• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Svaka čast, odličan ulov. Ovo je jedan od objekata koje jurim skoro deceniju, i nikako da stignem, a nemam pojma zašto. Verovatno mi se generalno ne smrzava zimi, a od kuće ne vidim jug dovoljno nisko.

VaskoGM

Tako su male a prezanimljive. Pazi kako se ova sakrila...
Bravo Luger!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Bode&Cigar ...

Petak 3. 3.
31x240s ekspozicije + gomila gremlina (nestanak struje, odjavljivanje usb kamere, uvucen jezicak napajanja na flet panelu da pomenem samo neke :D )

TS80 + ASI178mcc + IDAS P2

Nisam zadovoljan obradom, al to je zato sto ne umem :D

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Night Walker

Ne znam šta fali obradi ali ovo je meni odlično! M81 rastura!
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Luger

Hvala svima na komentarima. :)
Quote from: VaskoGM on March 06, 2017, 02:16:16 pm
Tako su male a prezanimljive. Pazi kako se ova sakrila...
Bravo Luger!

Tu bi neka veca ziza razvalila, ili kamera umjesto DSLR-a sa manjim cipom.  A spajkovi mi posebno nedostaju.

Vlaiv, odlicno si se ti izborio sa gremlinima. :) Super je snimak.
Mislim da si samo malo vise zatamnio pozadinu. Probao sam da posvijetlim sliku i da pozadinu  dovedem na 24-25. Isplivalo je jos mnoogo detalja u galaksijama.

vlaiv

Quote from: Luger on March 06, 2017, 08:33:20 pm
Mislim da si samo malo vise zatamnio pozadinu. Probao sam da posvijetlim sliku i da pozadinu  dovedem na 24-25. Isplivalo je jos mnoogo detalja u galaksijama.


Zato i kazem da ne umem :D, mucio sam se sa korekcijom boje i saturacijom, a ako posvetlim pozadinu, odnosno rastegnem jos malo onda shum napravi karambol na pozadini.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Ja rastegao jos malo i sum smanjio filterom Noiseware u PS i super. Meni je to omiljeni filter. :)

VaskoGM

Quote from: vlaiv on March 06, 2017, 08:36:36 pm
Quote from: Luger on March 06, 2017, 08:33:20 pm
Mislim da si samo malo vise zatamnio pozadinu. Probao sam da posvijetlim sliku i da pozadinu  dovedem na 24-25. Isplivalo je jos mnoogo detalja u galaksijama.


Zato i kazem da ne umem :D, mucio sam se sa korekcijom boje i saturacijom, a ako posvetlim pozadinu, odnosno rastegnem jos malo onda shum napravi karambol na pozadini.

Super si ovo snimio ali je relano da dobar materijal zalsuzuje i dobru obradu.  :)
Cela fora sa obradom astrofotki je u histogramu i njegovom rastezanju. Najvaznije je prvo nauciti citanje histograma, onda je sve mnogo lakse a manipulisanje uz pomoc curves i levels je jedino sto je potrebno. Pazljivo obradjen histogram moze da cak i minimizira sum do mere da je bilo kakav denoise nepotreban.
Najbolje je vezbati na crno-belom materijalu jer je sva korisna informacija o detaljima u formi lume, odnosno u rasponu kontrasta od crne do bele.

Vlaiv, pitanje u vezi materijala koji si okacio. Posto snimas color camerom, iz kog razloga je materijal razbijen na pojedinacne kanale?

Quote from: Luger on March 06, 2017, 08:33:20 pm
Hvala svima na komentarima. :)
Quote from: VaskoGM on March 06, 2017, 02:16:16 pm
Tako su male a prezanimljive. Pazi kako se ova sakrila...
Bravo Luger!

Tu bi neka veca ziza razvalila, ili kamera umjesto DSLR-a sa manjim cipom.  A spajkovi mi posebno nedostaju.

Planetarne kamerice su prava stvar za njih! Ali nije ni DSLR za bacanje iako ima veci pixel. Stavis barlow, sta fali :)
A spajkovi.... ma zavoleces te zvezde i bez difrakcija  ;D

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Quote from: VaskoGM on March 07, 2017, 05:49:16 pm
Vlaiv, pitanje u vezi materijala koji si okacio. Posto snimas color camerom, iz kog razloga je materijal razbijen na pojedinacne kanale?


Zbog nacina obrade, posto vise ne koristim DSS (sto zbog limita memorije sto zbog preciznosti), napravio sam svoj neki process za obradu baziran uglavnom na open source alatima.
Kompletna kalibracija / stacking ide u ImageJ-u. Posto to nije astro software i nije automatizovan, obrada ide ovako:
- kalibracija
- debayer (ovaj deo napravi posebno R, B i G frejmove kao fits-ove),
- align frejmova po kanalu (posebno R, posebno G i posebno B)
- stacking
- opet align ovaj put stackovanih R, G i B kanala
- i na kraju snimanje.

E sad buduci da nisam skontao kako da napravim multi kanal fits (sam format podrzava i "trecu" osu, odnosno moze da sadrzi niz frejmova), snimim / eksportujem kao tri fits-a. Posle to ucitam u Gimp i radim RGB compose iz slika.

(Odnosno sad radim na drugom pristupu, malo drugacije komponujem kanale. Od R, G i B napravim L u ImageJ i uradim DDP jer mi daje dobar inicijalan stretch za razliku od Gimpa koji sa Exposure obicno ubije jezgro galaxija, zatim u Gimp-u ucitam R,G i B - compose u RGB -> decompose u HSL zamenim L sa sintetickim L iz imageJ i odradim recompose, posle klasika, color balance, doteram curves, levels sta god).

Mislim da je i deo problema doba dana kad radim obradu. Primetio sam da ako radim nocu pri prigusenom svetlu, ta slika preko dana izgleda tamnije dosta (a nocu se vidi dobro :D )

Da li ste primetili ovako nesto i kad obicno procesirate slike i pod kojim uslovima (osvetljenje i tako to)? Monitor mi je relativno ok za obradu fotki (iako nije ultra mega, sasvim je ok za redovan rad - u pitanju je DELL sa IPS panelom, stariji model sa cevima, ne Led varijanta).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

March 07, 2017, 06:46:30 pm #1119 Last Edit: March 07, 2017, 07:08:51 pm by VaskoGM
Hvala na odgovoru. Bas me zanimalo u cemu je fora :)
Isprobavanjem alternativnih metoda se najvise i nauci. Samo napred.

Quote from: vlaiv on March 07, 2017, 06:01:43 pm
Mislim da je i deo problema doba dana kad radim obradu. Primetio sam da ako radim nocu pri prigusenom svetlu, ta slika preko dana izgleda tamnije dosta (a nocu se vidi dobro :D )

Da li ste primetili ovako nesto i kad obicno procesirate slike i pod kojim uslovima (osvetljenje i tako to)? Monitor mi je relativno ok za obradu fotki (iako nije ultra mega, sasvim je ok za redovan rad - u pitanju je DELL sa IPS panelom, stariji model sa cevima, ne Led varijanta).


Od velike je vaznosti imati pravilno kalibrisan monitor (bar priblizno) da bi se pravilno obradile ali i gledale astrofotografije a u sustini i bilo koji vizuelni sadrzaj. Ima besplatnih softvera koji su tu od velike pomoci, posto hardversko kalibriranje moze biti skupa rabota.

Ono sto je najvaznije nama je kako je prikazan gradijent od crne do bele. Npr ova skala koja bi trebalo da bude dovoljno precizna za nase potrebe.
(Mada prilicno gruba jer ima ih ima sa manjom razlikom ili vise nijansi koja daje precizniju analizu)

Ako se ne vide svi stepeni razdvojeni onda monitor nije podesen dobro. Na nepogodnom monitoru ce se sastaviti poslednje 2-3 nijanse crne ili bele na pocetku ili i jedne i druge.
To ce dati pogresnu predstavu o fotografiji. Posebno su astrofotke osetljive na to jer je lako da ne vidimo tamne detalje koji ipak nisu pozadina a ovako budu pojedeni crnom. Isto vazi za svetle i bele detalje.

Prilikom obrade je vazno da je monitor u optimalnim uslovima, znaci da nema jaceg izvora svetlosti od njega samog. Licno preferiram rad u totalnom mraku.
Takodje treba i povesti racuna o nivou osvetljenosti, posebno kod LCD monitora. Drzanje na najjacem pozadinskom osvetljenju nije dobro jer ce izbledeti crne i smanjiti kontrast.
Za rad u tamnom ambijentu je obicno dovoljno od 50-70% osvetljenosti jer ce dati najpravilniji kontrast. Za CRT je obrnuto i mislim da oni najbolji kontrast daju kada su na maksimalnom osvetljenju.
Razlika u kontrastu prikaza gledanog u tami i jakom ambijentalnom svetlu je normalna stvar, a kompenzuje se pojacavanjem osvetljenosti ekrana (opcija brightnes na LCD monitorima, Contrast opciju treba zadrzati na 50% u svakoj situaciji)

Od svega najvaznije je da je i "moj" i "tvoj" monitor na istoj gami da bi mogli da vidimo prikaz "istim ocima".
Savremeni standard je 2,2 vrednost game i u najvecem broju slucajeva je tako po difoltu kod svih. Medjutim nije retko ni imati pogresnu gamu a ne znati (stariji hardver, moze da bude do operativnog sistema i njegovog softverskog upravljanja bojom a moze da bude i posledica same graficke karte ili monitora)

Ne treba biti opsesivan u vezi ovoga jer je prilicno kompleksno obraditi brojne aspekte kalibracije pravilno, ali proveriti gamu i skalu od crne do bele nije tesko.

Za proveru i analizu LCD ekrana je ovaj sajt savrsen: http://www.lagom.nl/lcd-test/
Sto se tice CRT ekrana tu se treba osloniti samo na kalibracioni softver. (slike sa sajta iznad pravilno rade samo na LCD ekranima)

PS:
Vlaiv, kasno sam shvatio da ne mislis na CRT kada si pomenuo cevi od svog monitora pa sam se zato osvrtao na nj. ;D
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Evo za popravni ... :D

Mislim da je bolje od prethodne obrade

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Prilicno bolje u poredjenju sa prvom obradom.
Bolje razvuceno, suzbijen sum i dosta bolji color balans.

Dao sam sebi slobodu da dodatno "ozivim" tvoj poslednji png. Nadam se da se ne ljutis...
Malo curves, color balans i selektivna saturacija. Cisto toliko da se primeti obojenost zvezda, istaknu spirlani kraci u 81 i jos po neki detalj u 82.

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

@Vasko
Naravno da se ne ljutim, samo napred! Slika definitivno izgleda zivlje.

Za kolor balans sam uzeo neku anonimnu zvezdu - Stellarium kaze da je color index 0.63 (dovoljno blizu G2V - 0.625). Posle toga sam morao raditi korekciju temperature - flet panel koji koristim je LED panel i mislim da je dosta plavlji od sunceve svetlosti.

Malo je i problem sa Gimp-om i sa RGB compose fits fajlova - Sve sto se importuje on automatski razvuce na opseg 0-1 (ako je 32 bit float), pa sam rucno morao da namestim svaki kanal da bude u tom opsegu a da ipak zadrzi kolor balans koji sam napravio preko zvezde.

Bilo bi extra kad bi napravio ili naveo neki tutorial za ovo sto si uradio, da naucis nas obicnu raju kako to treba :D

Mislim da bi obrada bila jos bolja kad bi se ova tvoja korekcija primenila pre noise redukcije.

Inace jos jedan alat za noise redukciju (medju ostalim) : ako nije vec pomenuto na forumu - Google Nik collection - Dfine
https://www.google.com/nikcollection/
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

mislim da bi trebao okaciti tiff sa sve tri boje jer mi je plava boja na minimumu prilikom kreiranja I obrade u photoshopu

trebace mi vremena jer ga na zalost nemam sada ali kad ga budem imao ...
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]