• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frugorski

        Omega Maglina
Pre tri meseca kupio sam od Janka Mravika refraktor Celestron 80ED.Odličan teleskop!Iskoristio sam nedavno čisto nebo bez mesečine i ulovio nekoliko objekata.Čini mi se da je najbolje ispala Omega maglina.Zato ovu sliku posvećujem Janku jer je i on najbolji,uz zahvalnost za svu pomoć i podršku koju mi je pružio od prvog dana kada sam počeo amaterski da se bavim astronomijom.Janko je sada na radu u Nemačkoj.Sve najbolje njemu i njegovoj porodici.
       Tridesetak frejmova po 3 minuta sa modifikovanim Canonom 350D.Plus darkovi.



Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

PB još uvek radi?
Odlična fotka, pozdrav za ED80, tebe i Janka  :)

frugorski

Hvala Yagodinac :)
PB radi
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

vlaiv

M27 18.07.2017.

Prvo svetlo za RC8+ASI1600mmc+OAG

60x1m, UHC filter, slika bin 2x2 za rezoluciju od ~1"/pixel

Mozda sam malo preterao sa "rastezanjem", nisam navikao da sredjujem ovakav materijal (svetla meta i gomila zvezda u pozadini).

Cini mi se da teleskop nije u full kolimaciji, zvezde po coskovima izgledaju cudno, a nisu ni na isti nacin deformisane (sto bi bio slucaj kod field curvature-a - tada bi bilo samo astigmatizma podjednako u svim coskovima).



(klik na sliku za punu rezoluciju ili na link ispod)

http://serve.trimacka.net/astro/2017-07-18/m27-v1.png
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Da, vidi se neka deformacija na slici, gornja leva cetvrtina. Zvezde nisu okrugle vec imaju neki cudan oblik. Vidi se kad se gleda u max.rezoluciji.

Ali, koga briga za to!?   Svaka cast, Vlaiv!    Fotka je fantasticna! Kad sam je otvorio, naglas izgovorih "Auuh!", sve kolege me sad cudno gledaju. Idem jos malo da uzivam u gledanju. Steta sto nije u boji.

Polare

Odlično Vlaiv,sviđa mi se !
...možda provjeriti da li je ccd kamera u optičkoj osi,a naravno i kolimaciju provjeriti .

vlaiv

Izgleda da mi je nesto bilo labavo na optickoj osi. Skinuo sam CCD Inspector i kad sam pregledao kalibrisane frejmove, svi imaju razlicit tilt i kolimaciju, iako se gotovo idealno poklapaju (OAG radi posao) :D . Doduse mozda se i CCD inspector ne snalazi sa ovoliko zvezda, provericu sledeci put kolimaciju kad budem snimao i sve spojeve, mozda otkrijem nesto.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Hoće ponekad to da bude i od previše stegnutih prstenova.
Mada fotka je odlična  :)

Luger

@Frugorski, odlican je to teleskop, samo mu ne daj da miruje. :) Odlican je M17.

@Vlaiv, ta kamera kida. Svaka cast!

Polare

Došla i druga CCD na red da se prova sprijateljiti s RC-om.Htio sam se upustiti u nešto meni još nepoznato (navođenje optike od 2000 fokalne dužine i s tako mali senzorom CCD kamere) Ostao sam iznenađen grafikonom na PHD 2 i rezultatom.Šteta da se navukli neki oblaci jer sam se taman zagrijao i bio spreman do jutra ostati uz teleskop.
Grafikon navođenja-


Rezultat  H-alfa 8x420' samo Light-ovi!
Messier 76

vlaiv

Nisam nesto preterano strucan sto se tice navodjenja teleskopa,

al mi taj grafikon, odnosno citava slika deluje malo cudno.

Koliko sam na brzaka pogledao, Gemini G53F bi trebalo da je izuzetno dobar mount, i greska od 0.86" RMS je prevelika i za mount i za rezoluciju na kojoj radis (ako je u pitanju Atik 414ex + RC10").

Za tu rezoluciju bi idealno bilo da ti guide RMS bude ispod 0.33" (znaci skoro tri puta nizi). Ja HEQ5 uspevam da navodim sa manjom greskom (nekad i duplo manjom - 0.4" RMS)

Graf je u pikselima, umesto ark sekundama, sto ga cini prilicno teskim za citanje.

Koliko sam procitao na netu, taj mount bi trebalo da ima oko 3" p2p RA gresku, sto znaci da slobodno mozes da navodis sa mnogo duzom ekspozicijom - 1.5s cesto mnogo zavisi od seeing-a. Ja trenutno navodim sa ~4-5s ekspozicijama (moj Heq5 posle PEC-a ima bar dva tri puta vecu p2p gresku). Na tvom mestu sa tim mountom, ja bi eksperimentisao sa vrednostima od 8-10s.

Probaj da useveris preciznije. Grafik pokazuje da je vodjenje u DEC samo u jednu stranu - to je dobro, ali pokazuje i ceste korekcije - to nije dobro - to se vidi i na targetu - sve tackice su grupisane na gornjoj polovini. Idealno bi bilo da su tacke koncentrisane oko centra, ravnomerno rasporedjene i u krugu od 0.5" :D

Agresivnost je po mom misljenju postavljena izuzetno nisko (osim ako nemas neki specificni razlog za to) - agresivnost treba smanjiti sa 100 samo ako imas preterane korekcije (konstantne oscilacije posle korekcije).

Takodje i min mo bi trebalo spustiti za tako dobar mount - ja bi recimo pokusao sa 0.1
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Polare

Hvala Vlaiv na objašnjenju!
Maximum unbalanced pair: 10 Nm (weighing 1 kilo to 1 meter radius) što se tiče toga možda sam oko 0.350 Kg teži na jednoj strani radi razlike u kamerama.Agresivnost je niska jer sam spuštao dok nisam dobio malo ravniji graf.
Sve mislim da je greška do usjeveravanja-nije baš 100% precizno i morat ču ponoviti! Vidim kasnije i probam se poigrati s postavkama oko navođenja
Druga stvar može biti jer navođenje imam preko drugog tubus-a 80/480 ali ne vjerujem da su tu neke fleksije! Ili da se okrenem na OAG ili da probam tubus od 480 dovesti na 960 mm fokalne dužine s Barlow-om!?

vlaiv

Ne verujem da imas fleksije, jer ipak su u pitanju ekspozicije od 7 minuta i zvezde su okrugle.

Znaci nije problem sa izduzenim zvezdama, ni zbog useveravanja ni zbog fleksija. Ako pogledas statistiku vodjenja - 0.67" RA greska i 0.51" DEC greska - to bi trebalo da daje okrugle zvezde (minimalno izduzene u RA pravcu, ali to se u praksi ne primecuje). Sto se tice useveravanja, navodjenje se izbori sa tim, al bi trebalo da se manje bori :D.

Znaci guide scope je 480mm? To u kombinaciji sa lodestar-om (ako time navodis) daje rezoluciju od ~3.5"/pixel - znaci najveca preciznost je oko 0.25" koju centroid moze da odredi.

Iskreno, mislim da bi mogao probati barlow ili OAG. Ja trenutno navodim sa ASI185 (bin x2) sa OAG-om na 1625mm - to daje rezoluciju od ~0.95 odnosno ~0.065" preciznost centroida (ako uzmemo da centroid algoritam moze da odredi poziciju zvezde do maksimalne preciznosti od 1/15 piksela).

Ako si spustao agresivnost da bi dobio ravniji graf onda je problem seeing. Jedini efektivan nacin da se pobedi seeing je dovoljno duga ekspozicija navodjenja koja ujednaci seeing. Sto bolji mount, to se moze ici na duzu ekspoziciju navodjenja, jer mount nece stici da zezne dovoljno u jednoj ekspoziciji. Meni za HEQ5 je limit tu oko 4-5s (mada cu eksperimentisati i sa duzom ekspozicijom cisto da vidim koja je najbolja).

To mozes proveriti ako budes snimao periodicnu gresku mount-a i posle uradis analizu (dobro useveris, pustis phd2 da pise log al bez korekcija - ima opcija da se iskljuci slanje korekcija, za ovo je dobro manja ekspozicija, znaci oko 1s, i na kraju analiza). Iz analize se moze videti maksimalna brzina periodicne greske. Recimo da je to 0.05"/s - iz toga se moze videti koliki ce biti pomeraj mounta u najgorem slucaju ako je ekspozicija vodjenja 10s - bice 0.5" (sto je prihvatljivo ako se recimo ide na RMS <0.5" i desava se samo jednom u toku ciklusa).

Sve ovo za rezultat ce imati manje zvezde kad je seeing dobar (i kad nije, zvezde ce biti naduvanije, al manje naduvane nego kad je velika greska vodjenja).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Polare

Nikako da završim ovu Planetarnu maglicu M76-Little Dumbbell Nebula
Rc 10'+Fr x0.80
Atik 414 Ex (-10'C)
4x600' L
6x600' H-alfa
6x600' OIII
(Dark-Bias-)...bez Flat-a jer riknulo napajanje za Flat panel :(  Fali i neka exp. s filterom SII ali......ne znam da li nastaviti ili idem dalje švrljati po nebu u potragu !?

VaskoGM

Komad Andromede  ;D

MN 190/1000, AZ-EQ6
Canon 450D mod (bez filtera)
36 x 420s


M31 - Andromeda Galaxy by Vasilije Ristovic, on Flickr

Puna rezolucija: https://c1.staticflickr.com/5/4406/36491788183_0b49439627_o.jpg
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija