• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

kruska

🌠

Yagodinac

Odličan rezultat. Što se tiče RGB filtera, zar oni u sebi ne "sadrže" LP filter? Drugim rečima mislim da oni regularno izbegavaju one frekvencije na kojima je glava masa LP-a tako da ti onda neki LP filter nije ni potreban.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on October 22, 2017, 05:16:18 pm
Odličan rezultat. Što se tiče RGB filtera, zar oni u sebi ne "sadrže" LP filter? Drugim rečima mislim da oni regularno izbegavaju one frekvencije na kojima je glava masa LP-a tako da ti onda neki LP filter nije ni potreban.


Uh, pa ne bas. Mislim da su ovi Baaderovi napravljeni da izbegnu samo usku liniju Zive i Natrijuma tamo oko 570nm izmedju zelene i crvene. Sve ostalo hvataju ko "besni" :D

Evo slike spektralnog odziva sa neta:



Sto se tice konkretnog spektra svetlosnog zagadjenja za moju lokaciju, to naravno nemam pojma koja je, al evo primera sa interneta kakav je "obicno" spektar:



Crvena linija je relativni spektar za svetlosno zagadjenje

Takodje i ovaj graf dosta govori:



Znaci za redovne sijalice kakve se koriste u domacinstvima, kao i halogene i florescentne sijalice (bilbordi, "neonske" reklame, i slicno), dosta pokrivaju crveni deo spektra.

Najveci problem nije bio sam LP, nego cinjenica da je vreme bilo sa niskom izmaglicom (iako je realna transparencija bila odlicna, ako je verovati Kopernikusu, a obzirom na broj vidljivih zvezda golim okom ja bih rekao da jeste), kao i naleti visokih tankih oblaka koji ulete u kadar, ne pokriju ceo kadar nego samo delove i dosta reflektuju svetlosno zagadjenje - budu obasjani sa zemlje.

Ustvari, evo primera, animirani gif od 2 nasumicno odabrana nekalibrisana frejma iz R seta, pa binovana i rastegnuta, cisto da se vidi efekat o kojem pricam, jednostavno raspored LP-a na frejmovima nije obican gradijent, nego se pomera kako se oblaci pomeraju.



Link na gif, posto meni nece da animira u browseru, hoce u programu za pregled slika:

http://serve.trimacka.net/astro/Forum/2017-10-22/post_01/Stack.gif

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ajdođavola.
Ja gledao specifikacije drugih LRGB filtera (Astronomik, Astrodon) umesto Baader, svi imaju malo veći taj takoreći razmak na oko 600nm, pa mi ostalo u negde u podsvesti da to odseca značajan deo LP-a.

VaskoGM

Vlaiv, svaka cast! Odlicna je. Nije lako izboriti se ni sa sporadicnim LP-em a kamoli u uslovima iz kojih ti snimas.

Uspeo sam da doteram do kraja Andromedin mozaik.
Tri noci je bilo potrebno za sve segmente. Posle onog prvog, snimljen je drugi deo dijagonale u istom broju ekspozicija. Zatim trece noci jos dva segmenta (gornji-desni i donji levi ugao).
Sve je stakirano, spakovano u mozaik u Pixinsight a postprocesing u PS. Pristupio sam obradi kompletnog mozaika pazljivije nego na prvom segmentu i mislim da je izvucena bolja definicija detalja a posebno oni u jezgru koje sam zagasio.

SW MN190 na AZ-EQ6
DSLR Canon 450D
2 glavna segmenta po 36 x 420" i 2 sporedna po 7 x 420"
Flat i bias kalibracija bez darkova (koriscen dithering)

Flickr link:

Andromeda Galaxy - Mosaic by Vasilije Ristovic, on Flickr

Direktan link ka punoj rezoluciji. JPG, 19Mb: https://c1.staticflickr.com/5/4478/24090600878_fa0ab7de36_o.jpg
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger


vlaiv

Auu Vasko, Odlicna fotka!

Mnogo mi se svidja kolor balans i nijanse. Moracu se jos jednom baciti na moj snimak da probam da izvucem takav kolorit ako je ikako moguce.

Kao bonus, u rangu si Habla :D (vidi attachment), a i link

https://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/star-v1.html

Jedino sto malo "fali" je spoljni halo oko galaksije, pretpostavljam da si ga prigusio u obradi zbog suma.



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Hvala momci!

Vlaiv, koji si ti kralj  ;D
Jes' to je ta famozna zvezda sto je promenila univerzum (kao sto kaze na pocetku teksta sa linka).

A ja vidim nesto mi fali! Srecom i halo je na fotki nego je jedva primetan jer sam ga bio desaturirao jos na pocetku obrade i skroz zaboravio na njega...  :P
Nije bilo tesko oporaviti ga pa cu zameniti fotku na linkovima sa novom gde je halo malo vidljiviji zbog plavicastog kolorita. (cim proradi Flickr jer nesto danas nije u redu sa sajtom)

Galaksije su nocna mora za obradu kolorita a M31 je prica za sebe po tome... Definitivno najteza obrada do sada.
Ova verzija mozaika mi je 4. po redu kompletna obrada a tek sam sa njom uspeo da budem zadovoljan.  :P
Najbolji savet na pocetku obrade kolorita da bi bila uspesna je apsolutno unistavati zelenu boju cim se pojavi u rastezanju i koje kakvim procesima. Bez nje je mnogo lakse i sve ostale boje budu cistije.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Alal vera, svaka čast!
Samo bih napravio malu upadicu na temu cefeide: rekao bih da je to ipak ovaj par zvezda koji sam obeležio. U pitanju su jedna crvena i jedna plavobela, obratite pažnju na Hablov snimak.

Svakako još jednom kapa dole - cefeida ide 17-19mag. Svako registrovanje te magnitude na bilo kom amaterskom teleskopu je za respect.

VaskoGM

Hvala puno Yagodinac!

Ono sto zbunjuje je verovatno jer hablov snimak ima mnogo dublju rezoluciju u tom oblaku zvezda s daleko manjim precnikom samih zvezda pa je verovatno iznedrila ta obliza crvena koja je na mom snimku verovatno progutana negde u sjaju plave cefeide... sta znam.

Medjutim Hablova cefeida je ipak ona sto je Vlaiv obelezio. Vidi se isti raspored obliznjih zvezda kao i na orignalnom Hablovom snimku:
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Auu, Vasko, brate ....  !!! 

Skinuo sam najvecu rezoluciju, i bacio sliku na TV od 42". Covece, ovo je ludilo !!
Zumirao sam je na 400%, i dalje je fenomenalna slika.
Imam na poslu plotter sa foto papirom, moracu da probam na A0 formatu pa makar dobio otkaz :)

Yagodinac

October 26, 2017, 10:21:36 pm #1182 Last Edit: October 26, 2017, 10:31:55 pm by Yagodinac
Kad sam napisao Hablov snimak mislio sam na HST  ;D
Evo ovaj:

http://schillerinstitute.org/educ/reviews/2015/1122-silent_sky_files/Cepheid_V1_in_M31_opt.jpg

Tu se vide plavobela i crvena zvezda, a tu fotku imaš i u ovom PDF-u, samo veću, pa slobodno uvećaj i uporedi orijentaciju dve pomenute zvezde sa tvojom slikom. Naravno uvek postoji mogućnost da je na Džendlerovoj slici uokvireni kvadratić pogrešno postavljen. Slika je na str. 5:

http://hubblesite.org/hubble_discoveries/science_year_in_review/pdf/2011/revisiting_star_v1.pdf

EDIT: sad kad i ja malo bolje gledam, ipak ste vas dvojica u pravu, jasno se vidi mali trougao. Mene je zbunila boja dve zvezde na prvoj slici koju sam linkovao, a na tom kropu misteriozno nekako nema treće. 

zozo83

Bravo vasko sve pohvale, ne mogu da se nagledam kako izgleda.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

spadej

Quote from: Yagodinac on October 26, 2017, 10:21:36 pm
EDIT: sad kad i ja malo bolje gledam, ipak ste vas dvojica u pravu, jasno se vidi mali trougao. Mene je zbunila boja dve zvezde na prvoj slici koju sam linkovao, a na tom kropu misteriozno nekako nema treće. 


Na VaskoGM-ovoj slici se jasno vidi taj trougao. HST'ova slika je rotirana za 180 stepeni, trebalo mi je malo vremena da se snadjem, i da nadjem...
Vaskova slika je cak i bolja, na TV-u od metar i sa 400% zoom-a sve se vidi ko na dlanu. I jos kad je okrenem za 180 stepeni, da bude isto orijentisana kao HST-ova...
Sinoc sam sa uzivanjem istrazivao Andromedu, vise nego za sve ove godine do sada

Vasko, mozes li u sliku da ubacis svoj potpis i osnovne podatke o fotki?