• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Miloš Kosmos

Hvala Lugeru. Da vidim izduženja a još je kropovana slika. Trebafo bi da nabavim fletner za William optics. Nisam koristio filter jer mi Canon 6d koristi i za druge stvari osim za astrofotografiju. Imam neki Canon 350d koji bi mogao da modifikujem i Frugorski mi je sugerisao da se konsultujem sa tobom kada budem to radio jer koliko mi je objasnio ima više filtera. Moj problem je što imam utisak da bi u obradi mogao da poboljšam. Odem na sajtove, gledam tutorijale na svim jezicima, počeo sam da govorim esperanto ko da sam tamo rođen, radim sve kako kažu i opet mi nešto nije u redu. Ove dve slike sam radio mesec dana. Hoću sad da postavim sirove fotke ovde jer stičem utisak da na ovom forumu ima pravih majstora za postproces, ali nisam još smislio kako to da izvedem (dajte neki savet).
Nisu one loše. Slikao sam sa mnogo različite opreme i uvek se javljaju na krajevima ta izduženja. Čak i kada gledaš slike sa opservatorija ozbiljnih možeš da primetiš sličan problem ne kao na našoj opremi ali postoji. Najskuplji objektivi ih imaju. Kod fokusa treba koristiti softver ali ja ga nemam. Ponekad je atmosvera toliko loša da ne vredi ni softver, tada odustajem od slikanja. Na njutnu koji mi je u opservatoriji dodatni problem je i kolimacija i to mi se sad dešava (nešto sam čačkao jer sam hteo da poboljšam, a sad će Mravik morati sve ispočetka). Sve u svemu lepe muke, nikad dosadno

spadej

Milose, mogao bi da stavis popis u potpis, cisto da ljudu znaju o kome se i o cemu radi. I neku fotku, da vidimo kako sad izgleda tvoja "skromna oprema"  ;)

Maki

pitanje, kad ste svi vec tu (mada nije tema) - moze li se flattener ugurati nekako u visual za mali apo a da se koristi i dijagonala? dakle flattener, ne reduktor.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Čestitke Milošu i Lugeru na lepim fotkama. Inače jedina mogućnost kod izduženja po rubovima je da korektor nije na pravoj distanci od senzora... Ništa strašno, naravno ;D
@Miloš: desno od slike se nalayi strelica (share photo) i onda odabereš BBCode. Taj link ovde prekopiraš.

VaskoGM

M33 - 28. VIII 2016. Ratković, Kragujevac.
Sa okupljanja AD Aristarh. Odlična noć.

MN 190 f/5.25
Canon 450D mod.
Light: 9x600' Dark: 5x600'


M33 Triangulum Galaxy 28. VIII 2016. by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

fenomenalno!

što ne okačite ovde najavu gde i kada se skupljate...gosti vam kradu opremu? :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Danijel

Quote from: Maki on August 30, 2016, 06:49:18 pm
...gosti vam kradu opremu? :)


O, može to izmaći kontroli pa se onda dogodi ovako nešto! ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Au, Vasko, fenomenalno! Bravo!

@Danijele, povecaj.  ;D

dejravian

 Odlicna fotografija , Vasko  , :)  Kad organizujem osmatranje na trgu , ja to najavim samo par sati ranije ,  ;D ;D ;D  , oprema je skupa
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Luger

Quote from: Miloš Kosmos on August 30, 2016, 08:04:43 am
Hvala Lugeru. Da vidim izduženja a još je kropovana slika. Trebafo bi da nabavim fletner za William optics. Nisam koristio filter jer mi Canon 6d koristi i za druge stvari osim za astrofotografiju. Imam neki Canon 350d koji bi mogao da modifikujem i Frugorski mi je sugerisao da se konsultujem sa tobom kada budem to radio jer koliko mi je objasnio ima više filtera. Moj problem je što imam utisak da bi u obradi mogao da poboljšam. Odem na sajtove, gledam tutorijale na svim jezicima, počeo sam da govorim esperanto ko da sam tamo rođen, radim sve kako kažu i opet mi nešto nije u redu. Ove dve slike sam radio mesec dana. Hoću sad da postavim sirove fotke ovde jer stičem utisak da na ovom forumu ima pravih majstora za postproces, ali nisam još smislio kako to da izvedem (dajte neki savet).
Nisu one loše. Slikao sam sa mnogo različite opreme i uvek se javljaju na krajevima ta izduženja. Čak i kada gledaš slike sa opservatorija ozbiljnih možeš da primetiš sličan problem ne kao na našoj opremi ali postoji. Najskuplji objektivi ih imaju. Kod fokusa treba koristiti softver ali ja ga nemam. Ponekad je atmosvera toliko loša da ne vredi ni softver, tada odustajem od slikanja. Na njutnu koji mi je u opservatoriji dodatni problem je i kolimacija i to mi se sad dešava (nešto sam čačkao jer sam hteo da poboljšam, a sad će Mravik morati sve ispočetka). Sve u svemu lepe muke, nikad dosadno

Mislio sam na one obicne CPL ili UHC filtere, greota bi bilo razvaliti 6D.
Kad sam uzeo da modifikujem aparat, moja ideja je bila da ne ugradjujem nikakav filter, vec da koristim 2" filtere i da ih mijenjam po potrebi. Za sada imam UHC i IR.
Sto se obrade tice, ovdje ima bas mahera od kojih i ja kradem sve sto napisu. I, pored toga, nikad ne umijem 2x ina isti nacin da obradim sliku i vrlo rijetko budem zadovoljan :)
Ali, slatke su to muke, pa se ne sjekiram puno. Mora puno da se vjezba.
Da bi postavio neki stekirani tif, najbolje je da instaliras Dropbox. Mozda postoji i neki drugi nacin, ali uglavnom tako praktikujemo. Onda samo u temi ostavis link ka tom fajlu.
Sto se softwera za fokus tice, probaj Backyard EOS

https://www.otelescope.com/index.php?/home/
ili
APT: http://www.ideiki.com/astro/Default.aspx.
Po meni je Backyard EOS bolji, oba su komercijalna, imaju trial na 30 dana, a ovaj drugi ima i free verziju 3.0. Ako ti se dopadnu, nisu ni skupi, oko 20-30$. Jedino, ne znam da li podrzavaju 6D, treba provjeriti.

VaskoGM

Quote from: Maki on August 30, 2016, 06:49:18 pm
što ne okačite ovde najavu gde i kada se skupljate...gosti vam kradu opremu? :)

Ovo je okupljanje bilo zatvorenog (sektaškog) karaktera.
Posete praktikujemo samo kada je pun Mesec ili loš seeing, jer jedino tako bi neko od nas obratio pažnju da imamo gosta  ;D

Šalu na stranu, hvala svima na lepim komentarima. Slobodno može i oštrije, svaka kritika je dobrodošla!  ;)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Quote from: VaskoGM on August 31, 2016, 11:49:05 am
Slobodno može i oštrije, svaka kritika je dobrodošla!  ;)


Pa dobro...galaksija ti je veoma oštro ispala  ;D

Luger

I ja kazem. :)
VaskoGM, ovo je snimljeno nakon one druge modifikacije? Primecujes li bitnu razliku?

VaskoGM

Quote from: Yagodinac on August 31, 2016, 01:38:51 pm
Quote from: VaskoGM on August 31, 2016, 11:49:05 am
Slobodno može i oštrije, svaka kritika je dobrodošla!  ;)


Pa dobro...galaksija ti je veoma oštro ispala  ;D
8)

Luger, ima razlike. Ne znam za koliko (ako ponovim istu metu od pre, znacu) ali je senzor u crvenim definitivno osetljiviji. Bez problema izvlaci H-alpha a to je ono sto se trazi  ;)
Kako si ti zadovoljan?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Sigurno da ima razlike, vidjeces... Jesam ja zadovoljan, radi sve kako treba, ali se jos mucim sa papirom A4 i custom wb. Ne znam nacin da odradim taj frejm.
Svi kazu jednostavno je, uslikas papir A4 na dnevnom svetlu i to je to, medjutim, nema detalja kojom ekspozicijom, fokusirano ili ne, sa objektivom, na teleskopu, bez icega, samo sa filterom, kako izgleda histogram...skoro sve sam probao.
Eto, tako. :)