 pm
ja sam potpuni duduk za astrofoto, ali mi se čini da (pošto ne idete u mrkli mrak) morate da kompenzujete dugačkim ekspozicijama i zato su mi slike malo i 'prepune'. nadam se da će mi neko objasni gde grešim. :)

U suštini je obrnuto. Kad je visok LP - ide se na kraće ekspozicije jer neželjeno svetlo moze vrlo brzo da zasiti frejm i unisti koristan signal. Kad je mrak kako treba, onda se opustiš i guraš koliko god može (ili treba).
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Samo se vi zezajte sa mnom.  ;D
Milose, meni je prelijepa Laguna, obrada mi se svidja, oprema vrhunska, mora biti dobro. Jesi li koristio neki filter?
Ima jedan detalj, koji bi trebao da popravis, a sa kojim sam se i ja mucio do danas: obrati paznju na zvijezde po rubovima. Ovako je slika super, ali kad se zumira, vidi se da su malkice izduzene, a na desnoj strani, kao i da je fokus pobjegao. Meni je na to Yagodinac skrenuo paznju, i uvijek od tada zumiram barem do 100%, a on ide i vise.  :-\

@Vasko, hvala!
Nije korektor neadekvatan, dizajniran je za ED80.To je SW 0.85.
Rijesio sam problem. Krivac je bio filter koji je produzio razmak izmedju flatenera i senzora, koji za EOS-e mora biti 55-56mm.
Filter sam odsrafio i ugradio staklo u m48 to EOS adapter i sad je sve kako treba.